Inkontinence: zbytečné tabu

Močová inkontinence – delikátní problém, o kterém se mluví šeptem a s uzarděním, i když jde o častější potíž, než by se mohlo zdát. Únikem moči totiž podle statistik trpí každá třetí dospělá žena. Léčba přitom existuje a dokáže příznaky odstranit natrvalo.

inkontinence-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Inkontinence neboli únik moči je až dvakrát častější problém u žen než u mužů. A nemusí jít jen o starší věkovou kategorii. Přestože nejde o závažný zdravotní problém, má často zásadní vliv na psychiku a společenský i pracovní život postiženého.

Nepříjemný únik moči se hojně vyskytuje v těhotenství nebo po porodu, ale například také u vrcholových sportovkyň. Je známo, že atletky si na tento problém stěžují velmi často. Postihnout může ženy v jakékoli fázi dospělosti, ale nejčastěji se inkontinence vyskytuje ve starším středním věku,“ říká primář motolské gynekologicko-porodnické kliniky Roman Chmel.

Čtěte také:

Pozor na pitný režim!

Častější výskyt inkontinence u žen je podmíněn především anatomií ženského močového traktu. Konkrétních příčin však může být mnoho a u většiny žen se vyskytne hned několik z nich. Nečastější jsou opakované těžké porody větších dětí, infekce a operace močových cest, nedostatek hormonů v období přechodu, ale třeba také chronický kašel u kuřáků nebo špatné návyky v oblasti pitného režimu.

V ordinaci se nejčastěji setkávám s případy takzvané stresové inkontinence nebo s pacientkami s hyperaktivním měchýřem. Tyto problémy jsou nepříjemné zejména ve vyšším věku, kdy jsou mnohé ženy hůře pohyblivé, nemohou si mnohdy rychle dojít na toaletu bez úniku moči, což je zejména při náhlém a silném nucení na močení velmi společensky i osobně handicapující,“ vysvětluje MUDr. Roman Chmel.

Dva nejčastější typy inkontinence u žen:

Stresová inkontinence

Tento pojem označuje mimovolný únik většinou malého množství moči při kašli, smíchu, zvedání těžkého předmětu nebo již zmíněného sportovního výkonu. Jde vlastně o všechny pohyby, které zvyšují nitrobřišní tlak a tím i tlak na močový měchýř. Stresová inkontinence se objevuje nezřídka i u mladších žen po jednom či více porodech.

Nutkavá neboli urgentní inkontinence (hyperaktivní měchýř)

Tento typ inkontinence je mnohem nepříjemnější a společensky více omezující. Vyskytuje se převážně u žen po menopauze, ale i při různých zdravotních problémech týkajících se centrálního nervového systému (poškození nervového systému, Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza apod.). Jde o náhlé nucení na močení s nekontrolovatelným únikem moči, i když močový měchýř není přeplněný. Ženy (a muži), které trápí tento typ inkontinence, mají často problém s únikem moči např. po vypití většího množství tekutiny, nebo když slyší či vidí téct vodu (včetně mytí nádobí nebo sprchování).

Jak na inkontinenci?

Po prvním porodu jsem žádné problémy neměla, ale po druhém dítěti jsem začala trpět učuráváním v těch nejméně vhodných situacích. Nejdříve jsem to nijak zvlášť neřešila, ale vzhledem k tomu, že to trvalo i půl roku po porodu, zašla jsem za svou gynekoložkou. Ta mi nejdříve poradila používat slipové vložky a cvičit cviky na pánevní dno. Když ale ani po dalším půlroce nepřišlo žádné zlepšení, změnila jsem lékařku a ta mi doporučila používat speciální zdravotní poševní kuličky (něco ve stylu Venušiných kuliček). Prodávají se v různých drogériích a opravdu mi moc pomohly,“  poradila Dagmar, 37 let.

Stejně jako v případě Dáši je třeba primárně vyhledat odbornou pomoc. Pokud váš lékař nad tímto problémem mávne rukou, nedejte se odbýt a hledejte pomoc jinde. Buď u gynekologa nebo urologa.

Stresová inkontinence se většinou léčí nejdříve konzervativním přístupem, jako je rehabilitace, elektrostimulace pánevních svalů nebo právě používáním speciálních vaginálních kuliček či kroužků. „Mnohem podstatněji, i když to mnohé pacientky nechtějí slyšet, se však při stresové inkontinenci uplatňuje operace. Někdy se svým klientkám až zdráhám říct, že kdyby přišly před rokem či dvěma a podstoupily velmi jednoduchou operaci, ušetřily by se zbytečného trápení,“ konstatuje primář Chmel.

Chirurgická léčba je velmi úspěšná, ale ani po operaci není úplně vyhráno. Jako v případě všech zdravotních problémů, i zde je největším dílem dlouhodobého úspěchu prevence.

Prevence inkontinence

Budete-li dodržovat těchto několik základních rad, uděláte maximum pro to, aby vás únik moči netrápil ani ve vyšším věku:

  • Snažte se udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost.
  • Nekuřte.
  • Hýbejte se, ale vyhněte se fyzicky náročným sportům s nadměrným množstvím poskoků.
  • Nepodceňujte záněty močových cest a vždy je poctivě doléčujte.
  • Dodržujte doporučení ohledně léčby chronických chorob (cukrovka, astma atd.).
11.5.2020 7:00 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist