Kolik plen potřebuje miminko?

Pleny, pleny a zase pleny. Těch miminko minimálně v prvních měsících spotřebuje skutečně hodně. Kolik plen denně to je a jak často je potřeba dítě přebalovat? A jaké pleny vůbec vybrat? Vyplatí se „látkovky“? To jsou otázky, které se nastávajícím či novopečeným maminkám honí hlavou.
foto: Profimedia

Stanovit přesný počet plen, které vaše miminko denně spotřebuje, nelze. Každé dítě je jiné, některé vyměšuje více, jiné méně a spotřeba se mění s tím, jak miminko roste. Obecně ale platí, že v tomto případě není radno šetřit, tedy je na místě miminku plenky měnit raději častěji.

Značkové, nebo „no name“?

Zkušenosti maminek i odborníků vám ale určitou představu dají. „Novorozeně spotřebuje za den průměrně dvanáct plen, a to i těch kvalitních. Močí totiž dvacetkrát za den,“ tvrdí dětská dermatoložka z Fakultní nemocnice Motol Štěpánka Čapková. A dodává, že pokud dítěti měníte plenu méně často, hrozí vznik opruzenin. Jejich léčba je pak mnohem náročnější než práce s častější výměnou plenek. A především je to dítěti nepříjemné, tudíž více pláče, je neklidné a podrážděné.

Napsaná zásada je, že novorozeně by mělo být přebaleno před kojením či krmením a po něm, protože během něj funguje peristaltika střeva. Poté už je to na uvážení maminky, která své dítě zná nejlépe. Postupem času se potřeba měnit plenky zmenší, protože narůstá schopnost dítěte moč udržet (roční batole potřebuje denně zhruba šest nebo sedm plen).

Slova odbornice pak potvrzují i maminky. „My jsme ze začátku potřebovali tak osm plen denně, těch kvalitnějších, značkových,“ popisuje kamarádka Dana. „Když jsme chtěli ušetřit, tak těch „no name“ plen bylo potřeba určitě tak deset až dvanáct, protože protékaly, moc nesály a malý začal okamžitě řvát.“

Každopádně je dobré vyzkoušet různé značky, a pokud se vám nějaká osvědčí, zůstat u ní. „My zpočátku používali jen značkové pleny, ale občas jsme trochu experimentovali s těmi neznačkovými. Většinou nám moc nevyhovovaly, ale pak jsme objevili dvoje, které byly super. Takže já doporučuju zkoušet, ne všechny neznačkové jsou špatné,“ sděluje své zkušenosti maminka Jana. Zlatou střední cestu zvolila maminka Lucie: „Já to řeším tak, že levnější pleny používám přes den, kdy mám možnost syna kdykoli přebalit, aby byl zadeček v suchu, a na noc mu dávám značkové, které mu vydrží až do rána.“

Čtěte také:

A co „látkovky“?

Doposud byla řeč o jednorázových papírových plenách, které maminky často volí především z důvodu pohodlí. Po použití je stačí jen vyhodit, tedy žádné praní, žehlení a podobně. Přesto se spousta maminek dnes přiklání i k látkovým plenám. Dopustit na ně nedá například maminka Žaneta. „Moje dcera se v nich neopruzuje, nikdy mi neprotekly, jak někteří říkají. Přijde mi to mnohem lepší než jednorázové pleny napuštěné různými chemiemi,“ říká.

Jiné maminky si zase pochvalují to, že v látkových plenách jde dítě pěkně podržet, je s ním snadnější manipulace při kojení a podobně. Strach není třeba mít ani ze samotného přebalování či z prosáknutí. I klasické látkové pleny prošly „modernizací“ a dnes už existují různé kalhotky a vložky, které přebalování usnadní a dítě bezpečně udrží v suchu. „Jednorázové, takzvané papírové pleny, používám třeba na chatě, kde nemůžu prát, nebo když jsme někde na návštěvě a nemám kde použité plenky skladovat. Malé to ale na zadeček nedělá moc dobře, vždycky se raději vrátím k látkovým, i když je s nimi víc práce a všude musím tahat větší balíky než jiné maminky,“ uzavírá Žaneta.

Zásadní výhody látkových plen jsou následující:

  • Jsou šetrnější k přírodě (jedinou zátěží je spotřeba vody, energií a pracích prostředků při jejich praní. Jejich používáním se nevytváří žádný tuhý odpad).
  • Vycházejí levněji. (Počítejte s prvotní investicí několika tisíc korun. Ta by se vám ale během několika měsíců měla vrátit.)
  • Podporují zdravý vývoj dětských kyčlí, které udržují ve správné pozici.

Aby to ale bylo spravedlivé, je třeba zmínit i určité nevýhody látkových plen. Tou nejzásadnější je samozřejmě více práce pro maminku. Savost „látkovek“ nebývá tak vysoká jako u jednorázových plen, takže je nutné častější přebalování. Zároveň je třeba je prát a alespoň prvních šest týdnů také žehlit. A pokud budete šetřit na svrchních kalhotkách, které budou neprodyšné, nebo si nepořídíte šetrný prací prostředek, zvyšujete riziko vzniku opruzenin či alergické reakce.

Pozor na alergeny

Odborníci mezi papírovými a látkovými plenami příliš velký rozdíl nevidí. Podle dermatoložky nezáleží na typu plenek, ale na jejich kvalitě a hlavně na tom, jak často je vyměňujete.

„Dříve, když byly jednorázové pleny ještě dražší, maminky často šetřily a dítě nepřebalovaly tak, jak bylo potřeba. Dnes už se naučily, že je lepší přebalovat častěji než pak utrácet za léky a vidět, jak se miminko trápí. V současné době je problémem hlavně nevyhovující kosmetika, případně levné prací prášky, které maminkovskou pokožku podráždí,“ říká doktorka Čapková. Podle ní je nutné používat dětskou kosmetiku bez alergenů a také prát v přípravku pro citlivou pokožku. Na praní dětského prádla jsou ideální dermatologicky testované prací prostředky bez barviv a parfemace.

Nezbytné je také omezit na minimum kontakt kůže se stolicí. Proto jakmile vidíte, že se dítě pokakalo, plenku vyměňte a zadeček očistěte. Pokud máte přístup k vodě, je to nejlevnější a zároveň pro dítě ideální varianta. Použít můžete navlhčenou žínku, případně vatu.

Řada maminek nedá dopustit na vlhčené ubrousky, ty ale stejně jako prací prášky či kosmetika mohou vyvolat alergickou reakci. Mezi nejčastější alergeny patří různé aromatické látky, proto volte raději ubrousky a přípravky bez parfemace.
Dále je třeba dát si pozor na konzervační látky (nejčastěji parabeny a formaldehydy) a syntetická barviva. Rozhodně dávejte přednost přípravkům, které obsahují rostlinné oleje a tuky, nikoli minerální oleje a vosky. Ty totiž nedovolují pokožce volně dýchat, protože na ní vytvářejí neprodyšnou vrstvu a ucpávají póry.

Pokud dítě přebalujete často, používáte kvalitní kosmetiku a v případě látkových plen také šetrný prací prášek, alergií a opruzenin byste se bát neměli. Některé děti jsou však citlivější a opruzeniny se jim dělají navzdory veškeré péči. Pro takový případ má pro vás dermatoložka ještě jeden tip: „Opruzeninám můžete předejít užíváním měkké zinkové pasty. V lékárně ji dostanete také pod názvem krém s oxidem zinečnatým.“

Komentáře k článku
Počet komentářů: 11
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Myslím, že nepřispívá, ale co se týká této pojišťovny tak patří k těm lepším...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Myslím, že nepřispívá, ale co se týká této pojišťovny tak patří k těm lepším...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nevíte jestli nepřispívá pojišťovna OZP na pleny? Pokud se jedná o dříve narozené prcky?

Obrázek uživatele Radunkasikulka
Radunkasikulka

My jsme pouzivali sprej proti zapachu do kose. Je z rady ekologicke drogerie...Mam veskere informace, napiste mi na radka.mo@seznam.cz a poslu vice informaci. Tesim se, Radka

Obrázek uživatele Radunkasikulka
Radunkasikulka

My jsme pouzivali sprej proti zapachu do kose. Je z rady ekologicke drogerie...Mam veskere informace, napiste mi na radka.mo@seznam.cz a poslu vice informaci. Tesim se, Radka

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

my sme rovnako spokojní s českou fólou Sametic, obchod je seriózny, posielajú rýchle, fólia je pevnejšia ako original, šetríme vďaka www.sametic.eu veľké peniažky...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Můžu jen potvrdit, že kupovat kazety je nesmysl. Mám vyzkoušenou fólii sanuten a v porovnání s tou originální v tom není žádný rozdíl. Navíc nezabírá tolik místa...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

my jsme ušetřili zejména užívaním české folie do košú na pleny Sametic.eu, tenhle rok jsme už objednali rovnou 600m s poštovním zadarmo, protože čekáme dvojičky...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Pro všechny maminky, které uvažují o jednorázových plenách doporučujeme na základě zkušenosti našich zákazníků koše Sangenic a k nim fólii Sanuten jako alternativu k drahým náhradním kazetám. Zkuste se podívat na www.sanuten.cz

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Kupovali jsme výbavičku látkových plen na stránkách <a href="http://www.navjetvi.cz/">http://www.navjetvi.cz</a>. Počáteční náklady jsme si snížili asi o půlku. Možná se link bude někomu hodit. Ahoj S.

Obrázek uživatele Karolína
Karolína

Používáme koš sangenic hygiene plus a nemohu si ho vynachválit! Zápach je minulostí. Bydlím na 5. patře a s každou zakakanou plenou se mi do kontejneru nechce.

Provoz je levný, pokud si umíte doplnit fólii do koše. Já nakupuji fólii na http://www.sangenic.net

Jistě ocení maminky, které musí otočit každou korunku dva krát..

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené