Miminko úplně hoří! Co teď?

Nejprve je nutné si říci, že horečka není nemoc. Jedná se o reakci organismu, a to buď na onemocnění, či okolní vlivy. Normální tělesná teplota se u dětí pohybuje od 36,5 do 37 °C a navíc během dne přirozeně kolísá – ráno bývá nejnižší, večer zase nejvyšší. Horečka, která postihne miminko do 3 měsíců věku, je považována za velmi nebezpečnou a je vždy nutné vyhledat lékaře.
foto: Profimedia

U malých dětí je za horečku považována teplota vyšší než 38 °C (rizikový stupeň teploty je nad 41 °C, kdy hrozí závažné komplikace). Zvýšená teplota je v rozmezí od 37 do 38 °C.

Na dětech většinou poznáte už pouhým zrakem či dotekem, že je trápí horečka – jsou plačtivé, unavené, mají červené tváře, sálá z nich horko, lesknou se jim oči. V případě, že malé dítě odmítá pít nebo se u miminka začnou projevovat některé příznaky počínající nemoci (rýma, kašel, zvracení, průjem, nápadný útlum aktivity a podobně), většinou zjišťujeme, zda nemá zvýšenou teplotu nebo horečku.

U novorozence může být zvýšená teplota jediným projevem počínajícího onemocnění. Objeví-li se horečka, kontaktujte co nejdříve lékaře. Onemocnění u miminek mladších 3 měsíců vyžaduje zvláštní pozornost. Příznaky mohou být nejednoznačné či pouze lehce naznačené. „Většinou ale i na takto malém dítěti maminka hned pozná, že má horečku. Dítě je rozpálené, unavené, malátné, spavé, nechce pít. Vysoká horečka může být spojena s vyklenutím fontanely,“ vysvětluje MUDr. Martin Gregora.

Co můžete způsobovat horečku

Je-li teplota zvýšená, svlékněte děťátku jednu vrstvu oblečení a za 15 až 20 minut zkontrolujte teplotu znovu. U velmi malých kojenců bývá horečka někdy způsobená příliš teplým oblečením, nikoli nemocí. Není-li ani po vysvlečení teplota normální, začněte jednat.

Horečka u miminek může být ale také reakcí na očkování nebo jde nejčastěji o projev infekce v těle většinou postihující dýchací ústrojí, tuto infekci převážně způsobují viry. Horečka může doprovázet i infekce, které postihují ledviny a močové cesty, trávicí ústrojí nebo centrální nervový systém.

U dětí může vysoká horečka vyvolat rozvoj tzv. febrilních (horečnatých) křečí. Jestliže se u miminka objeví poprvé, je nutné vždy vyhledat lékařskou pomoc. U opakovaných křečí je možné situaci zvládnout v domácím prostředí.

Měření teploty

Změřit teplotu miminku můžete několika způsoby: v ústech, oušku, na čele nebo v konečníku, a to takzvanou rychloběžkou, digitálním teploměrem, kterým lze měřit teplotu na čele nebo v oušku, či teploměrem ve speciálním dudlíku.

Je potřeba dbát absolutní opatrnosti, abyste miminku neublížili, zvláště u měření v konečníku. Špičku teploměru je nutné kvůli snadnému zavedení namazat mastí, nejlépe tou, kterou miminko mažete při přebalování. Rektální teploměr samozřejmě nezaměňujeme s tím do úst, ideální je mít v lékárničce dva teploměry.

Při vysokých teplotách

se doporučuje orientačně vyšetřit pohyblivost hlavy. Jestliže je pohyb hlavy výrazně omezen nebo dítě reaguje bolestivě, případně zvrací, je světloplaché, musíte urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Může se jednat o zánět mozkových blan (meningitidu).

U novorozenců od naměřené teploty nic neodečítáme, u dětí od 6 týdnů věku při měření v konečníku odečítáme 0,5 °C.

Čtěte také:

Jaké léky a jak je novorozencům podávat

Zvýšení tělesné teploty podporuje a urychluje reakce obranného systému organismu. Horečka je tedy nejen příznakem onemocnění, ale i toho, že již začal pracovat imunitní systém – bojuje s nemocí. Proto zvýšenou teplotu do 38 °C neovlivňujeme léky. Teplota nad 38 °C je již pro organismus zatěžující a je třeba začít ji snižovat. V závislosti na věku a váze dítěte je dobré podat lék na snížení horečky ještě předtím, než se vydáte k lékaři.

Pro nejmenší miminka je nejšetrnější podávání léků na snížení horečky v podobě čípků konečníkem. Vždy ale musíte dbát na váhu dítěte a podle ní i upravit množství léku. Větším dětem je možné podávat lék ve formě sirupu, tablety či čípku.

Léky na snížení horečky u dětí existují buď na bázi paracetamolu (Paralen, Panadol) nebo ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen) a platí, že se začíná s podáváním antipyretik s paracetamolem, pokud ten nezabere, můžeme jej vystřídat za lék s ibuprofenem.

Pozor! Ibuprofen se nesmí dávat dětem do 3 měsíců!

Pediatr Gregora k podávání léků dodává: „Pečlivě si před podáním prostudujte příbalový leták. Je možná i kombinace paracetamolu s ibuprofenem. Paracetamol má rychlejší začátek účinku, oproti tomu ibuprofen dokáže snižovat horečku delší dobu, ale nástup účinku bývá o něco delší. V každém případě nemá cenu měřit dítě do hodiny po podání jakéhokoli antipyretika, protože v té době můžeme teprve očekávat nástup účinku léku. Obvykle se doporučuje změřit dítě znovu za dvě hodiny, a pokud horečka přetrvává, pak nejdříve za tři hodiny od podání léku lze aplikovat další dávku. Při podávání léku se řídíme aktuální horečkou. Když je dítě bez teploty, obvykle léky dále nedáváme. Není třeba tedy podání léku automaticky opakovat po 6 hodinách, jak to mnozí rodiče činí.“

Kdy použít zábal

Teplotu u dětí se můžete pokusit snížit také zábaly nebo sprchováním (teplota vody by měla být kolem 25–30 °C), případně můžete dítě osvěžit mokrou houbou. Zkusit můžete též jen přikládat mokrou žínku na zápěstí nebo kotníky.

Čtěte: Proti horečce a nemocem dětí pomohou bylinky a zábaly.

MUDr. Martin Gregora upozorňuje: „Zábal neprovádíme, když má dítě zimnici a mramorovanou kůži. Provádíme ho, jen když je dítě rozpálené, horké. Jedině tehdy má zábal naději na úspěch, protože odebere teplo z povrchu těla.“

Nezapomeňte

V době nemoci doprovázené teplotou či horečkou dítě potřebuje mít dostatečný přísun tekutin, což znamená zvýšené množství oproti normálu, a to asi o 15 % při zvýšení teploty

o 1 °C. Dostatek tekutin si ověříte na množství mokrých plen. Kojená miminka se snažte častěji kojit, nekojeným dětem zkoušejte podávat kojeneckou vodu.

„Problém je, že nemocné dítě ne vždy ochotně pije požadované množství tekutin. Často pije více, až když horečka vlivem léčby poklesne. Nutit dítě do pití nemá velký efekt. V případě ztrát tekutiny při současně probíhajícím onemocněním zažívacího traktu (zvracení + průjem) neodkládejte návštěvu lékaře. Hrozí riziko odvodnění organizmu,“ zdůrazňuje pediatr Gregora.

Jak zvládnout noc

Děťátko uložte do dobře vyvětrané místnosti, v zimě pamatujte na to, aby nebyla přetopená. Miminko přikryjte pouze tenčí peřinkou, která jej nebude zbytečné ještě více zahřívat. Pokuste se své miminko kontrolovat celou noc, můžete se střídat s partnerem.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Děkuji za článek a maminkam děkuji za tip a teploměr. Uz jsem jej objednala. Prožívame první teploty se zoubkami,tak jsem z toho trochu vedle. Ochlazuji sprchou a v záloze mám i paralen sus. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Výborný článok, fakt jsem si zněho vzala ponaučení. Taký už nedávam okamžitě léky když má dítě teplotu do 38'C.

Už vím, že se tělíčko brání a nevyšilují což můj manžel oceníl. Nedávno jsem dostala teploměř Thermoval Duo Scan a

jsem sním spokojená. Děti se už  nebojí, že musí mít teploměr v zadečku a podobně. Hlavně je rychlí což ja oceňují.

Doporučují...Přeju hezký den Sojková :o)

 

 

 

Obrázek uživatele Terka
Terka

My jsme dosud měřily teplotu klasickým digitálním teploměrem, ale máme asi týden Thermoval Duoscan a naprosto super spkojenost.
Nemusíme se zlobit s teploměrem podpaží a nebo se prát při měření v zadečku. Takže za nás naprosto úžasný vynález, kdy přiložíme, přejedeme teploměrem ke spánku  a pípnem :) Strašně pohodlné a super. Za mě 100%.
Hezký den maminky - Tereza Marečková

 

Obrázek uživatele JTinacz
JTinacz

Vyborny clanok, pri prvom dietati som chytala doslova paniku uz pri mierne zvysenej teplote a zrazala liekmi prakticky stale :( vsetko na odporucanie nasej lekarky .. pri druhom som uz trosku mudrejsia, pravidelne meriam teplotu a nechavam dieta sa imunizovat .. no stale mam stres, ci namerana teplota je skutocne spravna .. a to rozbalovanie maleho a meranie v konecniku je ako za trest :(

Tak já jsem to měla úplně stejně, u prvního dítěte jsem vyšilovala, měřila v zadečku rychleběžnou, přeměřovala digitálním a furt dokolečka, myslím, že vystresované bylo dítě i já. Chápu, že horečka je reakce organismu a správná, ale samozřejmě každá matka asi šílí, když prcek hoří. A jaký používáš teploměr teď? Klasický rtuťák? Digitál? Infra?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Vyborny clanok, pri prvom dietati som chytala doslova paniku uz pri mierne zvysenej teplote a zrazala liekmi prakticky stale :( vsetko na odporucanie nasej lekarky .. pri druhom som uz trosku mudrejsia, pravidelne meriam teplotu a nechavam dieta sa imunizovat .. no stale mam stres, ci namerana teplota je skutocne spravna .. a to rozbalovanie maleho a meranie v konecniku je ako za trest :(

Obrázek uživatele JTinacz
JTinacz

Díky za pěkný článek, zrovna mi doma jedno miminko hoří :-/ Beru horečku jako reakci organismu na to, co se děje v těle a nedávám okamžitě léky srážející teplotu.

Už jsem četla spoustu článků od lékařů o tom, že i febrilní křeče mají souvislost spíše se snižováním teploty léky, protože k nim dochází při prudkých výkyvech teplotních - ty jsou šokem pro organismus. ALe nikdy jsem je nezažila a věřím, že to musí být strašné :-(

Každopádně v souvislosti s horečkou bych se neobešla hlavně bez dobrého teploměru, teď mám s infračerveným senzorem Thermoval duo scan od Hartamanu a mám opravdu klidnější spánek - v noci stačí "pípnout" a vím, jak na tom moje zlatíčko je.

Přeju zdravá mimča a krásný den!

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené