Hvězdná jména – Jablko, Mauglí a Přikrývka

Vymyslet jméno pro dítě je jednou z nejzapeklitějších záležitostí, na které by se budoucí rodiče měli shodnout. V některých případech vítězí rodinná tradice, jindy národní zvyk, někdy originalita. A na tu často sází slavní rodiče.

18-shutterstock_1899485947-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Začneme zlehka. Zpěvačka Beyoncé se svým manželem, raperem a producentem Jay-Z dali hlavy dohromady a svou dcerku pojmenovali Blue Ivy. Po oznámení jména si média často pokládala otázku – proč?

Teorií se objevilo hned několik, od posměšných (Blue Ivy je ve skutečnosti tajný kód odhalující členy starobylé sekty) po realističtější (slovo blue pochází z názvu Jay-Z alba Blueprint a druhé slovo, Ivy představuje římskou číslici čtyři IV, což je oblíbené číslo Beyoncé). Výklad jmen holčičky se také odvozuje spirituálně. Blue symbolizuje nebesa, Ivy představuje věčný život.

S inspirací neměli problém ani Victoria a David Beckhamovi. Jednoho ze svých synů pojmenovali Brooklyn, což je známá čtvrť v New Yorku, další synové obdrželi jména Romeo a Cruz.

Jejich sestřičku slavní rodiče pojmenovali Harper Seven. Jméno Harper se pyšní staroanglickým původem a vykládá se jako „harfistka“. O druhém jméně Seven Victoria řekla: „Číslo sedm je mystické a šťastné, navíc se Harper narodila v sedmém měsíci v sedm hodin.“

Mauglího nechte v pohádce

Veřejnost nevěřícně kroutila hlavou nad netradičním výběrem herečky Gwyneth Paltrow a zpěváka Chrise Martina. Jejich dcera se jmenuje Apple, tedy jablko. Volba tohoto neobvyklého jména zajímala i Oprah Winfrey, která si Gwyneth pozvala do své show.

„Byl to nápad mého muže, navrhnul jméno Apple a já jsem si pomyslela, jak skvěle to jméno zní, navíc vyvolává příjemné evokace – jablka jsou sladká a zdravá. Když se ale Apple narodila, veřejnost byla jménem pobouřena. A to mě velmi překvapilo, protože je přece spousta jmen jako například Rose, Lily nebo June, tak proč by moje dcera nemohla být Apple,“ vysvětlovala herečka.

Velice oblíbená jsou jména fiktivních postav, která evokují zejména vzpomínky na dětství. Pro pohádkové jméno se rozhodla zpěvačka Ashley Simpson. Její syn se honosí jménem Bronx Mowgli. První jméno Bronx je stejně jako v případě Brooklyna Beckhama názvem newyorské čtvrti. Druhé jméno Mowgli odkazuje k oblíbené Knize džunglí. V médiích se objevil v souvislosti s tímto objevil vtipný postřeh:

„Miluji pohádku Lví král, ale to mě zdaleka neopravňuje k tomu, abych svého syna pojmenoval Hakuna Matata jen proto, že je to moje oblíbená postava.“

Čtěte dále:

Trocha zeměpisu neuškodí?

Lurdy je posvátné místo ve Francii, kde se roku 1858 zjevila ve skále Panna Marie, tedy Madonna. Ano, zpěvačka Madonna toužila toto místo navštívit, ale protože práce má až nad hlavu, alespoň pojmenovala svou dceru – Lourdes.

Zpěvačka Alicia Keys se taktéž nechala inspirovat zeměpisnými názvy a pro svého syna zvolila jméno Egypt. Alicia k tomuto jménu prohlásila:

„Měla jsem období, kdy jsem potřebovala změnu, byla jsem unavená a nešťastná. A tak jsem se sbalila a sama odjela do Egypta. Ta země mi učarovala, a když jsem se vrátila, můj manžel poznamenal, že Egypt byl důležitým bodem v mém životě. Změnil můj život. A tak jsem si řekla – nebylo by to úžasné jméno pro naše dítě?“

Jména rovnou z pekla

Nyní už skutečně přituhuje. Následující jména se pravidelně umisťují v žebříčcích o nejhorší či nejsměšnější jména, jaká celebrity vymyslely. Světoznámý kuchař Jamie Oliver přišel se jménem Buddy Bear Maurice. Neváhal tak pojmenovat svého syna. S pochopením se opravdu nesetkal.

Objevila se i spekulace, jestli neexistuje něco jako gen, který nositele předurčuje k výběru šíleného jména. V rodině slavného kuchaře jsou totiž šílená jména již tradicí. Malý Buddy Bear má tři sestry, Poppy Honey, Daisy Boo a Petal Blossom Rainbow. V jednom z rozhovorů se ale Jamie bránil, že jména vybírá jeho žena a on je v celé záležitosti nevinně. No, jen jestli.

Na co myslel Michael Jackson, který svého syna Prince Michaela Jacksona II. neoficiálně pojmenoval Blanket, tedy přikrývka nebo deka chcete-li, to je stále poněkud nepochopitelné. Král popu ale jednou prozradil:

„Blanket je výraz, který používám nejen já, ale i má rodina a moji zaměstnanci, a to ve smyslu požehnání. Je to způsob jak vyjádřit lásku a péči.“ Takže jako my běžně užíváme frázi „máš mé požehnání“, Michael říkal „máš mou deku“.

And the winner is…

Zvláštní uznání za nejpekelnější jméno vůbec získávají… Kim Kardashian se svým manželem Kanyem Westem. Ti po pečlivé úvaze zvolili pro svou dceru jméno North West. Někteří už stihli podotknout, že tohle jméno by se hodilo leda tak pro GPS. Do češtiny bychom toto jméno mohli přeložit jako Severozápad. Vskutku zajímavá volba pro malou dcerušku.

V těsném závěsu je Elon Musk a jména jeho posledních dětí. Syn, kterého má se zpěvačkou Grimes, se narodil v květnu 2020 a dostal jméno X AE A-XII (původně to bylo X Æ A-12, ale podle kalifornských zákonů není Æ a 12 součástí abecedy).  O rok později přivítal pár na světě dceru se jménem Exa Dark Sideræl Musk. Jejich třetí společné dítě dostalo jméno Techno Mechanicus.

A co vy? Považujete vybraná jména za hororová nebo byste některá z nich vzali na milost? Máte nějaký vlastní seznam pekelných českých jmen, která byste svému dítěti nikdy nedali? Dejte nám vědět!

 

8.4.2024 5:46 | autor: Eva Kouřímová | zdroj: https://www.today.com/parents/parents/celebrity-baby-names-rcna28653

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist