Sterilizace po dvou císařských řezech

DOTAZ TÝDNE Mám za sebou dva porody císařským řezem – první byl akutní kvůli odlučující se placentě, druhý byl plánovaný, proběhl před půl rokem po neplánovaném těhotenství. Přemýšlím o možnosti sterilizace. Mohla byste mi popsat, jak sterilizace probíhá, jaké jsou výhody, případně jaká rizika?

Odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka:

Sterilizace je výkon prováděný laparoskopicky ze dvou miniaturních řezů v pupku a v podbřišku. Jde o nevratný zákrok, při němž je přerušena cesta z vaječníků do dělohy (funkce všech pohlavních orgánů zůstává nepřerušena). Způsobů zneprůchodnění vejcovodů je několik – může jít o přepálení, přetnutí a podvázání. Výhodou výkonu je jeho šetrnost (trvá cca 15 minut) a rychlá rekonvalescence (žena stráví v nemocnici 2–3 dny).

Rizika výkonu jsou jako u každého jiného chirurgického výkonu – krvácení, infekce, poranění orgánů dutiny břišní a oběhové komplikace. Nechci vás děsit, výkon je opravdu bezpečný a vždy budete muset být se všemi riziky seznámena, i když jsou minimální.

Musím vás ještě upozornit, že žádná metoda antikoncepce není 100%, i u laparoskopické sterilizace existuje zanedbatelné riziko, že se vejcovod sám zprůchodní. Nicméně bych považovala laparoskopickou sterilizaci pro ženu, která prodělala dva císařské řezy a už neplánuje další dítě, za výbornou volbu. Uvádí se, že sterilizace jako metoda zabránění početí je nejspolehlivější, udává se 0,015 až 0,04 otěhotnění na 100 žen za rok.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené