Změny v pobírání rodičovského příspěvku od ledna 2012

DOTAZ TÝDNE Jsem na mateřské a od února 2012 bych měla začít pobírat rodičovský příspěvek. Oproti loňskému roku prý budou v jeho pobírání nějaké změny. Můžete napsat jaké, případně která varianta, co se délky pobírání příspěvku týče, bude nejvýhodnější?

Babyweb odpovídá:

Rodičovský příspěvek přináší od ledna 2012 příjemnou změnu v tom, že si rodiče mohou pružně volit délku pobírání a jeho výši dle aktuální potřeby rodiny. Stále je možné příspěvek čerpat až do 4 let věku dítěte (v tzv. třírychlostní variantě, tedy do dvou, tří či čtyř let věku dítěte) a celkově lze za období jeho čerpání dosáhnout na částku 220 000 Kč.

Uvádí se, že mírně polepšit si oproti letošnímu roku mohou rodiče, kteří zvolí dvou- či čtyřletou variantu příspěvku, oproti tomu ti, kteří si vyberou tříletou variantu, si ve výsledku pohorší o 15 tisíc Kč. Podstatné je i to, že na výběr mají rodiče, kteří mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), jestliže její denní vyměřovací základ dosahuje alespoň 380 Kč (počítá se z hrubé mzdy po dobu 12 měsíců před nástupem na MD). Ti, kdo nemají nárok na PPM, automaticky pobírají hned po porodu rodičovský příspěvek, a to po dobu tří nebo čtyř let (nemohou si tedy zvolit dvouletou variantu).

Hlavní změna spočívá v tom, že délku pobírání příspěvku bude možné přenastavovat jednou za tři měsíce, přičemž rodič, který je příjemcem příspěvku, si bude moci sám určit jeho výši. Horní hranici měsíčního příspěvku tvoří částka 11 500 Kč (částka nepřesáhne v konkrétním případě 70 % vyměřovacího základu).

Další příjemnou novinkou je, že příspěvek bude náležet i rodičům dítěte staršího dvou let, které navštěvuje jesle či školku (dosud to bylo možné, pouze pokud dítě netrávilo v předškolním zařízení více než 5 kalendářních dnů v měsíci). Pokud je dítě mladší dvou let a rodič nechce ztratit nárok na příspěvek, pak dítě může trávit v předškolním zařízení maximálně 46 hodin měsíčně.

Nově také na možnost volby délky a výše čerpání rodičovského příspěvku dosáhne i ta matka které si neplatila dobrovolné nemocenské pojištění (OSVČ, studující), neboť si nyní tuto dávku bude moci nárokovat její partner (pokud ten je plátcem nemocenského pojištění).

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Dobrý den,
zajímalo by mne, jaký mám vlastně nárok na rodičovský příspěvek v mé situaci. Téměř 4 roky jsem pracovala v soukromé zubní ordinaci, minulý rok od unora 2011 do konce srpna 2011 jsem byla v pracovní neschopnosti s levou ledvinou. PO uschopnění jsme se zaměstnavatelem ukončili dne 31.8.2011 pracovní poměr dohodou z důvodu vdávání a stěhování za manželem.10.9 2011 jsem se provdala a od 31.10.2011 jsem se stala uchazečem o vhodnou pracovní pozici na uřadě práce, kde jsem pobírala tuším,že do letošního duben-květen podporu v nezaměstnaností , byla mi uznána první dva měsíce procentní sazba 65%, další dva 50% a po zbytek podpůrčí doby 45%. Do dnešní doby jsem tudíž nezaměstnaná- vedená na uřadu práce a také jsem otěhotněla.Jaká situace mě čeká ?Na jakou výši rodičovského příspěvku při rodičovské dovolené mám nárok? A na co vše mám nebo nemám nárok?
Děkuji moc za užitečné rady a informace

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Vážená redakce, jen drobný dodatek - v nových pravidlech se již nejedná o volbu "tří variant", délku čerpání rodičovského příspěvku si každý může zvolit opravdu úplně libovolně (takže nejen do dvou let věku dítěte, ale do dvou let a pěti měsíců apod.), jediným omezením je celková částka 220 000 a výše PPM (od výše denního vyměřovacího základu se odvíjí částka, kterou může stát měsíčně vyplatit, nejvíce však 11500 Kč). Na "rychlostní varianty" tedy můžete zapomenout - všichni rodiče mají nárok nikoliv na "výběr ze tří variant", ale nárok na určení si délky své rodičovské dovolené jakkoliv, a to výší svého měsíčního příspěvku (kterážto se může každé tři měsíce měnit).
Hezký den
Tereza L.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené