Rodičovské příspěvky budou od nového roku nižší!

Rodiče, kteří mají malé dítě nebo se na příchod svého potomka teprve chystají, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Porodné dostanou rodiče jen na první dítě a rodičovské příspěvky se výrazně sníží.
Porodné dostanou rodiče od 1. 1. 2011 pouze na první živě narozené dítě. Ani to však neplatí automaticky. Porodné se stává testovanou dávkou (tj. dávkou, u které se dokládá výše příjmů v rodině a na základě těchto příjmů se stanoví nárok, zda je nebo není splněna podmínka nároku) v závislosti na příjmu rodiny.

Kdo dostane porodné?

Nárok vzniká, nepřevyšuje-li příjem v rodině 2,4 násobek životního minima, přičemž pro posouzení nároku na dávku se vychází z příjmů rodiny (otec a matka) za kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo.

Příklad: Dítě se narodí 10. 2. 2011, tudíž dokládaný příjem je za 4. čtvrtletí roku 2010.

Výše porodného bude 13 000 Kč. V případě vícečetného porodu – dvoj a vícerčat 19 500 Kč.

Rodičovský příspěvek

Změny v rodičovském příspěvku se dotýkají pouze dvou variant: základní a pomalé.

U základní výměry, která činí 7 600 Kč se zkracuje doba, kdy se rodič musí rozhodnout, v které variantě bude rodičovský příspěvek čerpat, z původních 21 měsíců na 9 měsíců věku dítěte od jeho narození. Rodiče, kteří už rodičovský příspěvek čerpají, se rozhodnou nejpozději do konce února 2011. Zrychlená ( dvouletá) varianta zůstává beze změn.

Rodičovský příspěvek v základní výměře (základní výměra RP je 7 600 Kč u 3leté varianty) u dítěte, které je ke dni 1. 1. 2011 starší 10 měsíců života, ale mladší 23 měsíců života, tj. u dětí narozených před 1. 3. 2010,
se u pomalé varianty – zkracuje výplata dávky (7 600 Kč), a to z 21 měsíců na 9 měsíců (to znamená, že místo 21 měsíců budou rodičům tuto dávku proplácet jen 9 měsíců a pak budou dostávat 3 800 Kč do čtyř let věku dítěte).

Nárok na rodičovský příspěvek zůstává stále pouze v souvislosti s péčí o nejmladší dítě v rodině! U dalšího dítěte tedy nebudete moci žádat o porodné a je třeba řešit ukončení nároku na rodičovský příspěvek na starší dítě a uplatnit žádost o RP na dítě nově narozené. Vyvarujete se tak možných přeplatků na dávce! Nárok na rodičovský příspěvek můžete i nadále uplatňovat pouze 3 měsíce zpětně.

Sociální příplatek

Od 1. 1. 2011 se sociální příplatek ruší! Příplatek byl určen hlavně samoživitelkám s nízkými příjmy nebo rodičům, kteří jsou vedeni na úřadu práce a pod., zde je veden jako příplatek za zhoršený zdravotní stav dítěte. Toto zrušení má být pouze na přechodnou dobu, a to do konce roku 2012.

Na přechodnou dobu od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2012 se nárok na dávku zachová pouze u rodičů, kteří pečují o jedno nezaopatřené dítě dlouhodobě nemocné, dlouhodobě zdravotně postižené anebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené, nebo je-li alespoň jeden z rodičů pečujících o nezaopatřené dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižený nebo je nezaopatřeným dítětem, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě nemocné. Přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a pohřebné zůstávají beze změn.

Shrnutí:
Rodičů se nejvíce dotkne omezení porodného a zkrácení doby a výše rodičovského příspěvku u čtyřleté varianty. Samoživitelky budou jistě postrádat i sociální příspěvek.

6.12.2010 9:44

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist