Rodičovská 2018: Všechny změny jasně a přehledně

Pokud jste právě na rodičovské dovolené nebo se na ni teprve chystáte, určitě vás bude zajímat, co vše se ve vyplácení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2018 změní. Kdo a o kolik si nakonec přilepší? Vše potřebné se dozvíte v našem článku.

profimedia-0183545350-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Na začátku června 2017 byl senátory schválen návrh novely zákona o státní sociální podpoře. Tato novela zavádí několik změn. Jednak se bude měnit výše přídavků na dítě a také se mění podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku. Změny začnou platit od 1. 1. 2018. My vám teď společně se sociální poradkyní Hankou Böhmovou představíme změny, které se týkají vyplácení právě rodičovského příspěvku.

Rodičovský příspěvek v současnosti

Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství neboli tzv. mateřskou. Nárok na rodičovský příspěvek má jeden z rodičů, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. U rodičovského příspěvku je pak možné (při splnění podmínek) zvolit délku doby jeho vyplácení. A to minimálně na cca 19 měsíců a maximálně pak na 49 měsíců (resp., do 4 roků dítěte). Délka vyplácení se odvíjí od zvolené měsíční částky příspěvku. Zákon pamatuje i na změny životních okolností v rodině a dovoluje opakovaně (vždy po uplynutí tří měsíců) částku příspěvku měnit a zbylou dobu pobírání tím zkracovat nebo prodlužovat.

Rodiče, kteří nesplňují podmínky pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) nebo nemocenskou čerpanou v souvislosti s narozením dítěte (např. nezaměstnaní, studenti nebo podnikatelé bez dobrovolného pojištění), začínají brát rodičovský příspěvek hned po narození dítěte v částce 7600 Kč. Po dosažení věku 9 měsíců je příspěvek snížen na 3800 Kč a vyplácí se do vyčerpání částky 220 000. Tyto rodiny bohužel nemají možnost délku příspěvku upravovat.

 Při pobírání rodičovského příspěvku nezáleží na tom, zda má rodič nějaké další příjmy. Lze si tedy při něm vydělávat, aniž by to mělo za následek snížení příspěvku.

1. změna: Rychlejší čerpání a vyšší měsíční částka

Do konce roku 2017 platí, že maximální možná výše rodičovského příspěvku je 11 500 Kč. A minimální doba čerpání rodičovského příspěvku (tedy celkové částky 220 000 Kč) je tak něco přes 19 měsíců. To se od 1. ledna 2018 změní a omezení bude zrušeno. Podle nových pravidel bude možné vybrat celou sumu rodičovského příspěvku (220 tisíc korun) už během šesti měsíců a strop měsíční dávky stoupne. I nadále ale bude platit, že maximální měsíční výše rodičovského příspěvku bude odpovídat 70 % z 30násobku denního vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství – jednoduše řečeno, rodičovský příspěvek bude možné volit maximálně v částce měsíční mateřské. Způsob výpočtu mateřské z příjmu stanovuje nejvyšší možnou mateřskou, a tedy i  nejvyšší možný rodičovský příspěvek na cca 32 tisíc korun měsíčně (což by odpovídalo hrubé mzdě přes 80 000 Kč) a žena vyčerpá takový rodičovský příspěvek zhruba za půl roku.

Tato změna je tedy dobrou zprávou především pro ženy, které měly před narozením dítěte dostatečně vysoké příjmy v zaměstnání. Přechod z mateřské na rodičovskou pro ně již nemusí znamenat další výrazný propad v příjmech. Nová pravidla ocení i rodiny s vyššími příjmy plánující narození dětí krátce po sobě, neboť jim umožní za krátké období vyčerpat z příspěvku větší část.

Nemění se ochrana žen s nízkou mateřskou, která se týká především podnikatelek a zaměstnankyň s malým úvazkem. Ty si mohou stále volit rodičovský příspěvek až do částky 7600 Kč, přestože pobírají mateřskou výrazně nižší.

Čtěte také:

2. změna: Více peněz pro maminky dvojčat a vícerčat

Další novinku jistě ocení rodiče dvojčat a vícerčat. I přestože jejich výdaje bývají dvojnásobně i vícenásobně vyšší, byli doposud zásadně znevýhodněni a museli se spokojit s úplně stejnou částkou jako při narození jednoho dítka. Na druhé z dvojčat jako by tedy nárok na rodičovský příspěvek vůbec nebyl. A to bylo značně nefér. V roce 2018 se to konečně změní. Zvýší se výše rodičovského příspěvku při narození dvou a více dětí. Zatímco nyní to bylo 220 000 Kč, nově to bude o 110 000 Kč více. Tedy 330 000 Kč. Sice to není částka dvojnásobná, ale pořád je to určitě vítaná změna.  

Změna se týká i navýšení měsíční výše rodičovského příspěvku. Zatímco ještě v roce 2017 je limit 11 500 Kč stejný jak u jednoho dítěte, tak u dvojčat, nově bude možné mít na dvojčata rodičovský příspěvek ve výši 1,5 násobku toho, co by připadalo na jedno dítě. Tedy pokud vám by vám nyní vycházela maximální rodičovská na 11 500 Kč, tak od ledna 2018 u dvojčat byste měli „automaticky“ nárok na 1,5násobek této částky, tedy 17 250 Kč.

3. Změna: Vyšší rodičovský příspěvek i pro nezaměstnané a studentky

Doposud platilo, že pokud byla žena před narozením dítěte nezaměstnaná nebo stále studovala, nemohla si zvolit výši a délku rodičovského příspěvku (pokud to tedy nebylo možné provést ani na základě příjmu druhého rodiče).  A byla jí  tak automaticky schválena varianta rodičovské na 4 roky, s tím, že do 9 měsíců věku dítěte dostávala 7600 Kč a zbytek doby jen 3800 Kč. Toto omezení už bude od ledna 2018 také minulostí. Nově si bude moct jeden z rodičů zvolit rodičovský příspěvek na kratší dobu, tedy tak, aby po celou dobu dostávali až 7600 Kč měsíčně. Což vychází zhruba na 29 měsíců, tedy asi 2,5 roku. V případě dvojčat či vícerčat v takové rodině bude limit pro rodičovský příspěvek opět 1,5násobkem, tedy 11 400 Kč.

Kde a jak vyřídit rodičovský příspěvek?

O rodičovský příspěvek  můžete žádat na Úřadu práce kontaktním místě Státní sociální podpory, kde je třeba předložit rodný list dítěte a průkazy totožnosti rodičů i všech ostatních dětí mladších 4 let. A také potvrzení od Okresní správy sociálního zabezpečení o výši a době pobírání mateřské (či nemocenské čerpané v souvislosti s narozením dítěte), případně o výši vyměřovacího základu pro výpočet této dávky (pokud se dávka volí na základě příjmů otce dítěte).

Hanka Böhmová má ale jednou dobrou radu, o které rodiče moc neví: „Rodičovský příspěvek není nutné vyřizovat osobně. Žádost, potvrzení a kopie dokumentů lze zaslat poštou. Všechny potřebné formuláře naleznete na webových stránkách portálu Ministerstva práce a sociálních věcí, kde si je můžete vyplnit a vytisknout z klidu domova. Tuto možnost ocení především maminky žádající dávku po porodu dítěte, které si tak ušetří cestování a čekání na úřadě s novorozeným miminkem.“

Týká se to i vás? 

Změny se budou týkat všech. Tedy i rodičů, kterým se dítě narodilo již před 1. 1. 2018. Pokud budou splněny podmínky – tedy rodičovský příspěvek nebyl vyčerpán, pak bude možné od 1. ledna požádat o zvýšení vyplácené částky podle nových pravidel.

O zvýšení rodičovské příspěvku by si měli od 1. ledna požádat především rodiče dvojčat a vícerčat.  A to i v případě, že dětem sice ještě nebyly 4 roky, ale příspěvek byl již vyčerpán, například ve tříleté variantě. I těmto rodičům vzniká od 1. ledna nárok na dalších 110 000 Kč, z nichž mohou čerpat do 4. narozenin dětí.

2.1.2018 4:00 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist