Mám zkrácený čípek. Hrozí mi předčasný porod?

VÁŠ DOTAZ Jsem ve 24. týdnu těhotenství a v poradně jsem si stěžovala na bolesti zad a po vyšetření mi doktor řekl, že mám zkrácený čípek. Předepsal mi magnézium a do průkazky mi napsal nějakou hodnotu. Nemůžu nikde najít, zda mi v tomto případě hrozí předčasný porod. Prosím o uklidnění, je vše OK?

Názor odborníka:

Bohužel neuvádíte, jakou hodnotu vám pan doktor zaznamenal do těhotenské průkazky. Při vaginálním vyšetření se na děložním čípku bodově hodnotí jeho délka, konzistence, umístění, prostupnost a naléhající část plodu. Například cervix score (CS) 0–1 je nezralý nález a v takovém případě je všechno v pořádku.

Pokud je vaše cervix score vyšší, je namístě klidový režim a pečlivé sledování. Kromě vaginálního vyšetření je nutné provést ještě ultrazvukové změření děložního čípku, kdy se změří jeho opravdová délka a pátrá se po tom, zda je vnitřní branka uzavřena nebo je přítomný tzv. funneling (vnitřní branka je pootevřena). To velmi pomůže k zhodnocení závažnosti stavu.


Odpověděla: MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka, www.ld.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist