Nejvhodnější sporty pro těhulky

Můžu v těhotenství sportovat? Neublížím tím miminku? Tyto otázky si klade spousta nastávajících maminek. Odborníci je však uklidňují: Sport v těhotenství rozhodně není tabu. Důležité ovšem je, najít ten správný sport a pohyb přizpůsobit svému stavu.

„Těhotenství rozhodně není dobou, kdy bychom měly radikálně hubnout, začínat s intenzivním sportováním nebo trénovat na maraton. Je ale dobré a žádoucí zůstat fyzicky aktivní v rozsahu a intenzitě, která budoucí mamince vyhovuje, a cvičením podporovat správné držení těla. Je to prevence i léčba mnoha bolestí, tělo se tím připravuje na porod a období po něm, kdy bude maminka děťátko nosit, kojit a vůbec kolem něj neustále běhat,“ říká zkušená instruktorka cvičení pro těhotné Eva Kašíková.

Chůze, plavání i aquaerobik

Prospěšná pro nastávající maminku je rychlá chůze i lehký běh v případě, že je na něj zvyklá. Jen by si měla ohlídat techniku běhu (snažit se o měkký došlap, nezpevněný terén je vhodnější, ale pozor na zakopnutí o kořeny, kameny apod.). Doporučit lze těhotným určitě také plavání, kde již ze samotné podstaty tohoto pohybu nehrozí přetížení nebo úraz. A navíc – voda odlehčuje, proto se těhotným ve vodě obecně líbí. Dobré jsou samozřejmě lekce cvičení a aquaerobiku pro těhotné, kde instruktorky přesně vědí, které prvky zařazovat dle fáze těhotenství, a mohou i poradit cviky na doma.

Pokud si vybíráte kurz cvičení, měl by být skutečně určen pro těhotné ženy a zeptejte se i na jeho skladbu. „V Monkey’s Gym vypadá cvičení pro první fáze těhotenství takto: 15 minut zahřátí formou dynamického strečinku, 20 minut posilování, 20 minut aktivace bráničního dýchání a pánevního dna, relaxace a na závěr zpevnění ve stabilizační pozici. Cvičení pro třetí trimestr se kromě výše uvedeného už ale více zaměřuje na svalovou relaxaci a úlevové pozice, pánevní dno a cviky pro prevenci otoků končetin,“ upozorňuje Eva Kašíková.

Ve skupině se to lépe táhne

Pokud budete chodit do lekcí, které jsou určeny pro těhotné, je pravidlem, že ve skupince bývá menší počet cvičících a bývají ohleduplnější v nabízených časech. „Pokud můžete, cvičte raději v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách. V pozdějších odpoledních hodinách je každý člověk více unavený,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, kde pořádají aquaerobik pro těhotné s tím, že k dalším výhodám skupinových cvičení patří, že tady máte možnost probrat své radosti i případné starosti se ženami ve stejné situaci a kamarádství navázaná v této době bývají velmi intenzivní…

Čtěte také:

Ať už budete sportovat ve skupině, nebo samy, myslete na to, že je důležité cvičit pouze v naprosté pohodě. „Pokud cítíte únavu, okamžitě zvolněte. Stručně se dá říci, cvičte v takové intenzitě, abyste během cvičení dokázaly běžně konverzovat. Při cvičení nezadržujte dech – zhorší se krevní zásobení plodu okysličenou krví. V těhotenství se zkrátka sportuje pro radost, nikoliv pro výkon. Pokud se vám do sportování nechce, nesportujte. Poslouchejte své tělo, které ví samo nejlíp, co mu vyhovuje. Věřte mu. A hlavně, pokud se rozhodnete nesportovat, nemějte výčitky. Stačí, když si dopřejete příjemnou procházku,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová s tím, že v každém případě by měly nastávající maminky dbát na dostatečnou regeneraci, pitný režim a odpočinek.

Cvičení se nedoporučuje v případě, když nemáte ze cvičení radost, jste unavená či vás něco bolí, vyskytne se krvácení, tvrdnutí bříška, pokud lékař doporučí klidový režim, pokud v začátku těhotenství zvracíte a je vám nevolno, tělo si o klid samo říká. Nepodceňujte ani kontrolu váhy – v průběhu těhotenství byste měla přibírat cca 1 kg za měsíc, pokud tomu tak není, nevyčerpávejte se a věnujte se spíše dechovým cvičením.

Sporty v těhotenství nevhodné

Odborníci varují před náročnými silovými a tlakovými sporty a aktivitami, při nichž hrozí pád. Tělo se připravuje na porod rozvolňováním svalů i vazů, proto není vhodné klouby přetěžovat. Je nutné se vyhnout i tvrdým poskokům, doskokům, které přetěžují páteř, a při strečinku nechodit do maximálního rozsahu.


Zdroj: www.monkeysgym.cz, www.juklik.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist