Nejvhodnější sporty pro těhulky

Můžu v těhotenství sportovat? Neublížím tím miminku? Odborníci je však uklidňují: Sport v těhotenství rozhodně není tabu. Důležité ovšem je, najít ten správný sport a pohyb přizpůsobit svému stavu.

shutterstock_1842462994-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Těhotenství rozhodně není dobou, kdy bychom měly radikálně hubnout, začínat s intenzivním sportováním nebo trénovat na maraton. Je ale dobré a žádoucí zůstat fyzicky aktivní v rozsahu a intenzitě, která budoucí mamince vyhovuje, a cvičením podporovat správné držení těla. Je to prevence i léčba mnoha bolestí, tělo se tím připravuje na porod a období po něm, kdy bude maminka děťátko nosit, kojit a vůbec kolem něj neustále běhat,“ říká zkušená instruktorka cvičení pro těhotné Eva Kašíková.

Chůze, plavání i aquaerobik

Prospěšná pro nastávající maminku je rychlá chůze i lehký běh v případě, že je na něj zvyklá. Jen by si měla ohlídat techniku běhu (snažit se o měkký došlap, nezpevněný terén je vhodnější, ale pozor na zakopnutí o kořeny, kameny apod.).

Doporučit lze těhotným určitě také plavání, kde již ze samotné podstaty tohoto pohybu nehrozí přetížení nebo úraz. A navíc – voda odlehčuje, proto se těhotným ve vodě obecně líbí. Dobré jsou samozřejmě lekce cvičení a aquaerobiku pro těhotné, kde instruktorky přesně vědí, které prvky zařazovat dle fáze těhotenství, a mohou i poradit cviky na doma.

Pokud si vybíráte kurz cvičení, měl by být skutečně určen pro těhotné ženy a zeptejte se i na jeho skladbu.

„V Monkey’s Gym vypadá cvičení pro první fáze těhotenství takto: 15 minut zahřátí formou dynamického strečinku, 20 minut posilování, 20 minut aktivace bráničního dýchání a pánevního dna, relaxace a na závěr zpevnění ve stabilizační pozici. Cvičení pro třetí trimestr se kromě výše uvedeného už ale více zaměřuje na svalovou relaxaci a úlevové pozice, pánevní dno a cviky pro prevenci otoků končetin,“ upozorňuje Eva Kašíková.

Skupina podpoří

Pokud budete chodit do lekcí, které jsou určeny pro těhotné, je pravidlem, že ve skupince bývá menší počet cvičících a bývají ohleduplnější v nabízených časech.

„Pokud můžete, cvičte raději v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách. V pozdějších odpoledních hodinách je každý člověk více unavený,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, kde pořádají aquaerobik pro těhotné s tím, že k dalším výhodám skupinových cvičení patří, že tady máte možnost probrat své radosti i případné starosti se ženami ve stejné situaci a kamarádství navázaná v této době bývají velmi intenzivní.

Čtěte také:

Ať už budete sportovat ve skupině, nebo samy, myslete na to, že je důležité cvičit pouze v naprosté pohodě.

„Pokud cítíte únavu, okamžitě zvolněte. Stručně se dá říci, cvičte v takové intenzitě, abyste během cvičení dokázaly běžně konverzovat. Při cvičení nezadržujte dech – zhorší se krevní zásobení plodu okysličenou krví. V těhotenství se zkrátka sportuje pro radost, nikoliv pro výkon. Pokud se vám do sportování nechce, nesportujte. Poslouchejte své tělo, které ví samo nejlíp, co mu vyhovuje. Věřte mu. A hlavně, pokud se rozhodnete nesportovat, nemějte výčitky. Stačí, když si dopřejete příjemnou procházku,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová s tím, že v každém případě by měly nastávající maminky dbát na dostatečnou regeneraci, pitný režim a odpočinek.

Cvičení se nedoporučuje v případě, když nemáte ze cvičení radost, jste unavená či vás něco bolí, vyskytne se krvácení, tvrdnutí bříška, pokud lékař doporučí klidový režim, pokud v začátku těhotenství zvracíte a je vám nevolno, tělo si o klid samo říká.

Nepodceňujte ani kontrolu váhy – v průběhu těhotenství byste měla přibírat cca 1 kg za měsíc, pokud tomu tak není, nevyčerpávejte se a věnujte se spíše dechovým cvičením.

Na jaké sporty si dát v těhotenství pozor?

Odborníci varují před náročnými silovými a tlakovými sporty a aktivitami, při nichž hrozí pád. Tělo se připravuje na porod rozvolňováním svalů i vazů, proto není vhodné klouby přetěžovat. Je nutné se vyhnout i tvrdým poskokům, doskokům, které přetěžují páteř, a při strečinku nechodit do maximálního rozsahu.

2.3.2023 5:02 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s fyzioterapeutkou a gynekoložkou., www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist