Jak na bolesti zad v těhotenství

Těhotenské hormony uvolní vazy a tkáně, které spojují klouby. Roste váha ženy, mění se držení těla. Důsledkem mohou být bolesti zad. Ale i těm se dá předcházet. Jak?

23-shutterstock_2189741749-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Změna držení těla má své důsledky

Jak miminko roste a postupně se zvětšuje bříško i hmotnost, držení vašeho těla se přirozeně mění. Bříško táhne dopředu a dolů, zatěžuje páteř a vy se toto zatížení snažíte vyrovnat zakláněním horní části těla dozadu, čímž dochází k vychýlení v oblasti kříže.

Toto špatné držení těla po dlouhou dobu vede k přetížení zádového svalstva a tím k bolestem zad.

Pravděpodobně začnete pociťovat bolest v dolní části zad, ale nepříjemné pocity se mohou objevit také v horní části zad, ramen, mezi prsy a v hrudním koši. Sezení nebo stání v jedné poloze po delší dobu bolesti ještě zhoršuje.

Dřívější problémy se v těhotenství často zvýrazní

Možná jste měla problémy se zády, krční páteří nebo pánví předtím, než jste počala, ale těhotenství tyto obtíže ještě zhoršilo. Může se ozvat vaše staré zranění, jako je například výhřez meziobratlové ploténky, protože vaše vazy jsou nyní více uvolněné.

Můžete také cítit bolest v zadní části pánve, kde je spoj mezi páteří a pánevní kostí. S bolestmi kdekoliv v pánvi byste se měla obrátit na svého lékaře nebo porodní asistentku, protože bude možná potřeba problém řešit fyzioterapií.

Jak bolesti předcházet

Snažte se soustředit na držení těla a způsob, jakým se pohybujete. Nestůjte příliš dlouho v jedné poloze. Pokud vaše práce zahrnuje stání po dlouhou dobu, měňte postoj z jedné nohy na druhou, sedněte si, když je to možné, projděte se, kdykoliv můžete.

Máte-li sedavé zaměstnání nebo trávíte většinu času za volantem, pořiďte si bederní opěrku. Opět se pravidelně procházejte a také dohlédněte na to, aby poloha monitoru vašeho počítače a židle byla správná.

Nezvedejte těžké věci, nenoste těžké nákupy. Chcete-li zvednout nějaký předmět ze země, nedělejte to z předklonu, tlak na páteř ještě zvýšíte a může dojít k poranění. Jděte do podřepu a s rovnými zády se pomalu zvedněte. Pokud máte batole, snažte se ho nosit na jednom boku, ať záda nepřetěžujete.

Zajistěte kvalitní podporu svým prsům – důležitá je správná velikost podprsenky s dostatečně širokými ramínky, aby nedocházelo k tlaku na vaše ramena a hrudník.

Skvělým pomocníkem je podpůrný těhotenský pás, který vaše bříško odlehčí a posílí zádové svaly. Ohlídat byste si měla i obuv. Vhodné nejsou boty na podpatku (nad 5 cm), ale ani boty úplně ploché.

Při odpočinku a spánku vám zase pomůže kojící nebo i obyčejný polštář, který zajistí správnou podporu pro vaše nohy – udrží je v rovnoběžné poloze a zabrání tak přetočení vašeho těla do stabilizované polohy, když spíte, a tudíž nevhodnému zatížení křížové oblasti.

Při vstávání z postele se nejprve přetočte na bok, rukama se zvedněte do sedu, spusťte nohy z postele a až potom pomalu vstaňte – pro vaše záda, ale i bříško, je tento způsob šetrnější.

Čtěte také:

Tipy na zmírnění bolesti zad

Cvičení – pokud jste pravidelně cvičila ještě před otěhotněním, vaše těhotenství probíhá bez problémů a cítíte se dobře, můžete ve cvičení pokračovat i nadále. Samozřejmě musíte naslouchat svému tělu a cvičení svému stavu přizpůsobit. Vhodná je v těhotenství chůze, protahování, které pomůže zmírnit ztuhlost svalů a bolesti. Pohyb ale musí být nenásilný, pokud cítíte bolest, zvolněte.

Dobře vám udělá i plavání, ale musíte zvolit správný styl. Například „prsa“, kdy plavete pouze s hlavou nad vodou, nejsou nejlepší volbou – vyvíjíte tím tlak na krční páteř i záda. Vyzkoušet můžete také vodní aerobik pro těhotné.

V kondici vaše záda udrží i jóga pro těhotné, ale vždy se svěřte do rukou zkušeného instruktora.

Bolesti zad zmírní i masáže, aplikace teplých (ne horkých) obkladů či relaxace v teplé lázni. Při masáži se však vyhněte masírování po obou stranách spodní části páteře, nachází se zde akupunkturní body, které by mohly vyvolat kontrakce.

Alternativní přístup k tlumení bolesti v těhotenství

Vyzkoušet můžete také alternativní způsoby tlumení bolesti, ale opět vždy v rukou zkušeného terapeuta, který má zkušenosti s léčbou těhotných žen.

Akupunktura – využívá jemné jehly ke stimulaci určitých bodů v těle. Přispívá ke zlepšení zdraví a zmírňuje bolesti uvolněním „energetické dráhy“ v těle.

Aromaterapierelaxace v teplé lázni se dvěma nebo třemi kapkami levandule nebo ylang ylang silice může pomoci zmírnit bolest svalů. Můžete také namočit hadřík v teplé vodě, která obsahuje dvě nebo tři kapky esenciálního oleje, a umístit jej na záda na oblast kříže.

Homeopatie – trpíte-li bolestí zad kvůli zranění nebo natažení, můžete zkusit do bolestivého místa jemně vetřít krém z arniky. Další tipy vám poradí zkušený homeopat.

Bylinné přípravky – v těhotenství by měly být využívány s extrémní opatrností, proto pokud se rozhodnete, že je vyzkoušíte, obraťte se na kvalifikovaného bylinkáře.

31.8.2023 4:15 | autor: Petra Frajová | zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/staying-healthy-during-pregnancy/back-pain-in-pregnancy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist