Kateřina ve 25. týdnu těhotenství: Jak (by) bylo v Jugošce

TĚHULKA LIVE! KATEŘINA Mé milé, mí milí, slíbila jsem dnes ještě trochu vyprávění o dovolené a to mě zavedlo až k úvahám o tom, jaká bych byla matka za „totáče“. Dneska se maminky celkem rády všelijak dělí na alternativní matky, biomatky, klasické matky… na různých fórech jsem narazila na rozmanitá dělení. Mám pocit, že v minulém režimu byly maminky prakticky v jedné škatulce, maximálně ve dvou – jedny zavařovaly a druhé ne. 😀

„Foto z ateliéru rodinné fotografie“ Fotopromě.cz


Dělám si z toho trošku legraci, samozřejmě, ale fakt je, že leccos musely prostě vyrobit od a do zet a že mnohé můžeme mít dnes jednodušší. Moje máma své 3 děti za minulého režimu obhospodařovala s naprostou samozřejmostí v dnešní téměř alternativní kvalitě. Na chatě neustále pekla domácí koláče, zavařovala, prala na valše, prádlo sušila na slunci a připichovala je dřevěnými kolíčky ke šňůrám, pěstovala ovoce a zeleninu, dokonce pekla chleba a housky, šila, pletla, abychom ušetřili a abychom nebyly my 3 děti tolik konfekční, stříhala nám vlasy, mazala svačinky a připravovala pitíčka z domácích sirupů. A já jsem asi leccos podědila.

Z některých maminek projevujících se na fórech mám pocit, že ony i jejich děti jedí snad jenom jáhly – ty by ze mě asi zešílely, když jím kynuté makové buchty a Toma jsem „ztloustla“ piškotky. Na druhou stranu jsem proti některým mým kamarádkám, které na mateřské téměř nevaří, večer si s muži namažou chleba a děti jedí jen jídlo ze skleniček, naprostá hvězda. A moji škatulku nepojmenovávám, nevím jak – možná se cítím nějak jako „prostřední matka“.

Moje „dárková“ kamarádka mi totiž přivezla dvě bedýnky domácích meruněk až ze Znojma, abych měla pro obě děti něco zdravého. Probudily se ve mně zpracovávací pudy a radost z něčeho domácího, nezatíženého chemií, důvěryhodného. Takže se jedlo zasyrova, kynulo v knedlících, pekly se koláče a zavařilo se neuvěřitelných 14 skleniček džemu a 3 s kompoty a ještě mám zásoby v mrazáku. Bylo to jak z Hrnečku vař, proto píši „se zavařilo“. Neustále se skoro samy chrlily meruňkové pokrmy. Není to vážně tolik práce a výsledek je skvělý. Bohužel zavařování a želírování přišlo na ty prádelnové dny, takže jsem vypotila skutečně jedno celé kilo evidentně zadržené vody.

Hned jsem si vzpomněla na osmdesátky, ve kterých jsem vyrostla, a na náš špajz nacpaný po strop kompoty a sušeným ovocem. A na naplněné auto kastrůlky s jídly, když jsme jeli na chatu. A představila jsem si mou a Lukášovu po střechu naloženou stodvacítku kompoty a pokrmy v alobalu, jak jedeme do Jugošky k moři v této době. Já vařím na plynovém dvouvařiči v ešusu, děti navlékám do ušitých šatiček a na noc je ukládám samozřejmě ve stanu do ztěžka ručně vyrobených dekových spacáků.

Jsem ráda, že dnes máme na výběr – koupit nebo vyrobit nebo dostat, žádný stres. Asi i proto mě podobné činnosti baví, nejde o nutnost.

I v Chorvatsku jsem párkrát vařila nebo připravila čerstvou zeleninu, udělala domácí ledový čaj na pláž. Přeci jen máme malé dítě a jsem těhotná, mám lepší pocit ze všeho, co si připravím doma. Jedno hlavní jídlo jsme si ale vždycky dali v restauraci a Tomáškovi jsem vzala skleničku.

A samozřejmě jsme si pronajali prostorný apartmán s balkonem a oddělenou kuchyní, aby mohl malý v klidu spát. Vůbec si nedovedu představit dovolenou bez papírových plenek, vlhčených ubrousků, práškové kaše, rozprašovače na obličej, opalovacího krému s vyšším UV faktorem, plážového stanu, bazénku se střechou, velkého auta s prostorným kufrem a bez skvělého lehce složitelného lehkého kočárku. Díky moc, dnešní dobo, za pohodlnou dovolenou. Nic nám nechybělo, to už víte. Měla jsem výborný pocit ze zdravého slaného vzduchu, z plavání v čisté vodě, z odpočinku na pláži.

Těhulka LIVE!: Využívá nadstandardní program lékařské péče Materna II. cmc-logo.jpg

Hned po návratu do ČR mě čekala prohlídka u zubařky – zuby vzorné, bez kazu a nenašly se ani žádné nepříjemné stopy po té mojí vytržené problematické osmičce. V týdnu mě čeká kontrolní ultrazvuk – těším se, ale také test na cukrovku (GTT test) – netěším se. Vnitřně cítím, že je holčička zdravá a v pohodě, ale ujištění ultrazvukem je vždycky fajn. Už hodně reaguje, kope nebo se spíš tak hezky vlní a přetáčí, je to příjemné. Povídám jí o bráchovi a o tatínkovi nejvíc. Musím ji připravit na Lukáše, aby věděla, kdo ji na světě přivítá – já to v celkové narkóze nebudu moci být, ale toho neželím. I Tomášek chvilku po porodu dostal něžnou náruč rodiče a Lukášovi tu důležitou roli vítače na světě moc přeju.

Kateřina a dnes zdraví i Tomášek: swqqq


 

Kateřina právě prožívá 25. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476608196706096.jpg

 

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist