Cestování v těhotenství

Těhotenství není nemoc. Žena se v té době rozhodně nemusí nijak výrazně omezovat či zůstávat izolovaná doma, jen musí být o něco opatrnější. Jedním z důvodů zvýšené opatrnosti by mělo být cestování.

Je jasné, že pokud je cestování součástí vaší práce či nepostradatelná složka vašeho života, musíte učinit několik rozhodnutí. Co byste si měla předem dobře zvážit, je, jakým způsobem budete cestovat – zda letadlem, vlakem, lodí, autem či jiným dopravním prostředkem, a v závislosti na této volbě plánovat další úkony. Musíte si ale uvědomit, že není ani tak důležité, v jakém dopravním prostředku se povezete, jako spíš, jak dlouho v něm pojedete. V každém druhu dopravy je určitý podíl stresu či nepohodlí, proto je třeba vybírat co nejkratší možnou cestu.

Poraďte se s odborníkem

První a asi i nejdůležitější bude poradit se se svým lékařem či gynekologem. Dá vám potřebné rady, popíše možné komplikace, jak se jich vyvarovat, případně vám nepotřebnou cestu rovnou rozmluví, či alespoň vydá písemné potvrzení o zdravotním stavu.

Cestujete letadlem

Potvrzení o zdravotním stavu budete potřebovat především při cestování letadlem, Letecké společnosti jsou si dobře vědomy veškerých rizik v kilometrových výškách (zvýšený tlak, nižší hladika kyslíku) a snaží takové situace vyvarovat všemi možnými způsoby. Většinou se do letadla dostanete do ukončení šestého měsíce. Nejznámější společnosti jako American Airlines či British Airways jsou „připraveny“ velmi dobře a dostat se do jejich letadel ve druhé polovině těhotenství je prakticky nemožné. Svůj podíl na tom mají zákony v mateřských státech společností. Co ale není možné v Americe, je možné jinde. Například v Arábii můžete křižovat nebe, jak chcete.

Cestujete vlakem, autobusem

Letadlem se dostanete téměř všude rychle a s maximálním pohodlím, výše jmenované problémy jsou však mnohdy nepřekonatelnou překážkou, a proto je třeba volit alternativy. Vlaková doprava je v tomto případě jak dostatečně rychlá, tak vyhovující z hlediska bezpečí. Téměř tu nepocítíte otřesy a na sedačce máte dostatečně místa pro unavené nohy.

Pozor! Jste těhotná a řídíte

Řízení v těhotenství není nijak zakázané a mnoho žen si odřídí cestu téměř na porodní sál. Musíte však brát ohled na několik maličkostí. Za prvé, během těhotenství má žena značně zpomalené reakce a reflexy. Proto je nejlepší řídit s přestávkami, nejlépe na doplnění tekutin, které vám pročistí hlavu. Cesta autem je také doprovázena neustálými otřesy a nárazy. Jako samozřejmost byste měla brát speciální bezpečnostní pásy pro těhotné ženy.

Cíl cesty

Dalším důležitým prvkem je zjištění všech potřebných informací o cíli vaší cesty z hlediska hygienického, stravovacího apod. a také o tamní možnosti rychlé lékařské pomoci v případě potíží. Měla byste posoudit, zda za to dané riziko stojí (záleží na stadiu těhotenství a jeho dosavadním průběhu). Pokud bylo všechno v pořádku, pak je vám cesta otevřená. Pokud se ale vyskytly sebemenší komplikace (přerušované krvácení, nebezpečí potratu), pak je lepší vytouženou dovolenou (či pracovní cestu) odložit v zájmu vlastní bezpečnosti.

11.3.2009 3:24 | autor: Michal Maliarov

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist