Jak dítěti usnadnit vstup do školky

Dítě nebo práce? Známé dilema. „Především bychom se měli řídit ideálem, který nám určila sama matka příroda – na prvním místě je zájem dítěte, nikoli rodičů,“ upozorňuje PhDr. Jaroslav Šturma, předseda Českomoravské psychologické společnosti. „Pro dítě je nejlepší, když je do tří let s matkou a vyrůstá v rodinném prostředí a když pak maminka nastoupí pouze na částečný pracovní úvazek“. Ne vždy to však jde.

Když maminka nastupuje do práce a dítě musí do školky, je dobré si dát pozor na:

 • Citlivost a nenásilí
  Oddělení od dítěte musí probíhat citlivě. Dokud dítě na mamince visí a do kolektivu ostatních dětí se mu nechce, znamená to, že na to ještě není zralé. Jakmile se mu mezi dětmi líbí a těší se na nové prostředí, není již o jeho zralosti pochyb.
 • Nástup do práce
  Nástup do práce by si maminka měla naplánovat až po šestitýdenní adaptační době, kdy si dítě na školku zvyká, předejde tak nepříjemnostem s odkládáním nástupu. Bude mít dost času , aby si dítě zvyklo na nové prostředí. Pokud za tuto dobu nevymizí úzkost, určitě do práce nenastupujte. Vaše dítě je priorita číslo jedna.
 • Alarm na přivolání maminky
  Děti mají přirozený alarm na přivolání maminky – všichni dobře známe, jak srdceryvný může být dětský pláč, křik, ale i pohled. Tento alarm vytvořila příroda jako prostředek k přežití dítěte ještě v dobách, kdy lidé žili v divoké přírodě na savaně. Vysílání tohoto vrozeného signálu ale neznamená hluboké ani dlouhodobé citové strádání, je to naopak nástroj používaný při náhlém, krátkodobém stresu.
 • Zralé dítě
  Při nástupu do školky můžeme často u dítěte sledovat jeho zcela přirozené projevy, kdy piští a drží se maminky jako klíště. Když si dítě na školku zvyká, odchází maminka vždy jenom na chvilku, třeba na nákup. Po jejím odchodu se zdravé a zralé dítě po chvíli uklidní a začne si hrát, protože cítí svou maminku v srdci. To je první fáze. Další fáze je již dokonalá zralost, kdy dítě nepláče, ale mamince naopak mává, posílá pusinku. Možná je chvilku nostalgické, ale již nevysílá naléhavé tísňové signály a hrát si jde hned.
 • Je dítě zdravé?
  Zdravé chování dítěte je potřeba odlišit od dítěte citově podvyživeného a plochého, které jde z jednoho prostředí do druhého naprosto bez problémů, bez hnutí brvou. Takové dítě na kvalitní vztah rezignovalo a nahrazuje ho mnoha různými a kratičkými vztahy, těká od jedné osoby k druhé. Tento model si pak často nese do vztahů v dospělosti.

Do tří let je pro dítě skutečně ideální být v kruhu nejbližší rodiny, to nejvíce respektuje jeho přirozenost. Nesmíme ale opomenout důležitou úlohu tatínka nebo dalších nejbližších. Ti dávají mamince prostor k návratu do práce, k získání rekvalifikace.

Pouze opora rodiny nebo přátel umožní mamince vrátit se do práce spokojená a s chutí, nevyčerpaná z běhání kolem domácnosti.

10.4.2009 5:11 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist