Jak dostat dítě do státní školky

Také hledáte školku, kde přijmou vaše dítě? Nejste sami. Téměř 85 % českých rodin si podle výzkumu AV přeje zvýšení počtu mateřských škol. Poradíme vám, jak zvýšit šanci na přijetí do státní školky. Jaká jsou vlastně kritéria pro přijetí do MŠ?

Kritéria pro přijetí jsou dána ministerstvem školství. Vyhláška školského zákona ukládá mateřským školám povinnost umístit dítě rok před zahájením školní docházky. Rodiče pětiletých dětí tedy nemusí mít obavu. Nevezmou-li vaše pětileté dítě do školky, pod kterou trvalým bydlištěm spadá, musí je umístit jinde. Pořadník se tedy tvoří od nejstaršího k nejmladšímu. Další podmínky určuje městská část či obec.

Jak podat přihlášku a čemu se vyhnout?

Podáte-li přihlášku pro tříleté dítě a navíc jen na čtyři hodiny denně, odsuzujete se až na konec pořadníku.

Rodič může podat neomezený počet přihlášek. Když máte vybranou školku například na Praze 3, ale chcete si místo ve státní školce „pojistit“ podáním více přihlášek do všech školek v tomto obvodu, raději si to rozmyslete.

Praxe je totiž taková, že se ředitelky školek na Praze 3 sejdou, aby umístily všechny děti. Zde se odhalí, kolik dětí je „skutečně“ třeba umístit. Tedy, kolik rodičů si podalo dvě a více přihlášek. Dítě, které bylo přihlášeno pouze do jedné školky a které splňuje všechny podmínky pro přijetí, snaží se ředitelka umístit ve své školce.

Dále ředitelka upřednostňuje žádosti těch rodičů, kteří v okolí školky pracují. Dalším přirozeným kritériem pak je např. již umístěný sourozenec.

Když v této preferované školce místo není, je rodičům nabídnuto místo v jiné školce. Ale v případě, že je dítě přihlášené do všech školek, rodiče na výběr nemají vliv a dítě je zařazeno tam, kde je nejvíc místa.

Čtěte také:

Odklad školní docházky si včas promyslete

Rodiče, kteří požádají o odklad, se o místo ve své školce bát nemusí, pokud si vše včas vyřídí. Ačkoliv může rodič požádat o odklad až do konce letních prázdnin, když si místo ve školce včas nezamluví, bude již v jarním zápisu obsazeno.

Děti, které získaly odklad povinné školní docházky, musí mít zajištěné místo v MŠ, ale nikdo nemůže zaručit, že to bude místo ve stejné školce či dokonce u stejné učitelky.

Nově děti, které získaly odklad povinné školní docházky, již školku nemají zadarmo, ale naopak platí vedle stravného i školné, stejně jako děti od 3 do 5 let. Od ledna 2013 totiž zákon stanoví, že bezplatnost je dítěti zaručena jen pro 12 měsíců. Poplatek se pohybuje od několika stovek až k tisíci korunám, podle školky.

Školku osobně navštivte

MŠ pořádají před zápisem, zpravidla od února do dubna dny otevřených dveří. V tyto dny si můžete školku prohlédnout a navíc se dozvíte užitečné informace: Kolik dětí odchází a tudíž kolik se uvolní míst, jaké podmínky si kladou školky pro přijetí, zda jsou třídy smíšené či podle věku, kolik dětí má jeden pedagog, jaký má školka program.

Pro příklad i ukažme, jak vypadají kritéria pořadníku pro přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání na Praze 10:

  1. Trvalý pobyt zákonného zástupce dítěte na území městské části Praha 10
  2. Děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky
  3. Děti zaměstnanců školství
  4. Sourozenci dětí, které již danou mateřskou školu navštěvují
  5. O přijetí ostatních dětí rozhoduje ředitel

Další kritéria

  • K předškolnímu vzdělávání jsou přijímány děti zpravidla od 3 do 6 let.
  • Mohou být přijaty pouze děti, které se podrobily pravidelným očkováním, nebo mají doklad, že jsou proti nákaze imunní, nebo se nemohou očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.
  • O přijetí dítěte do mateřské školy, popřípadě o stanovení zkušebního pobytu rozhoduje ředitel.
  • Na přijetí dítěte do mateřské školy není právní nárok s výjimkou dětí v posledním roce před zahájením povinné školní docházky.

 

 

16.2.2015 1:46 | autor: Jana Paduánová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist