Efektivní rodičovství aneb Jak porozumět vlastním dětem

Máte pocit, že někdy nevíte, jak reagovat na dětský hněv, co si počít, když dítě odmlouvá, nechce jít spát, odmítá jíst, dělat úkoly či domácí práce? Nevíte si rady s vlastními negativními emocemi? Trápí vás, že se odchod z domu neobejde bez křiku či trucování? Nebo vám připadá, že vás děti neposlouchají, že dělají často pravý opak toho, než co byste vy jako rodiče potřebovali? Vyzkoušejte metodu Efektivního rodičovství.

Návod, jak správně a bezbolestně vychovávat děti, neexistuje. Ale existují cesty, které nás můžou navést k tomu, abychom svým dětem lépe rozuměli, vyladili se s nimi na stejnou komunikační vlnu, učili je (a často i sebe) nést zodpovědnost za vlastní rozhodnutí a nekazili si rodinné ovzduší otravnými situacemi doprovázenými gejzíry vzteku, pláče či křiku.

Ať máte ratolest v předškolním věku nebo v pubertálním rozkvětu – každé období ve vývoji dítěte přináší spoustu radosti i výchovná úskalí. Nejeden rodič časem přijde na to, že dlouhé monology či vykřičené hlasivky nelze počítat mezi efektivní nástroje, jak se svým potomkem vyjít. A tak nezřídka začne hledat nějaké neprvoplánové, ovšem o to zajímavější postupy, jak si poradit nejen s chováním svých dětí, ale také se svými vlastními selháními i s výchovnými „renoncy“, které na něm napáchali v dětství jeho rodiče.

Vychovávat efektivně (rozuměj účinně) chceme všichni…

Když jsem před pár lety odložila další z řady zaručeně účinných knih o výchově, v nichž opakovaně hledám odpovědi na otázku, jak napáchat na svém dítěti co nejméně škod a nezkazit mu život, a zjistila jsem, že navzdory sebekrásnějším teoretickým poučkám v praxi opakovaně selhávám, narazila jsem – díky internetu – na kurz Efektivního rodičovství. A jsem za tuto srážku dodnes ráda: díky tomu jsem se totiž v praktické rovině seznámila s několika opěrnými body výchovného systému, který z rozběsněného rodiče může udělat poměrně mírumilovnou bytost, jež s laskavým a respektujícím přístupem řeší každodenní situace s dětmi.

Efektivní rodičovství je založeno na principech demokratické výchovy a na přesvědčení, že dítě není možné ovlivnit ani trestáním, ani poučováním. Osobnost dítěte je třeba pochopit a usměrňovat, výchova nemá dítě zlomit, ale přesvědčit. Tato metoda je sympatická v tom, že je založená na principech rovnosti, vzájemného respektu a úcty a na přesvědčení, že každý člověk je tvořivý a zodpovědný. A právě principy, na kterých efektivní rodičovství stojí, ze mě – troufám si tvrdit – udělaly lepšího rodiče. Cítí se tak lépe nejen moje dítě, ale i já, ačkoli přiznávám, že občas sáhnu k zažitým stereotypům typu křik, výčitky, zakazování… Ale mám po takových „úletech“ pak mnohem menší výchovnou kocovinu než dříve, protože vím, že to povětšinou umím i jinak, lépe, efektivněji. A ten nejlepší efekt je v tom, že jde o výchovu účinnou a naprosto fungující.

Chcete vědět víc? Pak hurá na prožitkový kurz Efektivního rodičovství
Ideální pro seznámení s principy Efektivního rodičovství je praktický kurz, který mimo jiné představuje podnětně a příjemně strávený čas s dalšími rodiči. Výukové semináře probíhají po celé republice (termíny najdete na webu Efektivního rodičovství).

K čemu je to dobré?

aneb Zkušenosti účastníků čtyřdílného kurzu Efektivního rodičovství z rodinného centra Nová Trojka na pražském Žižkově:

Markéta Vokrouhlíková, maminka dvojčat Aničky a Káti (11 let) a Helenky (3,5 roku):

Velice přínosné pro mě bylo sdílení zkušeností s ostatními rodiči. To, že mé problémy někdo (a nejen lektorka) vidí z jiného úhlu, bylo velmi zajímavé. A povzbudilo mne také poznání, že všichni v podstatě řešíme podobné problémy.

V řešení konkrétních výchovných problémů a situací mi pak nejvíc pomohlo pochopení, proč se některé věci ve výchově dějí, odkrytí příčin mého chování i chování dětí. Pomohlo mi to nebrat si jejich reakce osobně a mně samotné reagovat – skutečně efektivně.

Jolana Kurzweilová, maminka Anny (17 let) a Jana (13 let) :

Pro mne je nejobtížnější ovládání vlastních emocí. Dost mi pomohlo rozkrytí procesu jejich vzniku a průběhu. Není jednoduchá cesta je ovládat, ale kurz v tom výrazně pomohl.

Jako další největší přínos vidím pragmaticky nácvik efektivní komunikace, tedy takové, která zabírá. V tomto kurzu nejde o nácvik knižních a od života odtržených vět, které byste měli papouškovat vždy a všude, ale o pochopení dětí, motivů jejich chování, jejich pocitů a racionální, avšak citlivé a situaci adekvátní reakce na ně.

Naučila jsem se také nechat děti nést důsledky jejich chování. A naučila jsem se, že nejsem dokonalá a ani mé děti nejsou, takže nemusí nést důsledky svého chování vždy a všude, zvlášť když jsou ještě malé.

Janka Růžičková na kurz chodila se svým mužem Janem, mají dva syny – Matýska (4 roky) a Adámka (9 měsíců): 

Kurz efektivního rodičovství byl pro mě i mého muže zajímavým zážitkem, dalo by se říci i terapií pro nás pro oba, a to hlavně díky citlivému vedení lektorky Šárky Kotvalové. Z každého setkání jsme šli domů s nápady, co a jak můžeme změnit, a díky tomu, že jsme to prožívali spolu, dokázali jsme pak být i doma jednotní, víc o všem mluvit a našemu synovi i nám to evidentně prospělo. A pro mě osobně bylo nejpřínosnější zjištění, proč a jak vznikají nepříjemné situace, a také hodně praktických cvičení.

28.2.2012 12:13 | autor: Zuzana Ježková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist