Jsem těhotná a manžel odmítá sex. Co s tím?

DOTAZ TÝDNE Nevím si rady, ačkoli jsem těhotná již potřetí (dvě děti mám z prvního manželství). Jsem v 16. týdnu a můj současný manžel, kterému je 39 let, čeká se mnou první dítě. Asi se těší, ale chová se ke mně velice chladně. Již skoro dva měsíce tvrdí, že je mu nepříjemné mít se mnou nějaké intimnosti, protože se bojí, aby neublížil dítěti. Vůbec si nevím rady, a dokonce jsem přemýšlela i o rozchodu. Co s tím?

Odpovídá sexuolog MUDr. Radim Uzel:

Přestože se většina lidí shodne na názoru, že těhotenství nepředstavuje žádnou nemoc, je třeba říci, že zdaleka ne pro každou ženu představuje procházku růžovou zahradou. Těhotenství znamená v mnoha případech určitý psychický stres a tím i prubířský kámen pro partnerský vztah. Učebnicové příklady o tom, jak se oba rodiče na dítě intenzivně těší a jak těhotenství prospělo jejich vzájemné náklonnosti a lásce, patří spíše do oblasti zamilovaného filmu.

Předsudky

Ve skutečnosti u mnoha párů v těhotenství dochází k ochabnutí intimních kontaktů. Nemusí to být jenom obava, že by pohlavní styk mohl uškodit nenarozenému dítěti. Hodně mužů bývá v zajetí všelijakých jiných předsudků, a neměli by být tudíž k pohlavnímu styku s těhotnou ženou nikterak přemlouváni, nebo dokonce nuceni.

Smíření

Rozhodně tu nejsou namístě nějaké výčitky, spíše je nutno smířit se s dočasnou sexuální abstinencí. Taky rozchod je v této situaci zcela zbytečným a unáhleným krokem. Nedostatek sexuálních kontaktů jistě neznamená, že by vás otec vašeho nenarozeného dítěte třeba už neměl rád. Smiřte se raději s myšlenkou, že v těhotenství je všechno jinak, těch devět měsíců se to jistě dá vydržet a uvidíte, že radost z novorozeného dítěte převáží a že se nakonec všechno zase dostane do starých kolejí.

Čtěte také:

 

15.5.2017 12:33 | autor: Radim Uzel

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist