Kdy pořídit dítěti psa

Manželé se často rozhodnou pro psa, ještě dřív než mají dítě. Pes pak zaujme postavení podobné tomu, jaké mívají děti: Je závislý na péči lidí, páníček a panička jsou jeho sociálními partnery. Jejich všechen volný čas se často řídí potřebami psa: dlouhé procházky, hry s balonkem, vyhýbání se místům, kam nemají psi přístup. Nádherný psí život!

Všechno jinak?

Co znamená pro psa, když do rodiny přibude další člen v podobě lidského miminka? Pes se musí naučit, že středem všeho dění již není on.

Věkové kategorie

Podle toho, kolik je dítěti let, se může zapojit do péče o psa. Zohledněte však také individuální vývoj každého dítěte. Tuto rozhodující zkušenost by měl pes každopádně získat, dříve než do domácnosti přijde dítě.

Dvě mouchy jednou ranou

Existuje však možnost, že jste již delší dobu chtěli mít psa, což však nebylo kvůli nedostatku času možné.

  •  Když jsou celý den zaměstnáni oba partneři, nemá kdo se o psa dostatečně postarat. Pak se nabízí myšlenka, že rodičovská dovolená je ideální dobou, kdy byste si konečně mohli pořídit psa.
  •  Lidé pak často chtějí štěňátko, protože mají romantickou představu, že dítě bude vyrůstat spolu se psem. Mnoho rodičů také doufá, že styk se psem bude mít pozitivní vliv na chování jejich dítěte – a ne neprávem. Avšak takové pozitivní soužití se může vydařit pouze v případě, když rodiče mají dost času na to, aby sledovali a usměrňovali kontakty mezi dítětem a psem.
  •  Nepodceňujte čas a energii, které budete potřebovat, abyste se mohli starat zároveň o dítě i o malého psa. Nezbytně nutné jsou pak dostatek trpělivosti a silné nervy.

Batole

Když vaše dítě konečně dospěje v batole, překonali jste jedno náročné období a možná si užíváte toho, že se váš potomek aktivně zapojuje do společného rodinného života. Nastal teď ten správný okamžik, kdy byste mohli domů přivést psa?

  •  Pro batolata nebývají psi často nic jiného než pohybující se plyšáčci. Takto staré děti ještě nemají ani tušení, že by mohly ostatním živým tvorům působit bolest. Když batole štípne psa do nosu, je  pro ně bolestivé psí zakňučení spíše výzvou, aby ze psa ještě jednou vyloudilo tento legrační zvuk.
  •  Budete potřebovat hodně trpělivosti, notnou dávku pozornosti a dobré nervy, budete-li chtít do rodiny s batoletem začlenit psa.
  •  Pokud se vám to podaří, stane se pes určitě cenným obohacením života dítěte a naopak pes získá v dítěti vítaného herního a sociálního partnera.

Pocit zodpovědnosti

Děti, které navštěvují školu, jsou již schopné převzít do určité míry zodpovědnost za psa a podílet se na péči o něj. Děti však mají i jiné povinnosti, a musí se tedy naučit postarat se ve svém omezeném volném čase ještě i o potřeby psa. Na druhé straně se pes může takto starému dítěti stát důležitým sociálním partnerem, dokonce i emocionálním „důvěrníkem“, který může plnit určitou „kompenzační“ roli. Kromě toho je pes mezi dětmi skvělým tématem rozhovoru!

Správný čas

Pokud jde o dítě, nelze určit jeho ideální věk, kdy byste si měli pořídit psa. Každý věk má své výhody a nevýhody.

 

5.2.2010 9:34 | autor: Grada - Pes a dítě

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist