Jak seznámit psa s miminkem

Až do narození miminka byl nejobletovanějším členem vaší rodiny. Nyní řešíte, jak mu miminko představit, aby se „neurazil“? Ano, řeč je o příteli nejvěrnějším, o psovi. Jak to zařídit, aby pes vaše děťátko nejen přijal, ale smířil se s částečným odchodem z výslunní a ještě měl vaše dítě rád a nežárlil na něj?

Téměř každé zvíře je schopno rozlišit mládě od dospělého, i když se jedná o naprosto jiný živočišný druh. Jen ve velmi vzácných případech se cítí být mládětem ohroženo. Je to naprosto přirozený jev, díky kterému seznamování probíhá bez projevů agresivity.

Seznámení s novorozencem

V ideálním případě by mělo být miminko psovi ukázáno pokud možno co nejdříve po příchodu domů (mluvíme o psovi, který žije se svými majiteli v bytě, ne v kotci na zahradě), hned poté, co se s ním jako první přivítala majitelka či majitel.

Je totiž vhodné dovolit psovi, aby zjistil, co se děje (v situaci, kterou máme plně pod kontrolou). Jestliže mu to z důvodů nějakých obav nedovolíme, s největší pravděpodobností vyhraje přirozená zvědavost psa a při první příležitosti začne zjišťovat, co to je doma nového. Začne vyskakovat na postýlku, možná se pokusí dostat dovnitř, může začít štěkat. Je to zvědavost, potřeba kontaktu a prozkoumávání něčeho neznámého.

Miminko na zem

Nejjednodušší je dát na zem deku, miminko na ni položit a přivést k němu psa. Pejska mějte nejlépe na vodítku – pro jistotu. Jeho pohyb neomezujte, vodítko je zde jen pro kontrolu. Nechte psa miminko očichat a jen lehce táhněte zpět, aby se pes miminka čumákem nedotýkal.

Všechno by mělo probíhat v klidu, bez nějakého rozčilování, vzrušených hlasů, okřikování či snad trestání psa za nevhodný pohyb. Právě naopak, je vhodné psa odměnit pochvalou, pamlskem, aby pro něj kontakt s miminkem představoval výhradně příjemný zážitek.

Po příchodu miminka si pes musí zvyknout nejen na nového člena rodiny jako takového, ale i na nové zvuky a pachy a hlavně na změnu chování lidí a na nové činnosti. Zejména pláč novorozenců může být v prvních dnech po příchodu domů pro psa nepříjemný, může být rozrušený novými pachy – může se snažit prozkoumávat pleny, dětské oblečení…

Snaha o pozornost

Pes se také pravděpodobně bude snažit získat pozornost, kterou mu majitelé věnovali dříve. Proto není vhodné ho od činností kolem miminka nějakým způsobem odhánět, zavírat do jiné místnosti nebo do ohrádky či klece. Pokud je totiž pes během koupání, kojení nebo přebalování miminka izolován, může to pro něj být vlastně trest a toto chování podněcuje rivalitu a potřebu získat pozornost majitelů za každou cenu.

Naopak – všechny činnosti, které se týkají miminka, jsou naprosto rutinní běžné denní procedury a pes se je takto naučí vnímat.

Současně je třeba věnovat psovi během dne dostatek pozornosti – mluvit na něj, pohladit ho, hrát si s ním, brát jej s sebou na procházky s kočárkem, aby si přítomnost dítěte spojoval s příjemnými zážitky, a tímto způsobem se upevnil jeho pozitivní vztah k dítěti.

Žádný pes by však neměl být ani na okamžik ponechán s dítětem sám, ať už mu sebevíc důvěřujeme. Maličký kojenec může pro psa za určitých okolností představovat kořist podobně jako drobné zvíře jiného druhu! Ačkoli jsou útoky psů na novorozence spíše výjimkou, mívají téměř vždy fatální následky. Nikdy tuto situaci nepodceňujte!

 

18.2.2009 3:02 | autor: Šárka Navarová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist