Psí hierarchie

Kojence a batolata považují psi za bezbranné a podřízené tvory. Existují psi, kteří mají velmi silně vyvinutý pečovatelský instinkt a malé dítě začnou ihned bránit. Jiní psi reagují na malé děti podrážděně a nejistě, možná proto, že nemají s dětmi žádné zkušenosti – nebo naopak zkušenosti špatné. Pak byste měli dbát na dostatečnou vzdálenost mezi psem a dítětem, neboť psí „výtka“ fyzického charakteru může vést, i když to pes tak nemyslel, k vážnému poranění „lidského mláděte“. To platí nejen pro velká, ale i pro malá psí plemena.

Pozitivní přístup

Zodpovědný majitel psa by se měl postarat o to, aby pes získal pozitivní zkušenosti s malými dětmi a necítil se v jejich přítomnosti nejistě.

  •  Častý, dobře kontrolovaný styk psa s dětmi je důležitý, klid a pozitivní podpora ze strany lidského partnera je ještě důležitější.
  •  Dobře socializovaný pes chápe své dospělé majitele v každém případě jako jedince s vyšším postavením v hierarchii a své chování řídí odpovídajícím způsobem podle nich.
  •  Jen samotná vzpřímená chůze nepomůže dítěti k tomu, aby se stalo v očích psa jedincem s vyšším postavením v hierarchii. Běh pak zpočátku pomůže dítěti jen v tom, že bude moci psa snadněji dostihnout a sledovat ho.
  •  Je důležité, abyste dali psovi najevo, že se nikdy nesmí k dítěti chovat agresivně, zároveň byste ale měli vysvětlit dítěti, že musí nechat psa na pokoji, když se ten od něho vzdálí.
  •  Nemá-li pes možnost úniku a dítě ho ustavičně utlačuje, bude jednou donucen zareagovat agresivně.

Akceptování povelů

Čím více dítě chápe své okolí a diferencuje se jeho sociální chování, tím více je pes akceptuje jako svého sociálního partnera. Je možné, že pes bude poslouchat povely již tříletého nebo čtyřletého dítěte, když za to od něj dostane odměnu. To však ještě není důkaz, že pes vnímá dítě jako partnera s vyšším postavením v hierarchii. Dávejte pozor na to, zda pes poslouchá povely dítěte i tehdy, když si sám přeje něco jiného. Dokáže dítě odvolat psa od misky se žrádlem? Dokáže psa povely přinutit, aby pustil svou oblíbenou hračku? Podaří-li se mu to, můžete vycházet z toho, že je pes vnímá jako jedince s vyšší pozicí v hierarchii.

TIP

  •  Zpočátku pes nevnímá dítě jako jedince výše postaveného v hierarchii.
  •  Děti musí poněkud „dospět“, než je pes akceptuje jako výše postavené partnery. Teprve pak bude v konfliktních situacích poslouchat jejich povely.
18.2.2009 11:25 | autor: Grada - Pes a dítě

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist