Máme psa – co musí vědět mé dítě?

Děti a psi toho mohou spolu mnoho prožít. Není to však zadarmo. K soužití se psem patří i nádherná zkušenost – kdy se mu snažíme porozumět. Jak s námi pes mluví? Děti se musí naučit, že pes se vyjadřuje pomocí řeči těla.

Děti musí dávat pozor na polohu ocasu a uší, na pohyby rtů a na celkové držení těla svého čtyřnohého kamaráda – naučit se chápat význam těchto signálů. Co znamená, když můj pes vrtí ocasem nebo když si lehne na záda. Kdy můj pes vrčí z legrace a kdy to myslí vážně?

Dítě vychovává psa

Pro děti však je též důležitou zkušeností, když vidí, že mohou psa naučit různé věci, např. splnění povelu SEDNI. A velmi rychle pochopí, že splnění povelu by mělo být vždy spojeno s pochvalou nebo pohlazením.

Děti se musí naučit, že také pes pozoruje řeč jejich těla a že mezi řečí lidského a psího těla jsou zásadní rozdíly. Například když se smějeme, ukazujeme zuby, což pes vnímá spíše jako agresivní gesto. Čím lépe dítě pozná řeč těla svého psa, tím budou nedorozumění mezi nimi méně častá.

Rozumně

Některé děti jsou tak nadšené tím, že mohou psa naučit nějaké kousky – zatímco dosud vychovával a poučoval někdo je! – že pro psa vymýšlí všechny možné triky. Rodiče musí dávat dobrý pozor, aby se dítě ke psovi chovalo férově, aby po něm nechtělo až přespříliš a „netrestalo“ ho, když neudělá to, co dítě chce. Je dobré, když děti spolu s rodiči sledují a vysvětlí si, proč pes někdy neposlechne, např. když něčemu nerozumí nebo když se necítí dobře.

Velmi důležité také je, když dítě ví, co je pro psa zdravé a co nezdravé. Včetně informace, co smí pes jíst, a že některé dobroty, které chutnají lidem, mohou být pro psa jedovaté – například čokoláda, hroznové víno nebo rozinky.

I velmi malé děti se mohou po malých krůčcích učit, jak žít se psem. Sem patří také, kdy mu smí dát nažrat. I pes se samozřejmě musí naučit, že si má vzít žrádlo z dětské ruky velmi opatrně a že po něm nemá chňapnout. Důležité je, abyste při každém takovém nácviku byli přítomni, abyste mohli v případě nutnosti zasáhnout. O něco starší děti byste měli vést k tomu, aby do her se psem začleňovaly nácvik poslušnosti. Každý pes by měl znát např. povel SEDNI a měl by ho poslechnout i vaše dítě. Pro psa i dítě je to dobrý trénink, který vám poskytne možnost zjistit, kdy pes uzná, že dítě má vyšší postavení v hierarchii než on.

 

18.2.2009 11:26 | autor: Grada - Pes a dítě
Více o tématu: dětilegracepohybyřečruky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist