Kojení na veřejnosti je přirozené pro většinu žen

Pohled na ženu, která kojí své miminko ve vlaku, v čekárně či restauraci, byl v minulosti vzácný. Svůj podíl na tom měla nejen stydlivost maminek, ale také tehdejší rady lékařů krmit děti výživou z lahve.

V současné době doktoři kojení naopak doporučují a spousta maminek své děti krmí podle potřeby i na veřejnosti. „Když jsem své dcery kojila v 80. letech ve vlaku nebo v čekárně, byla jsem jedna z mála. Nesmělá popularizace kojení tu už byla. Vliv ale myslím měla pořád generace babiček, které zažily v plné síle profesora Švejcara, jež zavedl umělou výživu. Dnes matek, které se nestydí své děti krmit i mezi cizími lidmi, přibývá,“ říká trojnásobná maminka Jitka Podráská z Prahy.

To, že je kojení na veřejnosti přirozené pro stále více žen, pozoruje i gynekoložka Alexandra Stará. „Vidím to v ordinaci, kde jsou ostatní maminky i s tatínky dětí. Ženám to nevadí a klidně kojí, i když jsou tam i muži. Některá ale požádá a jde nakojit dítě do jiné místnosti. Vývoj v tom ale určitě je a to spíše směrem k Západu, kde jsou ženy běžně zvyklé kojit a nestydí se za to,“ říká Stará.

Kojit na veřejnosti nezvládne každá žena

Dodala, že každá žena to vnímá jinak a nemá smysl ji přesvědčovat o opaku. „Kojení na veřejnosti je záležitost té dotyčné, nevidím na tom nic špatného. Záleží na mamince, jestli chce mít soukromí a jestli jí vadí nebo nevadí, že ji okukují lidi. Člověk může těžko říct, je to v pořádku, klidně kojte na veřejnosti, když by se styděla,“ podotkla Stará.

Střídmý vztah ke kojení na veřejnosti má například moderátorka Klára Doležalová. „Možná se na mě ženy sesypou, ale já jsem zastáncem toho, že kojení je intimní věc mezi matkou a dítětem. Kojit by se mělo v klidu. Ono i to dítě, když je kolem něj ruch a chodí kolem něj cizí lidi, tak se nemůže tak dobře soustředit na pití,“ vysvětluje Doležalová, která má pětiletou dceru Natálku.

Podobný názor má i psychiatr Jan Cimický, který doporučuje kojit v ústraní. „Na řadě míst jsou vytvořeny koutky, kam se žena může s dítětem uchýlit. Je to estetičtější a etičtější, než když se dítě nechává kojit někde v čekárně mezi řadou dalších lidí. Nehledě k tomu, že je to obrovský zásah do intimity člověka,“ myslí si Cimický.

O tom, že i na veřejnosti se dá kojit v soukromí, svědčí zkušenosti Doležalové. „Byli jsme třeba v restauraci, kde mi personál bez problémů udělal místo za zástěnou, kde se nosila jídla. Nikdo tam nebyl a já jsem v klidu nakojila. Samozřejmě, že se za to žena nemá stydět. Logicky, někdy se to stane, ale jinak si myslím, že je to intimní věc,“ podotkla čtyřiatřicetiletá moderátorka.

Česká společnost je ke kojení na veřejnosti tolerantní

„Pokud se stane, že žena musí dítě nakojit, většinou se k tomu přistupuje racionálním způsobem, tak aby to bylo vnímáno jako samozřejmá věc a nevzbudilo to větší pozornost. Zvlášť když k tomu žena přistupuje samozřejmě jako ke kterékoliv jiné činnosti, která se týká dítěte,“ řekl Cimický.

Kojení je prospěšné, protože dodává dítěti vše, co potřebuje ke správnému prospívání. Mateřské mléko obsahuje vodu, bílkoviny, tuky, uhlohydráty, minerály, vitamíny a železo. Další výhodou je, že mléko má vždy správnou teplotu, je sterilní a poskytuje dítěti imunitu a protilátky, které jsou tvořeny tělem matky v boji proti bakteriím a choroboplodným látkám.

Novinky.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist