3D a 4D ultrazvuk: Jedinečné setkání s miminkem v bříšku

Ultrazvuk poskytuje lékařům možnost sledovat vývoj a zdraví dítěte v děloze a nastávajícím rodičům šanci vidět svého potomka ještě předtím, než se narodí. 3D a 4D ultrazvuk dává této vymoženosti další ještě reálnější rozměr.

2D, 3D a 4D. Jaký je v tom rozdíl?

I když by se mohlo zdát, že nová technologie v podobě 3D a 4D ultrazvuku upozaďuje klasický 2D ultrazvuk, není tomu tak. Pro lékaře je 2D ultrazvuk stále hlavním a nejdůležitějším diagnostickým nástrojem v prenatální péči – kromě odhalení případných vad plodu také nejlépe vyhodnotí, zda máte dostatečné množství plodové vody i to, jestli je miminko ve správné poloze.

3D a 4D ultrazvuk je pro vyšetření miminka samozřejmě také velkým přínosem, lékaři mají možnost vidět miminko mnohem detailněji – mohou sledovat pohyb končetin, mimiku i srdeční činnost, ale také mohou v detailu vidět případné povrchové anomálie, například rozštěp rtu.

profimedia-0042275334-1101x619.jpgSnímek z 2D ultrazvuku

Při 3D ultrazvuku je série klasických dvourozměrných (2D) obrázků rekonstruována do obrázku 3D a vy tak máte možnost vidět téměř reálný plastický obraz svého dítěte.

profimedia-0041464571-1101x619.jpgSnímek z 3D ultrazvuku

4D zobrazení vzniká tím, když se ke 3D zobrazení přidá další dimenze – čas. Výsledkem rychlého snímáním 3D obrázků je tak video v reálném čase čili 3D snímky nejsou statické, ale dají se do pohybu a vy vidíte reálný pohyb miminka.

Co 4D ultrazvuk neumí je, „říci“ vám váhu a velikost miminka, což v danou chvíli stejně není pro rodiče zase tak důležité. Hlavní je, že své děťátko vidí. Počítejte ale s tím, že za toto vyšetření si připlatíte, jedná se o vyšetření nadstandardní a zdravotní pojišťovny jej nehradí.

Kdy je na 3D a 4D ultrazvuk nejvhodnější doba?

Pro zobrazení celého těla miminka je nejvhodnější provádět vyšetření v časnějším stadiu těhotenství, přibližně mezi 12. a 16. týdnem (potom už je příliš velké a celé tělo zobrazit nelze). Připravte se ale na to, že zobrazení miminka v tomto čase není tak detailní. To od 24. týdne těhotenství již můžete vidět jednotlivé části těla miminka, především obličeje, mnohem lépe – vidíte detaily jeho tváře, mimiku.

Jako horní hranice pro vyšetření je uváděn 36. týden, některá pracoviště však doporučují jako nejvhodnější časové rozmezí mezi 24. a 29. týdnem, kdy je v děloze ještě dostatečné množství plodové vody potřebné pro kvalitní zobrazení miminka.

Jak 4D ultrazvuk vypadá, se můžete podívat ve videu. Lékař při klasickém 2D ultrazvuku vybere část těla miminka, kterou poté „převede“ do 4D zobrazení.

Jak dlouho vyšetření trvá a jak se provádí?

Samotné vyšetření trvá o něco déle než klasický 2D ultrazvuk, přibližně 15 až 25 minut. Provádí se abdominální nebo vaginální ultrazvukovou sondou – který typ sondy je pro vás vhodnější, určí lékař.

Aby se vyšetření podařilo, je potřeba mít vyprázdněný močový měchýř a vynechat byste měla i aplikaci tělového mléka či krému na bříško. Přijít nalačno není nutné.

Čtěte také:

I přes tato opatření se však může stát, že se vyšetření nakonec nepovede. To „hlavní slovo“ má totiž vaše děťátko. A když se rozhodne, že se nechce ukázat a neuvelebí se do vhodné polohy, která je k zobrazení nutná, nebo se příliš přitiskne na stěnu dělohy či placenty, veškeré vaše snažení kladný výsledek nepřinese. V tomto případě lékař vyšetření ukončí a nabídne vám další termín.

„Já jsem byla u dcery na 4D ultrazvuku a nic z toho nemáme. Ona tam je totiž taková malá podmínka. Mimi nesmí být ,nalepené‘ na děloze. Pokud je, není z toho nic. Pan doktor se snažil všelijak, aby se malá trochu posunula, ale ona neměla zájem,“ 🙂 líčí svůj zážitek maminka Alena.

U maminky Pavlíny se vyšetření ale podařilo. „Já mám 4měsíčního chlapečka, a když jsem byla ve 25. týdnu těhotenství, také jsem byla na 4D ultrazvuku a máme nahráno asi 5 minut. Malej celou dobu spinkal. Akorát se pohnul, když do něj pan doktor šťouchnul. 🙂 Ale to bylo jen takové lehké pohnutí a hned zase zařezával.“ 🙂

 

Video nenarozeného miminka jako krásná památka

Pro rodiče je 4D ultrazvuk opravdovým zázrakem a nezapomenutelným zážitkem. Vidí, jak se jejich miminko usmívá, šklebí, cucá si palec nebo na ně vyplázne jazyk, a to vše v přímém přenosu, ještě v bříšku. Budují si již v těhotenství ke svému miminku silný vztah. Už nyní se mohou špičkovat, komu že je jejich potomek více podobný, po kom má krásný nosík. Z vyšetření si navíc domů odnesou kouzelnou památku v podobě fotografie a několikaminutového videa jejich děťátka, která jim už navždy bude tyto neopakovatelné chvíle připomínat.


Článek byl konzultován s gynekoložkou MUDr. Radkou Gregorovou
www.ld.cz

Zdroj fotografií a videa: Profimedia, www.youtube.com

16.2.2018 2:15 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist