Problémy s pletí a padáním vlasů po porodu

VÁŠ DOTAZ I když už jsem přestala kojit, padají mi strašně moc vlasy. Neustále nacházím chuchvalce na zemi, na hřebenu i na oblečení naší malé holčičky. Vlasy mi hodně zřídly a navíc mám obličej plný boláků. Akné to asi není, ale jsou to velmi bolestivé pupínky s bílými čepičkami.

Názor odborníka:

Během těhotenství dochází v organizmu k základním metabolickým, hormonálním a imunologikým změnám, které se projevují na kůži i ve vlasech. Po porodu a zvláště po ukončení kojení některé hladiny hormonů prudce klesají, což vede k řadě změn v celém těle ženy.

V těhotenství zůstávají vlasy déle v růstové aktivitě. Naopak po porodu se vlivem poklesu některých hormonů ve velkém rozsahu uvolňují a vypadávají. Tato změna je nejnápadnější čtyři měsíce po porodu (kdy mnoho žen přestává kojit) a než vlasy dorostou, trvá to řadu měsíců. Původní kvalitu mají vlasy často až tři roky po porodu.

Na podporu růstu a obměny vlasů je vhodné v lékárně zakoupit tablety s vitaminy na podporu růstu vlasů a želatinu. Pokud by vlasy během půl roku nezačaly dorůstat, je vhodné obrátit se na kožního lékaře.

Stejně tak doporučuji obrátit se na kožního lékaře s žádostí o léčbu vaší vyrážky v obličeji. Má podobný původ, ale vyžaduje návštěvu u odborníka.


Odpověděla: MUDr. Štěpánka Čapková, CSc.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist