Nálady partnerky

Po narození potomka budete možná zaskočeni tím, jak se vaše partnerka změnila, čas od času se budete setkávat s náladami, kterým nebudete rozumět. Zkrátka můžete mít pocit, že žijete s někým, koho chápete již méně, něž dřív. Je důležité nezapomínat, že těhotenství a porod jsou pro každou ženu obrovskou zátěží, při které se její tělo i duše podrobuje významným změnám. Dominantně se takové změny projevují v hormonálních hladinách, přičemž některé z hormonů jsou zodpovědné i za naši náladu. Změny se kumulují právě v období porodu a šestinedělí. Od nás, mužů je v takové situaci očekávána shovívavost a empatie směrem k partnerce.

Změna rolí

Navíc po narození dítěte se musí žena srovnat s výrazně změněnou sociální rolí. Často je odtržena od původních kamarádek a kontaktů, ve většině případů zůstane náhle v domácnosti, což jí může po čase začít „lézt na mozek“. Je důležité, abyste v takové situaci byli tolerantní a nabídli pomocnou ruku, domluvili se na pravidelných časech, které bude moci vaše partnerka věnovat jen sobě a svým zálibám. Pokuste se, ve chvíli kdy se vám zdá, že se chová iracionálně, podívat na situaci i z jejího hlediska. Zkuste si představit, že jste neustále zavřeni mezi čtyřmi stěnami s dítětem, kterému ne vždy úplně dokonale rozumíte. Necítili byste se osamělí?

Promluvte si

Tak vidíte. Pokud se dostanete do situace, kdy partnerce nerozumíte, zkuste si sní o tom promluvit. Uvidíte, že řešení není až tak složité. Zkrátka a dobře jak vy, tak vaše partnerka jste v nové situaci a je potřeba to respektovat a být schopni si vzájemně naslouchat. A co si budeme povídat, chlap je ten, kdo má hledat řešení a pomáhat ženě. Je nesmírně snadné odsoudit toho druhého jako „citlivku“. Je – li na vás partnerka nepříjemná či úsečná, možná je v situaci jen ztracená a snaží se tak volat o pomoc. Navenek to tak sice nemusí vypadat, ale je to velmi pravděpodobné. Je nesmírně důležité s ní o tom mluvit, a stejně tak je významné i to, abyste k tomu našli správný čas a prostor – dejte potomka k babičkám či paní na hlídání, udělejte ženě či partnerce večeři, nebo ji vezměte do restaurace a zkuste si s ní popovídat o tom, co vy můžete dělat jinak, co by jí pomohlo, aby se cítila lépe. Nenechte se zmást tím, že rodičovství občas překrývá i fakt, že jste nadále partnery. Dobré partnerství je condicio sine qua non (podmínkou nutnou) kvalitního rodičovství. Nikdy na to nezapomínejte.

18.2.2009 9:50 | autor: Martin Prokeš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist