Doporučené polohy

Různým polohám při pohlavním styku bývá bohužel často věnována větší pozornost, než by bylo záhodno. Přirozený styk se potom stává jakousi sexuální gymnastikou, nežádanou erotickou exhibicí. Toto experimentování má často původ v pornografické podívané, která sice může do jisté míry sloužit jako inspirační vzor, často však zavání spíš sportovní disciplínou než láskyplným splynutím dvou milujících se lidí. Ne nadarmo praví jeden moudrý slogan, že při pohlavním styku je důležitější poloha duše než poloha těla.

Tyto často zbytečné starosti o vhodnou polohu se týkají také možnosti otěhotnění. K tomu je zapotřebí především dopravit oplození schopné spermie do ženské pochvy. V jaké poloze těla se pak tento transport děje, není zcela jasné. Dřív se kladl důraz zejména u ženy, jejíž děloha je zakloněna dozadu (taková je v populaci přibližně každá pátá), na vhodnost soulože zezadu, nebo se doporučovalo, aby se ženy bezprostředně po pohlavním styku obracely na břicho. Příznivý vliv tohoto manévru však nebyl nikdy přesvědčivě dokázán.

Pochopitelně je vhodné, aby po souloži zůstala žena ještě několik minut v klidu. Ale ani okamžitou tělesnou aktivitou se těhotenství nedá zabránit. Zejména v minulých dobách panovala mezi lidmi jakási pověra o antikoncepčním účinku různých poskoků a podřepů prováděných bezprostředně po souloži. Zabránění otěhotnění touhle gymnastikou je však třeba odsoudit do říše mýtů a rozhodně ji není možno doporučit. Část mužského ejakulátu totiž za všech okolností dříve či později z pochvy odtéká, aniž by to mělo jakýkoli neblahý vliv na možné otěhotnění.

 

18.2.2009 5:24 | autor: Radim Uzel

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist