Proč některé ženy zanevřou na sex?

Je mnoho žen, které na sex zanevřou. Většinou je to z více důvodů. Někdy ale paradoxně stačí velmi málo, aby se to všechno zase změnilo.

Podívejme se na možné příčiny sexuální averze v jednotlivých fázích sexu:

Vzrušení:

Sexualita ženy je přece jen o něco komplikovanější a komplexnější než ta mužská a tak připravenost na milování není jako škrtnutí sirkou, ale spíše jako pomalé rozdělávání ohně. Když tedy není žena dostatečně vzrušená, nemusí mít na sex chuť. Tělesnou formu vzrušení doprovází zvlhčení. Není nutné se spoléhat pouze na tělesné – přirozené zvlhčení pochvy. Někdy je dobře pomoci například lubrikantem. V této fázi sexuality také často ženu odrazují různé bolesti, přitom bolest je u normálního jedince v přímém protikladu ke vzrušení. I tady velmi pomůže dostatečné zvlhčení, dostatečné vzrušování. Žena může partnerovi ukázat, jak a co ji vzrušuje, jak pevný má být dotyk, na kterých místech, co jí dělá dobře.

Předehra:

Mnoho žen preferuje delší předehru, potřebují se k milování naladit – často přeladit z běžného každodenního života. Také mnoho žen uvítá i jiné než pouze koitální aktivity. Jestliže muž pospíchá se zasunutím penisu do pochvy, žena nemusí být dostatečně připravená, vzrušená, vlhká, přeladěná a pohlavní styk se jí nemusí líbit.

Naladění:

Dostáváme se do tzv. fáze plató, kdy již je žena dostatečně vzrušená a naladěná na sex a přesto se může stát, že se jí „to“ přestane líbit. Opět může být několik příčin. Nejčastěji jde o špatnou sexuální komunikaci, kdy muž zvolí polohu, techniku či způsob milování, který ženě nevyhovuje a ta neví, jak muže upozornit. Jestliže je žena vzrušená a chce se milovat, ale během milování ji něco odradí, je zapotřebí, aby velmi dobře zkoumala, co jí vadí, co ji nevzrušuje a naopak. Jestliže ví, co potřebuje a co chce, je dobré, aby to se svým parterem sdílela, aby se tomu spolu učili.

Předsudky a mýty:

Mnohokrát se v této fázi sexu necháváme svazovat různými předsudky a mýty. Ty pak mohou milování velmi znepříjemnit, protože se soustředíme na něco, co má či nemá být. Například, že je zapotřebí dosahovat orgasmu společně, nebo že orgasmus „platí“ pouze když je dosažen pohlavním stykem a tak podobně. Opak je pravda. V milování je dovoleno vše, na čem se s partnerem dohodneme a co nás vzrušuje.

Mnoho partnerů si svoje milování například „rozdělí“, nejprve se soustředí na jednoho a pak na druhého partnera, nebo se ve vzrušování střídají. Sexualita je velmi bohatá a soustředit ji pouze na koitus – tedy na soulož – je strašně ochuzující. Jakkoli dosažený orgasmus je dobrý, vaginální stejně jako klitoridální, ale také orgasmus dosažený orálně nebo manuálně. Rovněž tak i milování, kdy žena nedosáhla orgasmu, není milování špatné, pokud si užila to, po čem toužila – intimity, doteků, mazlení.

Bez orgasmu:

Existuje tedy spousta žen, které rezignují na milování, protože se sice dokáží dobře vzrušit, ale nedosahují orgasmu a velmi jim to vadí. Orgasmus u ženy opravdu není nic samozřejmého a mnoho žen se mu musí naučit. Prvním krokem k tomu, aby žena orgasmu dosáhla, je zkusit se lépe poznat. Prozkoumat své tělo a zjistit, co je to, co ji vzrušuje, zkusit dosáhnout orgasmu sama při autoerotice – masturbaci.

Všednosti

Nezapomínejme ani na rovinu psychickou a partnerskou. Každodenní starosti o děti, práci, domácnost, finance, únava a problémy mohou být pro ženu na tolik závažné, že jí na sex nezbývá kapacita.

Sex není to hlavní

Někdy sex nemá pro ženu prioritu (častokrát na rozdíl od muže), protože se například nesnadno vzruší nebo preferuje spíše jiné aktivity v rámci milování než pouze pohlavní styk anebo orgasmu dosahuje obtížněji a namáhavěji, tudíž je ochotná se ho vzdát ve prospěch jiných věcí, které nestíhá (například spánek a odpočinek).  Když se k těmto tělesným obtížím připojí ještě partnerské konflikty, kdy žena nemůže s mužem sdílet svoje myšlenky, nápady, emoce a má pocit, že muž o ni projevuje zájem pouze ve chvíli, kdy ví, že možná pak bude sex, je velmi obtížné sexuální averzi překonat.

Nevzdávejme sex

Proč není dobré na sex rezignovat? První důvod je, že sex může přinášet potěšení. Jistě potěšení přinášejí i jiné fyzické aktivity, ale sexuální potěšení a hormony s tím spojené jsou pro život jedince jednoznačně příznivé. Sexuální zdraví je jedním z ukazatelů celkového zdraví. Člověk, který je spokojený v sexu, je jednoznačně odolnější vůči stresu, frustraci a různým konfliktům. Je odolnější i vůči nemocem, protože jak už všichni víme, tělo a psychika jdou ruku v ruce.

Na tento argument se jistě dá namítnout spousta ale. Je proto zapotřebí dívat se na sexualitu zejména jako na partnerskou záležitost. Do funkčního partnerství patří fungující sex.

Jestliže sex není, či je problematický a oběma to tak vyhovuje, pak je dobře, ale většinou tomu tak není. Žena rezignující na sex vlastně rezignuje i na partnerství.

9.1.2010 12:25 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist