Přístup k novorozencům na porodním sále se mění

V prvních minutách a hodinách po porodu je velmi důležitý co netěsnější kontakt s matkou. Je to mimo jiné i jedna z hlavních podmínek úspěšného začátku kojení, pro které je velice zásadní, aby dítě bylo poprvé přiloženo k prsu co nejdříve po porodu, nejlépe v prvních třiceti minutách, nejdéle do dvou hodin. Potvrzují to poslední doporučení neonatologů.

Současný přístup k poporodní péči o novorozence se zakládá na respektování přirozených anatomických a fyziologických dějů. Je tu snaha o co nejmenší tepelné ztráty dětského organizmu, jehož termoregulační mechanizmy ještě nejsou dotvořeny.

Těsný kontakt matky s dítětem má přednost

Ihned po porodu se zdravý novorozenec položí osušený a přikrytý teplou plenou na břicho matky tak, aby se dotýkali kůží na kůži. Dotyky dítěte působí na matku blahodárně a pomáhají jí zapomenout na prožité vypětí. Pro dítě je matčino tělo přirozeným zdrojem tepla. První ošetření novorozence je krátké a šetrné. Lze je dokonce do určité míry provést, aniž porušujeme kontakt kůže na kůži.

Staré postupy leckde přetrvávají

Na rozdíl od minulých postupů (které mnohde ještě přetrvávají) se dítě po porodu nekoupe, paušálně se neodsává, nemusí se ihned vážit, měřit, ani není potřeba hned po porodu desinfikovat oči a aplikovat vitamín K. To všechno počká až po prvním přiložení k prsu.

Nezbytná ošetření

Nutné je dítě osušit, ošetřit pupek, řádně označit a zhodnotit zdravotní stav v prvních deseti minutách. Většinou se to prakticky provádí tak, že sestra převezme od porodníka novorozence v zahřáté dobře sající osušce a položí ho na břicho matky, nebo porodník podrží dítě ve výši matčina těla, přibližně na půl minuty a pak přeruší pupeční šňůru. Sestra potom dítě odnese na vyhřívané lůžko nebo na vyhřátou podložku v blízkosti matky, kde dítěti ošetří pupek a označí ho. Nevyžadují-li to rodiče, nemusí dítě v tuto dobu vážit ani měřit a odnese ho zpátky k matce.

Přiložení k prsu

V následující době se spolu s maminkou věnují prvnímu přiložení. Teprve po prvním přiložení k prsu a kojení, optimálně dvě hodiny po porodu, přicházejí u zdravého novorozence na řadu další procedury, které se dosud prováděly ihned (vážení, měření, lékařské vyšetření, ošetření očí, podání vitaminu K). Po dvou hodinách se matka i dítě převezou na rooming novorozeneckého oddělní (oddělení šestinedělí). Sestra po celou dobu dítě sleduje. Nedílnou součástí porodu je pečlivě

Označení novorozence

Velice důležitý moment v ošetření novorozence je také správné a včasné označení dítěte a matky. Je to jedna z mála procedur, které je třeba provést bezprostředně po porodu, na těle matky nebo v její blízkosti při prvním kontaktu s rodiči. K označení se nejlépe hodí nerozpojitelný náramek, má obsahovat dostatek identifikačních údajů. Označuje se současně matka i dítě. Jako doplňkové označení je možný popis dítěte na stehýnku nebo na zadečku, případně označení postýlky.

18.2.2009 5:29 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist