Jak na únavu v těhotenství? Železem

Dostatečný přísun železa je pro normální průběh těhotenství nezbytný. Přibližně polovina těhotných žen ho má však nedostatek. Jak zvýšit jeho příjem? A co při nedostatku železe může hrozit?

31-shutterstock_2175083583-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pro „železné zdraví“ je potřeba, aby měl náš organismus dostatek železa. Tento známý prvek odvádí v těle spoustu práce – například transportuje kyslík a funguje jako jeho tkáňová zásobárna, je katalyzátorem oxidoregulačních reakcí a přenašečem elektronů.

Doporučuje se dbát na jeho dostatečný příjem v přirozené potravě již od začátku těhotenství, ve druhé a třetí třetině gravidity je nutno příjem železa ve stravě zvýšit až na dvojnásobek.

Co může nedostatek železa způsobit?

Nedostatek železa způsobuje únavu, slabost, hučení v uších, dušnost, malátnost, zácpu, nadýmání, bolesti hlavy, podrážděnost, nekoncentrovanost, bledost a zvýšený sklon k infekcím.

V těhotenství navíc zvyšuje frekvenci spontánních potratů a předčasných porodů, přispívá ke zpomalení růstu plodu, k odlučování placenty a vzniku preeklampsie, způsobuje horší hojení porodních poranění a slabší kontrakce a ještě další, naštěstí méně časté komplikace.

Železo vs. těhotenství

Anémie (chudokrevnost) způsobená nedostatkem železa je v těhotenství vůbec nejčastějším hematologickým onemocněním. Projevuje se obvykle v poslední třetině gravidity a rozvíjí se pozvolna. Těhulka pociťuje narůstající únavu, slabost a nemůže soustředěně vykonávat svou práci.

Jak jsme se zmínili již v úvodu, tělo těhotné ženy potřebuje železa několikanásobně více než před početím. Organismus matky totiž musí zásobovat placentu a vytvářet červené krvinky nejen pro sebe, ale i pro tvorbu krve dítěte. Miminko si vytváří zásoby železa pro prvních několik měsíců života a také tělo maminky si musí obstarat jeho rezervu, aby pokrylo ztráty krve při porodu.

Udělejte si „železnou“ zásobu

Během těhotenství (poprvé na jeho začátku a podruhé kolem 36. týdne) bude lékař kontrolovat váš krevní obraz, a pokud by se ukázalo, že vás nebo miminko ohrožuje nedostatek železa, předepsal by vám léky nebo doplňky stravy na jeho doplnění. Problémům je ale jistě lepší předcházet, proto již od začátku gravidity dbejte na dostatečný příjem železa v přirozené stravě.

Váš jídelníček by měl obsahovat kvalitní hovězí, vepřové a drůbeží maso, mořské ryby, celozrnné potraviny, luštěniny, syrovou i vařenou zeleninu, ovoce, ořechy, semínka a melasu. Málo pestrá strava složená především z bílé mouky, sladkostí a mléčných výrobků téměř žádné železo neobsahuje. (Jen pro zajímavost, bílá mouka obsahuje o 60 % železa méně než mouka celozrnná.)

Místo sladkých zákusků raději mlsejte sušené ovoce – zejména sušené broskve a meruňky, fíky a švestky, které jsou bohatým zdrojem železa. Můžete si je dát jako součást müsli, jehož základem jsou ovesné vločky. Sušené ovoce před konzumací opláchněte pod proudem tekoucí vody.

Čtěte také:

Železo obsahují také všechny vnitřnosti. Bohatým zdrojem jsou játra, která se však kvůli vysokému obsahu vitaminu A doporučují v těhotenství konzumovat jen výjimečně, a to kvůli riziku poškození plodu. Mýtus o špenátu jako nejbohatším zdroji železa již sice padl, pravda však je, že patří mezi druhy zeleniny s nejvyšším obsahem tohoto prvku.

Zároveň je ale třeba říct, že naše tělo nedokáže ze špenátu téměř žádné železo vstřebat.  Nejlépe dokážeme zužitkovat železo obsažené v mase, ale i z něj vstřebáme pouze přibližně 20 % množství, z vajec si vezmeme 5 % obsaženého železa a ze zeleniny a celozrnného pečiva jenom asi 2 %. Zbytek tohoto minerálu v potravinách zůstane nevyužito.

K lepšímu vytěžení železa ze stravy pomáhá vitamin C a kyseliny citronová, jablečná a vinná, které zlepšují jeho absorpci 2–4x. Naopak tanin v černém čaji a nápoje s kofeinem vstřebávání železa brání.

Víte, že…

  • v lidském těle se nacházejí asi 3–4 gramy železa?
  • železo se v organismu váže s bílkovinou ferritin? Kdyby se nacházelo v těle samostatně, chovalo by se jako jed.
  • ženy potřebují železa dvakrát více než muži (především kvůli krevním ztrátám při menstruaci)
  • vysoké dávky železa mohou způsobit zácpu a ohrozit zásoby zinku, neboť oba minerály si při vstřebávání konkurují?
19.10.2023 5:43 | autor: Jarmila Mandžuková | zdroj: Článek vznikl ve spolupráci s výživovou poradkyní Jarmilou Mandžukovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist