Menstruační kalíšek či bezvložková metoda?

Pamatuji si svoje první setkání s menstruační vložkou. Proběhlo v raných devadesátých letech minulého století. Při pohledu na pruh gázy obepínající slisovanou vatu jsem propadla depresi. Představa, že mě čeká zhruba čtyřicet let součinnosti s pomůckou připomínající nástroj středověké španělské inkvizice, nebyla věru radostná.

Následující dvacet let uplynulo ve znamení mnohých změn. Z dospívající dívky jsem se stala ženou a matkou. Měnila jsem se já a měnily se i dostupné prostředky dámské intimní hygieny. Vložka typu prkno přestala být jedinou možností. Reklamy se jen hemžily úžasnými výrobky s křidélky či aplikátorem i bez. Ale navzdory slibům z televizních obrazovek bylo pravidelné krvácení pořád stejná otrava. A to i s hypermoderními vymoženostmi moderního průmyslu.

V období po druhém porodu, kdy jsem si díky kojení radostně užívala pauzu od menstruace, jsem se začala zabývat myšlenkou, jak to zařídit, abych si stejně radostně mohla užívat i návrat menstruace. Tehdy jsem objevila fascinující svět dříve netušených možností.

Možnost první – menstruační kalíšek

„Je to pro mě jako zjevení z jiné galaxie – myšlenkově geniální, obsluha a údržba snadná, je vždy připraven,“ vypráví moje kamarádka Jana, když se jí ptám na její zkušenosti s menstruačním kalíškem.

O čem je řeč? O měkkém pohárku, který se při menstruaci zavádí do pochvy, kde zachycuje krev. Kalíšek se nejčastěji vyrábí z lékařského silikonu a pojme zhruba 30 ml tekutiny. Zachycená krev se dle potřeby (cca po čtyřech až osmi hodinách dle síly menstruace) vylije a kalíšek se vrací zpět na místo.

Péče o kalíšek je docela snadná – stačí ho vyvařit či vydezinfikovat před menstruací a po ní. Mezitím postačí umývat ho vodou (případně použít nedráždivé mýdlo). Není přitom třeba obávat se infekce. Materiál, z něhož se kalíšek vyrábí, je pro bakterie nepřilnavý, nemohou se tedy na jeho povrchu množit (a díky tomu není na místě ani strach ze zápachu, který je naopak častým problémem při používání jednorázových vložek). Kalíšek přináší i mnohé zdravotní výhody. Nezpůsobuje podráždění pokožky, vaginální mykózy a neohrožuje své nositelky syndromem toxického šoku.

Vyplatí se rovněž finančně; pořídíte ho za několik stokorun a vydrží zhruba pět až deset let. Nelze opominout fakt, že je šetrný k životnímu prostředí.

„Ze začátku jsem se zavádění kalíšku dost bála,“ svěřuje se čtyřnásobná maminka Marie. „Ale naučila jsem se s ním zacházet poměrně brzo. Občas ho v prvních dnech pro jistotu kombinuji i se slipovou vložkou, ale obvykle to není potřeba. S kalíškem jsem lyžovala v Alpách a pohodě jsem s ním zvládla i pobyt pod stanem. Možná víc v pohodě, než bych byla s vložkami, se kterými bych musela složitě řešit, kam s odpadem. Kalíšek jsem prostě jen opláchla vodou z lahve a bylo hotovo.“

Možnost druhá – látkové vložky

Podobě jako moderní látkové plenky, dostávají se do povědomí žen znovu i látkové vložky. Vyrábějí se z přírodních materiálů jako je bavlna, vlna, hedvábí, konopí či bambus. Prodávají se v různých velikostech, tedy i s různou savostí (od slipových vložek po vložky na spaní či speciální vložky na šestinedělí).

Bývají opatřeny křidélky a na spodní straně se patentkem uchycují ke spodnímu prádlu. Některé typy mají uvnitř kapsu, do které se můžou přidávat vkládací vložky (je to podobné jako u látkových plenek).

Jaké jsou jejich výhody a proč si je ženy pořizují?

„Látkové vložky jsou kupodivu velmi savé, i když na to na první pohled nevypadají,“ ujišťuje mě Petra, která používá „látkovky“ na střídačku s kalíškem. „Vjem z povrchu je tak rozdílný oproti jednorázovkám, že k těm bych se dokázala vrátit jen v případě nejvyšší nouze. A taky už bych asi měla po téhle zkušenosti problém dát jednorázovou plínku i dítěti.“

„Obsluha látkových vložek je strašně jednoduchá,“ směje se Petra mému naivnímu dotazu, zda si používáním látkových vložek zbytečně nepřidělává práci. „Hodím do kýble s vodou, tam se to samo odmočí. Když je třeba, vodu vyměním. Pak to jen dám do pračky, vyperu, a to je vše. Žádné máchání, předpírání, žádné zbytečné složitosti.“

Kromě komfortu a vysoké savosti uvádějí uživatelky látkových vložek i jejich další kvality: Neobsahují dráždivé absorpční gely, nejsou bělené chlorem, jsou prodyšné (což je opět výhoda pro ženy trpící na vaginální mykózy), ekologické a díky opakovanému používání se vyplatí i ekonomicky (cena jedné vložky se pohybuje od cca 40 Kč do 400 Kč podle typu, materiálu a savosti, přičemž na jednu menstruaci je třeba asi deset až patnáct kusů základních vložek a zhruba stejný počet vložek vkládacích).

Čtěte také:

Možnost třetí – tak trochu jiné tampony a kompostovatelné vložky

Alternativou pro ty, kteří se nechtějí vzdát jednorázových pomůcek, můžou být biovložky a tampony vyrobené z přírodních kompostovatelných materiálů. Jsou šetrné k životnímu prostředí i k ženskému zdraví. Neobsahují totiž chlor ani přídatné látky jako parfémy či plasty, které můžou způsobit podráždění kůže.

Existují také speciální tampony z mořské houby, které jsou oblíbené mimo jiné i díky svým antiseptickým vlastnostem. Jsou zcela přírodní, neobsahují dioxiny a syntetická vlákna a jsou také biodegradabilní. Tampony z houby se používají obdobně jako běžně dostupné tampony. Zavádějí se do pochvy a při úplném nasátí se vyndají, promyjí proudem vody, vyždímají a opět se použijí. Jeden tampon vydrží asi půl roku.

Další možnost – bezvložková metoda

Doposud spíše okrajovou a veřejností neznámou je takzvaná bezvložková metoda, o které píše německá autorka Caroline Oblasser ve své knize „Regelschmerz ade! Die freie Menstruation“ (volně přeloženo jako Sbohem, menstruační bolesti! Svobodná menstruace).

Spočívá ve vědomém vyprazdňování menstruační krve poté, co se krev nahromadí v děloze. Rovněž autorka a propagátorka terapeutické fitness metody cantienica Benita Cantieni v knize „S pocitem tygřice“ popisuje a z vlastní zkušenosti potvrzuje, že díky kontrolovanému ovládání svalů pánevního dna lze menstruační krev zadržet a ovládat její vyprazdňování.

Cílem bezvložkové metody není jen obejít se bez hygienických potřeb, ale také zlepšit funkci pánevního dna, prevence inkontinence a poklesu dělohy a také vědomé prožívání svého těla.

Menstruace? Přirozená součást života… a v pohodlí

Moje volba nakonec směřovala ke koupi menstruačního kalíšku, který jsem si pořídila právě na základě kladných referencí mých kamarádek.

Lituji jen toho, že tento úžasný vynález nebyl k dostání už před dvaceti lety. Možná by se můj vztah k menstruaci už od samého začátku vyvíjel jinak a o něco pozitivněji. Protože pohodlí, které mi poskytuje, najednou z menstruace dělá mnohem příjemnější záležitost.

A to je podle mě veliké plus všech alternativních možností dámské intimní hygieny. Kromě racionálních argumentů, jako je šetrnost k životnímu prostředí, ekonomické hledisko a zdravotní výhody do hry vstupuje zcela zásadní věc. A totiž to, že menstruace se díky nim stává normální a přirozenou součástí života, kterou nemusíme přežívat, ale můžeme si ji i užívat.

19.2.2019 8:58 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist