Předčasná menopauza: strašák moderní ženy

Předčasná menopauza se v poslední době začíná znepokojivě ozývat. Někdy postihuje ženy již ve dvaceti letech. Jaké mohou být její příčiny, co pro tělo znamená ztráta estrogenu a je možné se přechodu před čtyřicítkou vyvarovat?

shutterstock_393343237-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Co to znamená být v přechodu?

Menopauza neboli klimakterium, je přirozený proces, který zasahuje do života žen mezi 45 – 55 lety. Dochází k ní v době, kdy začíná postupně vyhasínat aktivita vaječníků, což je spojováno s výraznými hormonálními změnami.

V současné době se objevuje předčasná menopauza mnohem častěji než třeba před dvaceti lety. Statistiky uvádějí, že zasáhne každou dvacátou ženu v populaci. Postihuje i ženy ve velmi mladém věku, kolem dvaceti let.

V těchto případech má neočekávaný příchod menopauzy zpravidla na svědomí nezdravý životní styl a velmi nízká tělesná váha, protože nedostatek tukové tkáně tvorbu estrogenu nepodporuje. Není divu, že se velmi často objevuje ve světě top modelingu, ale i u vrcholových sportovkyň.

Menopauza může ženy postihnout i v případech, kdy je jejich tělesná konstituce v normě.

„Někdy může být důvodem pro předčasné ukončení produkce pohlavních hormonů Turnerův syndrom, nebo autoimunitní onemocnění, kdy tělo produkuje protilátky poškozující vaječníky. Mezi toxické látky spojené s předčasnou menopausou patří chemoterapie a radioterapie,“ vysvětluje MUDr. Eva Kašíková z Canadian Medical Care.

V naprosté většině případů ale zůstává příčina předčasné menopauzy neznámá.

Menopauzu předznamenaly psychické problémy

To potvrzuje i příběh sedmatřicetileté Jany Filasové.

„Na konci těhotenství jsem se potýkala s preeklampsií, která se postupně vyvinula v Hellp syndrom. V důsledku toho jsem porodila o měsíc dřív a další těhotenství mi lékaři rozmluvili s tím, že pro mě představuje vážné zdravotní riziko.

Po několika letech jsem se rozhodla podstoupit sterilizaci, protože jsem nechtěla řadu let užívat hormonální antikoncepci a další těhotenství nepřipadalo v úvahu. V té době jsem se již dva roky potýkala se zvýšenou přecitlivělostí a začala mne trápit nadváha, přestože jsem se stravovala velmi zdravě a pravidelně sportovala.

Plíživé přibírání na váze mne velmi trápilo, začala jsem pravidelně navštěvovat výživovou poradkyni a najala si fitness trenérku, ale všechny mé pokusy shodit nadbytečné kilogramy se míjely účinkem. 

To se samozřejmě negativně odráželo na mojí psychice do té míry, že jsem o sobě začala pochybovat a přemýšlela dokonce o návštěvě psychologa, protože můj psychický stav se začal podepisovat i na mém vztahu s manželem.

V době, kdy jsem podstupovala sterilizaci, mého gynekologa nenapadlo zkoumat mou schopnost reprodukce a ovulace. Když se ani po dvou měsících po sterilizaci nedostavila očekávaná perioda a nepomohla ani hormonální stimulace, podstoupila jsem vyšetření, které potvrdilo, že jsem v menopauze.

Zpočátku to byla pro mou podlomenou psychiku další rána, nicméně se konečně vysvětlila příčina mých psychických potíží a původ toho, proč nemohu zhubnout. Začala jsem užívat přírodní preparáty s fytoestrogeny a již nejsem tak přecitlivělá. Z toho důvodu jsem začala uvažovat o hormonální léčbě, která by mohla účinkovat ještě lépe.

Paradoxem je, že jsem se rozhodla podstoupit sterilizaci právě proto, abych do sebe nemusela ládovat hormony, čemuž se zřejmě nevyhnu, byť z jiného důvodu. Pokud by ale léčba splnila svůj účel a pomohla mi, abych se cítila vyrovnanější a sebejistější, jsem rozhodnutá do toho jít.“

Hra hormonů

S poklesem hormonální aktivity v období přechodu ustává zrání folikulů, které během 4-5 let po přechodu z vaječníku úplně vymizí. V době narození má žena ve vaječnících několik set tisíc folikulů, z nichž ale dozrává ve vajíčko jen malá část a to v pravidelných, nejčastěji měsíčních cyklech.

Vývoj folikulu je řízen hormony FSH, estrogenem a progesteronem. V případě, že některý z hormonů přestává tělo v dostatečné míře produkovat, přichází žena o menstruaci.

Návaly, únava, náladovost… i toto jsou příznaky menopauzy

Tento hormon hraje v těle ženy velmi důležitou roli. Tvoří se zejména ve vaječnících, určité množství se vytváří v nadledvinkách, během těhotenství pak v placentě. V pubertě má za následek růst prsou, zvětšování dělohy, přispívá ke tvarování těla a kostry. Pomáhá také regulovat menstruační cyklus, udržuje pevnost kostí a kontroluje krevní cholesterol.

Jeho výrazný nedostatek doprovází řada příznaků, které charakterizují i proces menopauzy.

„Jedná se o návaly horka, noční pocení, únavu, změny nálad. Dalšími příznaky nízké hladiny estrogenu jsou pak bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, změny srdečního rytmu, potíže se zažíváním, poruchy spánku, potíže sexuálního charakteru, ale i psychické obtíže,“ vyjmenovává gynekoložka Kašíková.

„Mezi další příznaky nedostatku estrogenu patří atrofie pochvy, která se objevuje u naprosté většiny klimakterických žen. Projevuje se častějšími infekcemi vzniklými oslabením běžné poševní mikroflóry. Dalším postiženým orgánem je močová trubice a část močového měchýře, objeví se problémy s močením,“ říká.

Ztráta ženské role?

Pro žádnou ženu není jednoduché se s menopauzou vyrovnat. Logicky končí jedna etapa života. Pokud ale vtrhne menopauza do našeho života v době, kdy jsme jí rozhodně nečekaly, dostaví se zmatení a kladení si otázky – proč zrovna já? Co je se mnou špatně?

„Počít dítě je jednou ze základních schopností ženy,“ zamýšlí se nad psychologickými dopady menopauzy Lucie Kovářová z Psychocentra v Praze. „Ve chvíli, kdy žena tuto schopnost ztrácí, je to jasný zásah – trochu jiný, než třeba přijít o ruku, ale podobně zásadní. Záleží na tom, jestli má žena pocit, že její život byl z hlediska potřeby mít dítě naplněn. Pokud ne, je těžké se s náhlou a nenávratnou změnou vyrovnat,“ říká.

Terapie je jedním ze způsobů, jak se svými psychickými potížemi bojovat.

„Kdyby ke mně na terapii přišla žena, která se snaží vyrovnat s předčasnou menopauzou, řešily bychom, co ji dělá ženou a co to znamená být žena. O co vlastně přišla a co z ženskosti jí zůstalo. Nakonec bychom společně vytvořily plán, co ještě může udělat, aby naplnila svou ženskou roli,“ popisuje Lucie Kovářová.

Čtěte také:

Menopauza neznamená konec nadějí na dítě

Ženy, které postihla menopauza, trpí zvýšeným rizikem osteoporózy, tedy úbytkem kostní hmoty. Ta se projevuje zlomeninami nebo bolestí zad a kloubů.

„Nejčastějšími zlomeninami jsou zlomeniny předloktí, obratlů a krčků stehenní kosti,“ říká MUDr. Kašíková.

Krom toho se mírně zvyšují i rizika kardiovaskulárních onemocnění, neboť chybí estrogen, který má za úkol proti těmto nemocem poskytovat ochranu. Stejně jsou ohroženy ženy, které podstoupily odstranění vaječníků se zdravotních nebo preventivních důvodů, jako nedávno Angelina Jolie. I když bojujete s předčasnou menopauzou, neznamená to nutně, že vašim snahám o miminko je konec.

„Pravděpodobnost spontánního otěhotnění je sice velmi nízká, úspěšně však může proběhnout umělé oplodnění, zvláště, pokud je spojené s darováním vajíček od dárkyně,“ uzavírá MUDr. Eva Kašíková.

Pomoc najdeme i v přírodě

Předčasné menopauze je možné do určité míry předejít vhodným životním stylem. A prostřednictvím zdravé stravy je též možné snižovat rizika, která sebou menopauza nese.

Z této oblasti poskytla své rady Simona Procházková ze společnosti Léčíme přírodou.

„Základem našeho jídelníčku by měla být syrová i dušená zelenina, ovoce, saláty a kvalitní celozrnné pečivo. Dále bychom si měly dopřávat kvalitní rostlinné oleje. Velkou část jídelníčku by měly tvořit luštěniny, pohanka, neloupaná rýže, klíčky, jáhly, celozrnné těstoviny a tofu. Není od věci zařadit i léčivé houby jako je hlíva ústřičná nebo žampiony.“

Naopak doporučuje omezit konzumaci výrobků z kravského mléka a masa. To pouze libové a maximálně dva krát týdně.

Léčivé tipy na míru

  • Dýňový olej: je přírodním zdrojem zinku a železa, používá se především v urologii, neboť ovlivňuje svalovinu svěračů a zvyšuje tlak moči, navíc zmírňuje močové a gynekologické infekce, urychluje průběh nemocí i následnou rekonvalescenci.
    Doporučeným užíváním je lžička oleje jednou denně.
  • Lněný olej: obsahuje fytoestrogeny, což jsou rostlinné estrogeny podobající se ženským hormonům. Olej působí příznivě na menstruační cyklus, neboť vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem. Pomáhá také zlepšovat stav děložní sliznice a může tak ovlivnit některé formy neplodnosti.
    Doporučeným užíváním je lžička oleje jednou denně.
  • Mateří kašička: obsahuje látky velmi podobné ženským hormonům, a tak úžasně zklidňuje problémy způsobené menopauzou.

Jak říká Simona Procházková, ženy by měly rovněž pravidelně cvičit, například jógu nebo kalanetiku. Krom toho má svůj význam relaxace a nezastupitelnou úlohu hrají i vztahy s rodiči (především matkou), parterem a dětmi. Toto vše má přímý vliv na potíže s ženskými orgány.

23.10.2023 5:42 | autor: Eva Kouřímová | zdroj: Odborná stanoviska ke článku poskytla Lucie Kovářová z Psychocentra v Praze a MUDr. Eva Kašíková.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist