Skryté nebezpečí Vánoc

Pro mnohé z nás jsou Vánoce hlavními svátky celého roku. Na druhé straně často je kazí stres a shon. Jak to udělat jinak a užít si je?

christmas-ga2e8403d2_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Vánoce jako svátky konzumu?

Konzum dříve ryze duchovní záležitost změnil k nepoznání. Sotva začne podzim, už nás reklamy i obchodníci zaplavují jejich představou Vánoc. Samozřejmě s překypujícími stoly a stromky, které se ztrácejí pod hromadami dárků. A kdo to tak nemá, ten si může připadat divně.

Po Vánocích se pak zaplní obchody nespokojenými obdarovanými, kteří chtějí směnit nevhodný dar za něco jiného, popelnice jsou plné zkažených potravin, protože přece jen máme jen jeden žaludek, a ordinace psychiatrů lidmi, kteří všechen ten tlak neustáli.

Proto přinášíme několik rad, jak si Vánoce užít a přitom se nezbláznit.

Okna musí být naleštěná

Co se nestihlo během roku, jako by se muselo zvládnout dříve, než skončí. Hospodyňky se vrhají do úklidů všeho druhu, vymetají skříně, leští nábytek, vyhazují staré věci, aby bylo místo na nové, nezřídka se na poslední chvíli rozhodnou i pro změnu barvy stěn v obýváku…

A ta okna taky nezáří, jak by měla! Možná i vy jste v cílové rovince před Vánoci dospěla k pocitu: To se snad nedá ani stihnout!

Omyl! Jestli chcete na Štědrý den padnout jako podťatá a oddechnout si, že už je konec, tak hurá do toho. Chcete-li ale strávit opravdu pohodové svátky, dejte si „stopku“. Co jste nestihla doteď, doděláte prostě po svátcích.

10 druhů cukroví je minimum. Jinak by mě pomluvili…

Kdo? Sousedky, kolegyně v práci, návštěva…

Omyl! Pokud si rodina opravdu potrpí na sladké, dopřejte jim ho. Nestihla jste napéct hromady cukroví? Nakupte sušenky, piškoty, džem, nutellu, čokoládu na vaření a udělejte si klidný předvánoční večer s dětmi: zdobte a tvořte dle libosti. Nikdo nepozná, že jste se s cukrovím nepekla několik týdnů.

Na štědrý den se musí všichni postit

Omyl! Postit se může ten, kdo tak činí pravidelně a je naprosto zdravý. Půst jednou v roce nemá smysl, a dokonce může nadělat více škody než užitku. Celodenní hladovění by vám mohlo i uškodit.

Raději tedy během dne jezte lehkou stravu, obvyklou snídani a k obědu alespoň polévku. Večeři si dejte dříve, pochutnejte si, ale nepřejídejte se. Z plných mís cukroví večer jen uzobávejte. Nezapomeňte na ovoce. Žlučníkový záchvat z přecpání za to nestojí. A s plným žaludkem se také těžko spí.

Čtěte také:

Jen kapr a salát je pravá štědrovečerní večeře…

Pokud chcete spolustolovníkům zkazit večer, tak není nic lepšího než jim vnutit tuto pseudotradici. Kdo nejí ryby celý rok, tak těžko zrovna o Štědrém dni udělá výjimku. A tradice to taky není, ta se v průběhu staletí hodně měnila.

Rada: Přizpůsobte štědrovečerní stůl chutím stolovníků. A myslete taky na sebe. „Já miluji rybí polívku a kapra, manžel a syn ji nesnášejí. Tak jsem to vyřešila tak, že jim uvařím hrachovku a kuřecí řízky a sobě svoje dobrůtky. A nemusí se nikdo omezovat,“ říká paní Drahomíra, jejíž smetanová rybí polévka je tak vyhlášená, že ji vaří vždy nejmíň pět litrů a rozdává příbuzným.

Děti budou zklamané, když nenajdou pod stromečkem dost dárků. Musíme se uskromnit, abychom je potěšili

Omyl! Kupa dárků pod stromkem vám pohodové Vánoce ani vděk rodiny nezaručí. Na své milé pamatujte, každého samozřejmě potěší, když si na něj druhý vzpomene. Nejhorší je nakupování na poslední chvíli, to už každý bere, co mu padne do ruky.

Proto radíme: nepodléhejte panice. Vždyť přece „méně je někdy více“…

Na Silvestra se musí slavit. Bez alkoholu to nejde

Omyl! Mnoho lidí se umí bavit i bez něj. Ale není důvod nepřipít si o půlnoci sklenkou šampaňského. Když však i v průběhu večera alkohol popíjíte, volte raději mírnější formu, třeba dobré víno nebo vinný střik.

A nezapomeňte jíst, tak budete alkohol lépe snášet. Raději se vyhněte míchání různých druhů alkoholických nápojů a včas přibrzděte. Jen tak vás na Nový rok nebude bolet hlava jako střep a žaludek se nebude vzpouzet. Ne nadarmo se přece říká: Jak na Nový rok, tak po celý rok!

Tak šťastné a veselé…

5.12.2022 5:01 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovorů s rodiči a konzultací s psychologem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist