20. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Polovinu těhotenství máte za sebou. Dítě už dokáže poznat váš hlas. Pomocí ultrazvuku lze již spolehlivě určit jeho pohlaví. Pokud jste prvorodička, začnete v této době cítit první pohyby plodu.

Vývoj vašeho miminka

Dítě je uprostřed svého prenatálního vývoje. Od temene k zadečku měří asi 14 až 16 cm a váží 255 gramů. Kůže je složená ze čtyř vrstev, je již pevnější, než tomu bylo například před dvěma týdny. Dozrávají spoje a nervové buňky v centrální nervové soustavě, které odpovídají na podněty smyslových orgánů. Holčičkám se právě v tuto dobu formuje pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 2 miliony vajíček, kterých však v době narození zůstane polovina. Vývoj smyslů je nyní ve svém klíčovém stadiu. Dítě je stále drobné, ale rychle roste. Užívá si protahování končetin.

Co se děje s vámi?

Vrchol dělohy je u pupku. Obecně v polovině vašeho těhotenství budete vypadat velice dobře. A ne jen vypadat, ale i se cítit. Vyčistí se vám pleť, zkvalitní nehty a zhoustnou vlasy, u kterých se zastavilo přirozené vypadávání. To bude pokračovat opět po porodu. Na pleti se mohou objevit drobné tmavé skvrny – chloazmata –, které způsobují vysoké hladiny estrogenu. Jaké další změny vás čekají? Pokud jste těhotná poprvé, můžete začít cítit pohyby svého miminka. Těšíte se na ně?

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Opět se přichystejte na vyšetření v prenatální poradně. Podstoupíte ultrazvukový screening plodu (lze v intervalu 18. až 20. týden). Jeho cílem je zhodnotit růst plodu a stav jednotlivých orgánových skupin. Pokud by plod měl nějakou strukturální odchylku (srdeční vada, obličejový rozštěp), lze ji odhalit.

Čtěte také:

Tip pro mámu

V těhotenství se často vyskytují křeče lýtek a chodidel. Dochází k nim zejména v noci a nad ránem. Proto pozor na ranní protahování! Jsou způsobeny změnou množství krve v těle a nízkým obsahem vápníku. Preventivně jezte banány, které přirozeně pomáhají udržovat hladinu sodíku a draslíku a poraďte se se svým lékařem. Postižený sval opatrně natáhněte a promasírujte.
Táta je v tom taky: Přeškolte se na maséra! Bude se vám to ještě mnohokrát hodit. Není nic příjemnějšího pro těhotnou ženu, než si nechat namasírovat ztuhlou šíji nebo ztěžklá chodidla. A na to nemusíte být profík, stačí vám navštívit některý víkendový kurz.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ela

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené