Rozštěp – nevítaný společník

Každá maminka se většinou těší, až uvidí na ultrazvuku svoje miminko. I když připomíná rozmazanou černobílou skvrnu. Jenže někdy bohužel ultrazvuk ukáže i věci, o které nikdo nestojí. Například, že miminko má rozštěp. Co to vlastně je, jaké existují druhy a co to znamená pro budoucí vývoj dítěte a život rodiny?

Rozštěpů existuje celá řada a liší se závažností, lokalizací i možnostmi léčby. Nejčastěji se lidem při slově rozštěp vybaví nesrostlý a později sešitý ret. Možná proto, že je na první pohled nápadný a viditelný. Ale i tento rozštěp má více variant různé závažnosti. Mezi rozštěpy navíc patří i vrozené vady páteře a břišní stěny. Některé mohou zůstat celý život skryté a nepoznané, ale čas od času se objeví rozštěp s životem neslučitelný. Vezměme všechny pěkně popořadě, ať se v tom neztratíme.

Rozštěp rtu a patra

Rozštěp rtu a patra bohužel výrazně ovlivňují vzhled, a i když jsou velmi dobře léčitelné, vyžadují léčbu dlouhodobou a komplexní. Obličejový rozštěp má více variant od nejlehčího, kdy je zasažen jen horní ret, po nejzávažnější, kdy je zasažena horní čelist a je nedovyvinuté, případně zcela chybí horní patro. Rozštěp může být jednostranný nebo oboustranný.

Vada vznikne ve velmi raných týdnech těhotenství tak, že nedokonale srostou jednotlivé části obličeje. Při obličejových rozštěpech je největším problémem kromě estetického hlediska znemožněné sání novorozence, které je třeba co nejrychleji po porodu vyřešit.

Novorozenci s rozštěpem se podrobují první operaci podle situace prakticky hned druhý den, nicméně mnoho dalších je ještě čeká. Je ale třeba zdůraznit, že léčba obličejových rozštěpů je velmi úspěšná a zdařilá a rozštěp u miminka není nutně důvodem k umělému přerušení těhotenství. Rodiče se ale musí připravit na zdlouhavou a složitou léčbu, která kombinuje mnoho lékařských oborů od chirurgie, stomatologie, ortodoncie, logopedie a dalších. Intelekt dítěte zůstává nedotčený, děti mají šanci na naprosto plnohodnotný život.

Přečtěte si také:

Rozštěpy páteře

Sice skryté, ale mnohdy daleko závažnější bývají rozštěpy páteře. Vzniknou nedokonalým uzavřením páteřního kanálu v časných stadiích embryonálního vývoje. Mohou se vyskytovat v kterémkoliv místě páteře, nejčastěji se vyskytují v oblasti bederní. V neuzavřeném místě bývá velmi často porušena mícha, následkem je porucha inervace, což vede k ochrnutí, problémy s ovládáním svěračů konečníku a močového měchýře a podobně.

Mírnější forma je takzvaná meningokéla, kdy mícha není poškozená, je pouze nezavřený páteřní kanál okolo ní. Vzniklou poruchu lze případně řešit chirurgicky. Pokud postihne rozštěp hlavovou část, vzniká tzv. anencefalus, téměř úplné chybění mozku a lebního krytu.

Některé malé rozštěpy páteře, nejčastěji v bederní oblasti zůstanou celý život skryty a nepůsobí prakticky žádné obtíže. Udává se, že je má až 15 % populace, což je zhruba každý sedmý člověk. V těhotenství diagnostikované velké rozštěpy páteře bývají většinou indikací k ukončení těhotenství.

Rozštěpy břišní stěny

Je třeba zmínit ještě jeden typ rozštěpů, a to rozštěpy břišní stěny. Vznikají opět v časných stadiích těhotenství nedokonalým uzavřením břišní stěny. Při rozštěpu břišní stěny jsou nesprávně uloženy orgány a chirurgická léčba je v některých případech možná. Často se ale tyto rozštěpy pojí s nějakou další vadou, například chromozomální, takže je třeba individuálně zvážit, zda v těhotenství pokračovat.

Proč rozštěpy vůbec vznikají?

Příčiny vzniku rozštěpů obecně bývají spíš exogenního typu, tedy vnější příčiny. I když u obličejových rozštěpů se udává i možnost vlivu dědičnosti, daleko častěji se na vzniku podílejí toxické vlivy z okolí (léky, chemikálie, viry, alkohol) nebo onemocnění matky. Vliv mohou mít i poruchy ve výživě plodu, nedostatek vitaminů, určitou roli hraje i vyšší věk matky.

Nejjednodušší prevencí je tedy vyhnout se negativním vnějším činitelům. Viróze se pokud možno bránit ještě před početím dostatkem vitaminů, chemickým látkám včetně léků je nejlépe vyvarovat se úplně. Pokud užíváte pravidelně nějaké léky, rozhodně situaci konzultujte s lékařem. Velký preventivní vliv má kyselina listová, začít s jejím užíváním je dobré již před otěhotněním a pokračovat v prvních měsících těhotenství, kdy je riziko vzniku rozštěpů největší. Kyselinu listovou je možné koupit samostatně nebo jako součást vitaminových přípravků pro těhotné.

Kdy se dají poznat

Velké rozštěpy, zejména pak páteře a břišní stěny, bývají viditelné na ultrazvuku už na konci prvního trimestru. Rozštěp rtu a patra je patrnější až od 16. týdne těhotenství, pravidelně se vyšetřuje ultrazvukem ve 20. týdnu, kdy už je dobře zřetelný. Trojrozměrný 3D ultrazvuk není pro diagnostiku rozštěpu ideální, hlavně rozštěp patra nelze touto cestou dobře vyšetřit.

Vrozené rozštěpové vady může signalizovat i zvýšené množství alfafetoproteinu (AFP) v plodové vodě nebo v krvi matky. Jeho hladina se vyšetřuje z odebrané plodové vody, z matčiny krve v 16. až 18. týdnu při tripple testu.

Zpráva, že miminko trpí některým typem rozštěpu, působí jako blesk z čistého nebe. Po prvotním šoku je dobré nepropadnout panice a hlavně se na všechno lékařů dopodrobna vyptat. Co přesně rozštěp pro miminko znamená, zda existují možnosti léčby i jaké jsou vyhlídky na plnohodnotný život. Dnešní medicína už si umí s řadou případů velmi dobře poradit.

26.4.2019 1:45 | autor: RNDr. Anna Mészárosová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist