Císařský řez

Císařský řez je nečastější porodnická operace. Jaké komplikace mohou nastat při porodu císařským řezem. Proč císařských řezů přibývá? Je císařský řez porodem budoucnosti? Více...

 

Císařský řez

Císařský řez je v současnosti nejčastěji prováděnou porodnickou operací a pravděpodobně je i nejčastější břišní operací vůbec. První císařský řez byl v Evropě na živé ženě proveden v roce 1500.  Celý článek »

„Císař“ vládne světu

Světová zdravotnická organizace bije na poplach. Letos poprvé vydala doporučení, že k císařskému řezu mají lékaři přistoupit jen v případech „z lékařského hlediska nezbytných“. Dokonce se mluví o celosvětové „epidemii císařských řezů“. Přesto je... Celý článek »

Čeká vás císařský řez?

Procento prováděných císařských řezů stoupá a předpokládá se, že ještě stoupat bude. Tento trend císařských řezů souvisí mimo jiné s vyšším počtem porodů extrémně nezralých novorozenců. Perinatologická centra v České republice evidují 30%... Celý článek »

Proč přibývá císařských řezů?

„Každé čtvrté dítě se bohužel narodí císařským řezem,“ konstatuje primář příbramské porodnice MUDr. Petr Chudáček. „Císařský řez je problém, který porodníky hodně zajímá,“ dodává. „Před pár lety se zdály americké počty tohoto způsobu porodu něčím... Celý článek »

"Operativní" porod

Někdy se dítěti musí pomoci na svět kleštěmi nebo vakuumextrakcí. Kleště jsou nástroj, který zesiluje nebo nahrazuje vypuzovací síly. Celý článek »

Naposledy navštívené