Desatero proti těhotenským nevolnostem

Jste těhotná a trápí vás ranní nevolnosti? Nejste sama. Nepříjemný stav slabosti a nutkání na zvracení v počátku těhotenství zažívají asi tři čtvrtiny žen. Existují ale možnosti, jak zvláště žaludeční nevolnosti alespoň částečně omezit. Nejde o nic převratného, obvykle se stačí držet pravidel zdravé výživy – jíst dobře a často.
foto: Profimedia

Hlavní příčinou nevolností je zvýšená hladina hormonu HCG v krvi, která dosahuje vrcholu mezi osmým a devátým týdnem těhotenství a pak se snižuje. To vysvětluje, proč přibližně kolem dvacátého týdne většinou nevolnosti samy od sebe ustávají. Jen některé ženy mají občasné potíže až do konce šestého měsíce, vyskytují se ale i smolařky, které nauzea provází až do konce těhotenství.

Ve většině případů zvracení plod neohrozí. Nebezpečí nastává až v případě úporného zvracení nebo dehydratace. Tyto případy se řeší hospitalizací, intravenózním podávání tekutin a aplikací léků proti zvracení.

Je-li vaším problémem běžná nevolnost, řiďte se následujícími tipy. Sice vás nevyléčí, ale rozhodně zmírní vaše potíže:

  1. Než ráno vstanete z postele, snězte sladký suchar nebo sušenku, aby se vám zvýšila hladina cukru v krvi. To ale není snídaně! Tu si dejte, jak jste zvyklé, a pokud jste ji do teď šidila, zařaďte vydatné ranní jídlo do svého denního rozvrhu.
  2. Vstávejte pomalu, na posteli se příjemně protáhněte, v klidu se posaďte, spusťte nohy na zem a teprve po chvíli vstaňte.
  3. Denní jídelníček si rozdělte na menší porce, nejlépe na pět až šest porcí. Zvláště ráno si dopřejte ovoce – banány, které jsou významným zdrojem vlákniny, draslíku, vitaminu B6, ale také energie; chlazené strouhané jablko (vitamin C, vláknina, antioxidanty); meloun (bohatý na tekutiny) nebo hroznové víno – zásobárna draslíku a železa, kromě toho podporuje vylučování kyseliny močové z organizmu.
  4. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Základem je pramenitá voda. Dobrou alternativou jsou bylinné čaje (ale pozor – ne každá bylina je v těhotenství vhodná!) Sázkou na jistotu je heřmánek, který uklidňuje a napomáhá trávení. Můžete ho užívat i jako relaxační koupel. Čaj s obsahem fenyklu zklidní žaludek, dopřejte si ho po každém jídle. Meduňka se používá při nevolnostech, zvracení, nechutenství a problémech se zažívacím systémem spojených se stresem, pomáhá při bolestech hlavy a migrénách. Má uklidňující účinky na nervovou soustavu, proto se doporučuje pít před spaním. Výborný je i chlazený zelený či černý čaj nebo rooibos.
  5. Snažte se v době ranní nevolnosti vyřadit z jídelníčku tuky. Z mléčných výrobků upřednostňujte kysané s obsahem do 3 % tuku, nekysané raději úplně vyřaďte.
  6. Nejezte žádná tučná, smažená nebo příliš kořeněná jídla.
  7. Než půjdete spát, snězte něco malého a lehkého.
  8. Nezapomeňte se v každodenním shonu zastavit a relaxovat. Alespoň část cesty z práce jděte pěšky, když přijdete domů, natáhněte se na půlhodinku a dejte si nohy nahoru. Že máte děti? Požádejte alespoň někdy o pomoc rodinu či kamarádky. Při vypjatých situacích pomáhá hluboké dýchání.
  9. Vyhýbejte se přeplněným dopravním prostředkům a vydýchaným a zakouřeným místnostem, zaveďte pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu alespoň o víkendech.
  10. Váš lékař vám může doporučit přípravek, který pomáhá proti ranním nevolnostem. Velmi účinná a šetrná k organismu těhotné ženy jsou homeopatika. Mají schopnost stimulovat organismus k lepšímu využití vlastních obranných sil, nejsou toxická a nepředstavují tudíž pro organismus riziko nežádoucích účinků.

Čtěte také:

Homeopatika, která pomáhají při těhotenských nevolnostech:

SEPIA OFFICINALIS 15 CH Je jedním ze skvělých průvodců prvními třemi měsíci těhotenství, kdy se těhotná žena necítí zrovna nejlépe. Doporučujeme užívat 5 granulí vždy ráno nalačno. Dávku lze během dne při eventuálním přetrvávání potíží třikrát zopakovat.

COCCULINE Jedná se o homeopatický přípravek složený z více účinných látek. Je vhodný jako první pomoc při jakékoli nevolnosti, nejen té těhotenské, ale třeba i při nevolnosti v dopravních prostředcích. Dávkování je 3x denně 2 tablety.

Zkušené porodní asistentky na těhotenskou nevolnost doporučují tuto kombinaci:
SEPIA 15 CH – 5 granulí ráno nalačno
+
rozpustit 5 tablet COCCULINU v 3 dl čisté neperlivé vody, nalít do malé PET lahve a vypít během dne při potížích.

Nenastane-li při léčbě zlepšení, konzultujte situaci s lékařem-homeopatem, zda nezvolit intenzivnější homeopatickou léčbu. V případech intenzivních a dlouhotrvajících nevolností je třeba neprodleně kontaktovat lékaře!


Odborný garant textu www.svethomeopatie.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Teriel
Teriel

Mě je zle především ráno a představa, že sním 5 malých jídel je pro mě právě teď něpředstavitelná.

Ráno po probuzení do sebe nejsem asi 3 hodiny schopná nacpat nic, i voda mě natahuje. Během dne je to lepší, ale fakt,že nemám na nic chuť mi 5 malých jídel opravdu nedovolí sníst :D Koupila jsem si lízátka na nevolnost a nějaké bonbony, tak snad to pomůže hlavně ráno. Jo a nejezte tučné a kořeněné- to jediné sním a není mi zle :D Každý to má individuálně :-)

 

 

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Taky jsem si zažila ty počáteční nevolnosti a to po celý den :( Pak mi doporučila kamarádka si koupit v lékárně vitamíny a minerály s postupným uvolňováním od elastiq a opravdu se mi udělalo líp, k tomu jsem si koupila i ty lízátka proti nevolnostem.

Obrázek uživatele Marmla
Marmla

No já ráno vstanu a je mi fajn, do hodiny se musím najíst, ale padne dopoledne a mně je až do večera mizerně, hodně piju vodu a mám jí pořád u sebe. Příjde mi že jsem si to přivolala sama, na počátku těhotenství jsem říkala, že bych si chtěla užít ty klasické nevolnosti a tak to mám :-). Je to pravděpodobně mé poslední těhotenství a jsem ráda, že jsem to poznala i z druhé stránky. Dvě těhotenství jsme netušila co je to aby mi bylo jen malinko zle. Tak že by konečně po dvou klukách holčička???

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené