Upadnete-li v těhotenství, vždy vyhledejte lékaře

Když si budoucí maminka Linda ráno vyrazila, nečekala, že se běžná cesta za nákupy změní v malý horor. Neuklizený chodník, ledová plotna a rázem seděla na mokré zemi. Hlavou jí proběhla jediná myšlenka: proboha, co moje miminko?

Zda v takové situaci okamžitě navštívit lékaře anebo vyčkat, jestli se neobjeví problémy, vysvětluje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová:

Jak moc je pro těhotnou ženu nebezpečný pád na zledovatělém chodníku?
Nebezpečnost pádu těhotné ženy záleží na tom, do jaké části těla se žena uhodí, na mechanismu pádu, z jaké výšky žena spadne, apod. Nejnebezpečnější jsou samozřejmě pády na břicho, z velké výšky, ze schodů.

Měla by vždy po takové příhodě navštívit gynekologa, i když necítí žádný problém?
Žena by při jakémkoli pádu měla vyhledat gynekologa, který zkontroluje, zda je plod v pořádku. A to i v případě, že nemá žádné problémy a uhodí se třeba jen do zad.

Ve kterém trimestru je pád nejnebezpečnější?
Když je to pád z velké výšky, ze schodů a uhodí-li se žena do břicha, hrozí nebezpečí v každé fázi těhotenství. V časném těhotenství, kdy je děloha ještě schovaná v malé pánvi, nemusí mít pád tragické následky.

Může takový pád zapříčinit potrat či předčasný porod?
Riziko potratu po pádu není vysoké, ale samozřejmě nelze to vyloučit. V pokročilejším těhotenství může rizikový pád způsobit předčasné odloučení placenty, předčasný porod až odúmrtí plodu.

Je dobré po takové příhodě zůstat alespoň den v naprostém klidu?
Pokud gynekolog zhodnotí, že miminku žádné nebezpečí nehrozí, není klidový režim nutný.

Když se žena uhodí do břicha, měla by být přijata k hospitalizaci a krátkou dobu sledována, i když se zdá být vše v pořádku.

Jak poznáme, že pád má pro těhotenství nějaké následky?
Když se objeví po pádu bolesti, krvácení nebo žena necítí pohyby, je to vážný problém. Komplikace však mohou nastat, i když žena žádné problémy nemá.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist