Upadnete-li v těhotenství, vždy vyhledejte lékaře

Neuklizený chodník, nános štěrku nebo mokré schodiště mohou být snadno příčinou pádu. Hlavou pak těhotné ženě často běží jediná myšlenka: proboha, co moje miminko?

shutterstock_613585541-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zeptali jsme se gynekoložky MUDr. Rady Gregorové, zda v takové situaci okamžitě navštívit lékaře, anebo vyčkat, jestli se neobjeví problémy.

Jak moc je pro těhotnou ženu nebezpečný pád na zledovatělém chodníku či třeba mokrých schodech?
Nebezpečnost pádu těhotné ženy záleží na tom, do jaké části těla se žena uhodí, na mechanismu pádu, z jaké výšky žena spadne, apod. Nejnebezpečnější jsou samozřejmě pády na břicho, z velké výšky, ze schodů.

Měla by vždy po takové příhodě navštívit gynekologa, i když necítí žádný problém?
Žena by při jakémkoli pádu měla vyhledat gynekologa, který zkontroluje, zda je plod v pořádku. A to i v případě, že nemá žádné problémy a uhodí se třeba jen do zad.

Ve kterém trimestru je pád nejnebezpečnější?
Když je to pád z velké výšky, ze schodů a uhodí-li se žena do břicha, hrozí nebezpečí v každé fázi těhotenství. V časném těhotenství, kdy je děloha ještě schovaná v malé pánvi, nemusí mít pád tragické následky.

Může takový pád zapříčinit potrat či předčasný porod?
Riziko potratu po pádu není vysoké, ale samozřejmě nelze to vyloučit. V pokročilejším těhotenství může rizikový pád způsobit předčasné odloučení placenty, předčasný porod až odúmrtí plodu.

Čtěte dále:

Je dobré po takové příhodě zůstat alespoň den v naprostém klidu?
Pokud gynekolog zhodnotí, že miminku žádné nebezpečí nehrozí, není klidový režim nutný. Když se žena uhodí do břicha, měla by být přijata k hospitalizaci a krátkou dobu sledována, i když se zdá být vše v pořádku.

Jak poznáme, že pád má pro těhotenství nějaké následky?
Když se objeví po pádu bolesti, krvácení nebo žena necítí pohyby, je to vážný problém. Komplikace však mohou nastat, i když žena žádné problémy nemá.

3.4.2023 4:31 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovoru s MUDr. Radkou Gregorovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist