Infekce močových cest a močového měchýře

Infekce močových cest je častá, nepříjemná nemoc, postihující zvláště nás ženy. Dokonce se udává, že jsme k těmto onemocněním až třicetkrát náchylnější než muži. Je to způsobeno anatomickým rozdílem, neboť močová trubice žen je mnohem kratší, a tedy ke vzniku infekcí náchylnější. Ženy trpící záněty močových cest by se vždy měly poradit s lékařem. Neléčné záněty močových cest mohou vést k nebezpečným a jen obtížně léčitelným infekčním chorobám ledvin.

Úprava stravy

Trpíte-li zánětem močových cest nebo močového měchýře, výrazně omezte pití černé kávy, silného černého čaje a alkoholických nápojů. Také se vyhýbejte pikantním kořeněným jídlům. Ve své stravě byste měly omezit cukr, který vyživuje bakterie působící zánět. Jako prevenci proti potížím s močovým měchýřem byste měly jíst hodně okurky, melouny a jahody, které jsou močopudné a zbavují náš organismus škodlivých látek. Také „lidová antibiotika", česnek a křen, působí účinně proti infekcím močových cest.

Více tekutin

Je důležité, abychom zvýšily množství tekutin ve stravě (optimální jsou 2 – 3 litry tekutin), neboť zředěním moči poklesne kyselost moči a močení je pak méně bolestivé. Optimální je pít každou hodinu sklenici vody, průtok moči se zvýší, škodlivé látky se vyplaví z močových cest. Pít můžete i některé minerální vody, např. Idu, Korunní či Mattoni kyselku, ale střídáme je, popřípadě i ředíme.

Účinek léků podávaných při infekci močových cest zvyšuje vitamin C.

Léčivé bylinky

K léčbě zánětů močových cest a při tvorbě močových kamenů se používá mnoho známých bylinek – jitrocel kopinatý, přeslička rolní a jehlice trnitá. Také účinné látky v listech břízy usnadní vylučování moče. Při potížích s močovými cestami prospívá i šípkový, kopřivový nebo lipový čaj.

Z babiččiny medicíny

Nejčastějším babiččiným lékem byl brusinkový (klikvový) džus, který je velmi účinný lék při infekci močových cest. Léčivá dávka je asi 250 ml brusinkové šťávy denně. Pro některé může být příliš kyselá, lze ji ředit vodou. Ale pozor, brusinky nenahradí antibiotika, i v tomto případě platí všeho s mírou, neboť dlouhodobá konzumace brusinek může mít negativní vliv na játra.

Při infekci močových cest prospívá více tekutin, čaje z jitrocele, přesličky, šípku, brusinek, česnek a křen. Škodí černá káva, silný černý čaj, alkoholické nápoje. Bylinky nenahradí léčbu antibiotiky.

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, moc pěkný článek pro někoho jako já, kdo má poprvé v životě pocit pálení při močení a bolesti v zádech a v podbříšku!!!Myslela jsem nejdříve, že se mi už blíží menzes ale pak jsem zjistila že to má být až za týden a když se intenzita pálení při močení zvyšovala a nutilo mne to na záchod čatěji a čatěji, už jsem začala vyhledávat co by mě mohlo postihnout za nemoc. V rodině nikdo nic takového nikdy neměl, nebo spíš o tom nemluvily...Včera jsem popsala příznaky v lékárně na doporučení lékárnice uroval akus s manosou a prý by to měla pomoci, takže počkám do pátku a pokud se to nezlepší poběžím k lékaři. samozřejmě dodržím veškeré možné tipy a rady co jsem zde našla!

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené