Pupečníková krev pro vaše dítě

Při porodu máte jedinečnou možnost dát odebrat a uskladnit pupečníkovou krev vašeho dítěte. Pupečníková krev obsahuje vzácné kmenové buňky, které se v současnosti využívají na léčbu mnohých závažných a život ohrožujících onemocnění. Vaše dítě tak v případě vážné nemoci získává velkou šanci na vyléčení.
foto: istock.com

Jak dlouho se pupečníková krev uchová?

Moderní technologie umožňují uchovávat transplantát připravený z odebrané pupečníkové krve dlouhá desetiletí. Připravený transplantát z pupečníkové krve představuje pro vaše dítě „biologickou pojistku“ na celý život.

Proč si nechat uložit pupečníkovou krev?

V současné době se v rámci autologních (vlastních) transplantací využívá zejména kostní dřeň, pupečníková krev a periferní krev. V porovnání s kostní dření a periferní krví má pupečníková krev se svými krvetvornými kmenovými buňkami řadu předností a klinických výhod:

  • Odběr pupečníkové krve – je rychlý a naprosto bezbolestný a v žádném případě malého dárce ani jeho maminku nezatěžuje, na rozdíl od odběru kostní dřeně.
  • Kvalita krvetvorných kmenových buněk – z pupečníkové krve má nespornou výhodu především ve své „čistotě a mladosti“, není na rozdíl od kostní dřeně zatížená terapiemi a procesem stárnutí, který má negativní vliv na schopnost dělení buněk.
  • Okamžité použití - transplantát z pupečníkové krve je připravený pro okamžité použití, známe jeho kvalitu a vlastnosti. Po závěrečném ověření kvality transplantátu ze zamrazených vzorků je okamžitě připravený pro využití.
  • Dostupnost – až třetina pacientů, kteří nemají nebo nemohou mít svůj vlastní autotransplantát, nemohou podstoupit také příslušnou transplantaci. Najít vhodného dárce není jednoduché a v případě indikace autologní transplantace je pacientovou nevýhodou, že nemá svůj vlastní autotransplantát.
  • Genetická identita = absolutní shoda, jde o krev dítěte, kterému byla z pupečníkových cév a cév placenty odebrána. Nehrozí tedy riziko potransplantačních komplikací.

Máte-li zájem o odběr a uskladnění pupečníkové krve pro vaše děťátko, informujte se o všech podrobnostech na bezplatné infolince 800 900 138 nebo na www.cordbloodcenter.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele anička
anička

Mám pocit, že to odborníci v reportáži záměrně trochu spletli dohromady. Zapomněli rozlišit indikace autologní a alogenní - např. u leukémie, kdy je předpoklad, že nemoc je geneticky zakódována by samozřejmě nebylo možné podat pacientovi jeho vlastní kmenové buňky, ale použily by se buňky zdravého HLA identického sourozence. Tato indikace k transplantaci (alogenní příbuzenská) naprosto převažuje a nebyla v reportáži vůbec zmíněna. Je samozřejmě také možné v případě potřeby odebrat sourozenci kostní dřeň. O tom, jaký má tento odběr rizika, se však také většinou mlčí/mlží. V posledních letech ovšem nabývá na významu autologní (vlastní) využití kmenových buněk z pupečníkové krve pro zcela jiné účely, než jsou onkologická onemocnění - v USA a Německu probíhají klinické studie pro léčbu dětské mozkové obrny a mozkových traumat a podobné studie pro léčbu diabetu mellitu 1. typu.
http://www.clinicaltrials.gov/ct2/results?term=cord+blood+cerebral+palsy
Kmenové buňky z pupečníkové krve mají zcela nepochybně obrovský léčebný potenciál.

Obrázek uživatele Simona
Simona

Doporucujem pozriet si vyborny (a kratky) prispevok na tuto temu: http://www.stv.sk/online/archiv/reporteri?date=2011-06-20&id=45736.
Onkologicky odbornici z Ciech i Slovenska hovoria o tom, ako v skutocnosti pouzitie vlastnej pupocnikovej krvi JE v podstate NEVHODNE pre liecenie onkologickych ochoreni dietata.
Myslim, ze pred uverejnenim clanku na tychto strankach by bolo dobre si spravit skutocny prieskum o vyznamnosti/bezvyznamnosti poskytovanych informacii a tak zachovat doveryhodnost babywebu.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené