Pravděpodobnost použití pupečníkové krve

Vlastní pupečníková krev se v současnosti používá při léčbě onemocnění, kde se standardně provádí transplantace vlastní kostní dřeně.

Ročně se ve vyspělých státech světa provede autologní transplantace kostní dřeně u více než 40 miliónů obyvatel a jejich počet je vyšší než dárcovských transplantací.

Použití transplantátu z vlastní pupečníkové krve je možné nejen v dětském věku, ale i v dospělosti. S přibývajícím věkem narůstá pravděpodobnost využití, protože se zvyšuje výskyt onemocnění, při jejichž léčbě se využívají vlastní krvetvorné buňky.

Pravděpodobnost využití stoupá

Nedávno publikovaná studie amerických vědců uvádí výpočet pravděpodobnosti postoupení vlastní transplantace během života člověka na 1:400. Tento výpočet byl proveden na základě výskytu jednotlivých onemocnění a četnosti jejich transplantací.

Do dvacátého roku života je pravděpodobnost, že dítě podstoupí autologní (vlastní) transplantaci asi 1:50001). Současné odhady využítí počítají pouze s chorobami, kde se krvetvorné buňky používají při klasické transplantaci.

Nová naděje

Dnes jsou již známé i výsledky nových – experimentálních studií, ve kterých se vlastní pupečníková krev velice úspěšně využívá i u takových diagnóz, jakými jsou diabetes mellitus (cukrovka) I. typu či traumatické poruchy mozku při narození. Využití kmenových buněk a pupečníkové krve v těchto nových oblastech medicíny výrazně rozšiřuje možnosti jejího využití.

Literatura: 1.) Nietfeld at al.: Biology of Blood and Marrow Transplantation, 14:316-322, 2008.

20.6.2011 2:42 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist