Kmenové buňky z pupečníkové krve

Pupečníková krev se získává bezprostředně po porodu dítěte. V čem spočívá její hodnota? Obsahuje kmenové buňky.

K čemu jsou dobré kmenové buňky

Krvetvorné kmenové buňky se nachází v pupečníkové krvi, podobně jako v kostní dřeni, a to v relativně velkém množství, které často dokáže vyléčit i dospělého pacienta. Tyto buňky se v současnosti používají při léčbě závažných, život ohrožujících onemocnění, o čemž se dozvíte více v kapitole ONEMOCNĚNÍ LÉČITELNÁ TRANSPLANTACÍ PUPEČNÍKOVÉ KRVE nebo na www.cordbloodcenter.cz.

Kromě těchto buněk jsou zde obsaženy i buňky schopné se direferencovat na jiné typy buněk. Tím se nově otevřelo jejich využití v oblasti regenerativní medicíny nebo tkáňového inženýrství.

Jsou to:

  • Mezenchymové kmenové buňky, které jsou schopné se diferencovat na různé typy buněk – na krevní buňky, buňky svalů, kostí, chrupavek, jaterní buňky, buňky srdečního svalu apod..
  • Embryonálním buňkám podobné kmenové buňky, které jsou také schopny se diferencovat na různé typy buněk, ale jejich schopnost diferenciace je mnohonásobně vyšší.

Všechny typy kmenových buněk, obsažených v pupečníkové krvi, jsou předmětem intenzivního výzkumu a jsou velikou nadějí pro využití především v oblasti regenerativní medicíny.

V klinické praxi se v současnosti využívají z pupečníkové krve pouze krvetvorné kmenové buňky. V rámci klinických studií mimo oblast hemato-onkologie se již využívají autologní transpláty z pupečníkové krve především při léčbě dětských pacientů s cukrovkou (diabetes mellitus) 1. typu nebo u hypoxického poškození mozku po porodu.

20.6.2011 11:35 | autor: Redakce Babywebu
Více o tématu: krevpo porodu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist