K čemu je dobrá pupečníková krev?

Čekáte mimniko a přemýšlíte, jak jej co nejlépe uvítat na svět? Jedním z nejlepších dárků je jistě uchování pupečníkové krve.

Co je pupečníková krev?

Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstala po přerušení pupečníku v placentě a v pupeční šňůře. Placenta, pupečník a v nich cirkulující krev, bohatá na vzácné kmenové buňky, jsou tkáněmi dítěte. Po porodu zůstává část této krve právě v cévách placenty a pupečníku, a proto se jí říká pupečníková krev.

Obvykle se po porodu s placentou likviduje. Její výjimečnost spočívá zejména v tom, že obsahuje i takové kmenové buňky, které se již během života netvoří.

Jak se odebírá?

Pupečníková krev se odebírá bezprostředně po narození dítěte a přestřižení pupečníku (pupeční šňůry). Odběr tedy nemá s dítětem nic společného, v době odběru je dítě již v péči dětského lékaře nebo sestry. Odběr pupečníkové krve je bezbolestný a bezpečný jak pro matku, tak pro dítě.

Proč právě pupečníková krev?

Během prenatálního období je součástí krevního oběhu i pupeční šňůra (pupečník), která je stejně jako placenta bohatě protkána řadou cév, ve kterých v době porodu „uvízne“ část krve dítěte bohatá na kmenové buňky – pupečníková krev.

Přibližně týden před porodem dítěte dochází k transferu velkého množství krvetvorných kmenových buněk z jater a sleziny plodu, a to cestou krevního oběhu, do dosud nefunkční kostní dřeně. Ta se tímto procesem nastartuje a v čase po narození dítěte se postará ihned o jeho plně funkční, na matčině organismu nezávislou, krvetvorbu.

Proto je pupečníková krev tak významným a bohatým zdrojem právě krvetvorných kmenových buněk, které jsou v době porodu zdravé, mladé a stoprocentně vitální.

Pokud o úschově kmenových buněk z pupečníkové krve uvažujete, obraťte se na vaši porodnici a především tkáňovou laboratoř, která Vám na klíč pupečníkovou krev zpracuje a uskladní. Více na www.cordbloodcenter.cz

20.6.2011 11:33 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist