Rodičovský příspěvek v roce 2013

V roce 2012 nastaly takřka revoluční změny v pobírání rodičovského příspěvku. Oproti staršímu systému přinesl nový jisté výhody, ale i nevýhody a nutno dodat, že zavádění provázely i zmatky, které se týkaly hlavně těch, kteří rodičovský příspěvek čerpali podle starého systému.

Po roce fungování si jistě lidé, kteří pobírali rodičovský příspěvek před změnami k 1. 1. 2012, vybrali, zda je pro ně lepší přejít na nový systém, či zůstat na původním, nový systém si sedl a lidé si na něho zvykli. Už na první pohled bylo jasné, že nový systém nastavení rodičovského příspěvku vyhovuje zejména rodičům, kteří se chtějí vrátit z rodičovské dovolené brzy do práce, případně těm, kdo plánují mít děti v krátkém časovém odstupu po sobě. „Starý" systém (ten, který platil do konce roku 2011) je tedy výhodný naopak pro ty, kdo s návratem do zaměstnání nepospíchají.

Nárok a podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku:

  • Rodič, který pečuje o dítě mladší 4 let
  • Příspěvek se vztahuje na péči o nejmladší dítě v rodině
  • Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ
  • Zvolit si variantu čerpání může ten, kdo má nárok na mateřskou (případně alespoň druhý rodič musí být plátcem nemocenského pojištění)
  • Výši příspěvku si nelze volit zpětně
  • Rodiče se mohou v péči o dítě, a tudíž i pobírání rodičovského příspěvku střídat

Kde zažádat o rodičovský příspěvek?

  • Žádejte na Úřadu práce v místě trvalého bydliště
  • Žádost se podává formou formuláře, který získáte přímo na úřadu nebo na stránkách MPSV
  • Pro stanovení denního vyměřovacího základu je nutné spolu s žádostí dodat například potvrzení příjmů od zaměstnavatele

Rodičovský příspěvek: CO SE ZMĚNILO od 1. ledna 2012?

1. Maximální strop 220 tisíc korun
Ať už zvolíte jakoukoliv ze tří časových variant čerpání rodičovského příspěvku, nedosáhnete za celou dobu pobírání příspěvku na jedno dítě na více než 220 tisíc Kč. Dosavadní tříletá varianta tím klesla o 15 600 Kč, naopak méně rozšířené varianty dvouletá a čtyřletá si „polepšily“ o 3 400 Kč.

2. Možnost změnit variantu čerpání jednou za 3 měsíce
Skončilo dosavadní pravidlo, že jednou provedenou volbu délky čerpání rodičovského příspěvku nelze měnit. Rychlost čerpání a s tím i výši měsíčního příspěvku rodiče nyní mohou opakovaně měnit podle aktuálních potřeb rodiny, a to maximálně jednou za čtvrt roku.

3. Dvouletá varianta pro všechny
Zatímco dosud byla 2letá varianta pobírání rodičovského příspěvku přístupná pouze lidem s hrubou mzdou nad 16 tisíc korun, od ledna letošního roku si ji může zvolit mnohem více žadatelů. Právě to představuje výhodu pro rodiče, kteří se chtějí vrátit do práce brzy a zároveň nepřijít o možnost vyčerpat celou výši rodičovského příspěvku (tedy 220 000 Kč). Jeden limit tu ovšem platí: výše příspěvku je omezena 70 procenty předchozího výdělku (vyměřovacího základu), tedy maximálně lze pobírat 11 500 Kč měsíčně. Zamezí se tak tomu, aby některé matky či otcové dostávali od státu více peněz, než si předtím vydělávali v zaměstnání.

4. Lepší podmínky pro nezaměstnané rodiče a OSVČ
Dosud platilo, že nezaměstnané matky si nemohly volit variantu rodičovského příspěvku, tudíž byly automaticky odkázány na nejméně výhodnou 4letou variantu. Nová pravidla toto omezení zrušila do té míry, že stačí, pokud si nemocenské pojištění platil alespoň otec. Pokud by ovšem byli nezaměstnaní oba rodiče nebo si neplatili jako OSVČ pojištění dobrovolně, pak mají i nadále pouze zmíněnou jedinou možnost.

5. Školka i pro dvouleťáky bez omezení rodičovského příspěvku
Od ledna 2012 skončilo omezení pro ty, kdo chtějí čerpat rodičovský příspěvek a dávat přitom dítě do předškolního zařízení. Zatímco dřívější limit mluvil o maximálně pěti dnech v měsíci či čtyřech hodinách denně u dítěte, které dosáhlo tří let věku, nyní se hranice snížila na dosažené dva roky věku dítěte a byl škrtnut časový limit. Dítě tedy může pobývat v jeslích či školce neomezeně, rodič o příspěvek nepřijde.

Další informace najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 16
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jsem těhotná a momentálně jsme na rodičovské dovolené čtyřleté a dceři jsou dva roky. V lednu mám termín a chci se zeptat jestli mám nárok na tříletou nebo i dvouletou a nejsem nikde zaměstnaná. Jak kdy tom mám hlásit ted nebo až po porodu  nebo těsně před porodem . Moooooc děkuji za vaše odpovědi

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,

dvouletá RD mi končí 17. 10. 2013. Během RD mi uplynula pracovní smlouva. Chtěla bych navázat MD, ale nějak se mi nedaří otěhotnět. Mohli byste mi, prosím, poradit, jak překlenout dobu po nynější RD a nástupem na MD? Nemyslím, že bych našla jako těhotná práci a také bych nerada přišla o PPM na druhé miminko.

Myslela jsem, že to vyřeší rizikové těhotenství, ale dnes jsem slyšela, že to při dvouleté variantě nelze. Šlo by vypočítat druhou MD z platu manžela?

MOc děkuji.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den. Již skoro 3. rokem žiji společně s manželem v Belgii a oba zde pracujeme. Letos v únoru se nám tu narodil syn. Jelikož si zde platím zdravotní pojištění, měla jsem nárok na mateřskou, ale rodičovská dovolená je zde brána zcela jinak a to tak, že máte na ni nárok až do 8 let dítěte a to jen na maximální dobu 4 měsíců. Záleží jen na vás, jak k tomu budete přistupovat. Lze si ji vbrat formou polovičního úvazku při návratu do práce, tento návrat na stává po uplynutí mateřské dovolené, která trvá max. 15 týdnů, nebo si ji kdykoliv vybrat v průběhu nástupu do práce či se rozhodnout o prodloužení a navázání na mateřskou dovolenou. Nevím, zda mám správné informace, ale částka za rodičovskou dovolenou se vyplácí měsíčně a to maximálně něco kolem 650 euro. Pokud tedy bych brala v úvahu o si tuto dovolenou vyčerpat ihned po ukončení mateřské, z důvodu zůstat doma s miminkem ty zmíněné 4 měsíce, obdržela bych celkovou částku zhruba 4x650 euro. Nadále se tu  pobírá příspěvek na dítě, stejně jako v České republice, s tím že jde o částku 85 euro a to až do věku 18 dítěte, pořípadě se bere ohled na studium. V České republice jsem před odchodem do Belgie pracovala v kuse Od 1.9.1999 a to až do 31.8.2010 a sociální a zdravotní pojištění jsem měla řádně placené. Plánujeme návrat do Čech a tudíž zde budu muset ukončit pracovní poměr. A proto se chci zeptat, zda mám úpo návratu do České republiky nárok na dávky rodičovského a co musím splňovat a které mezinárodní dokumenty a formuláře budu k vyřízení potřebovat. Také bych se chtěla zeptat, zda je možné pobírat v České republice tento rodičovský příspěvek a k tomu si ještě přivydělávat, jak k tomu bylo možné doposud a zda si mohu přivydělávat v zemích evropské unie, s tím, že mám trvalé bydliště v Čechách. Děkuji za odpověď a doufám, že moji položenou otázku pochopíte správně :-)

S pozdravem Petra Kustová

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den chci se zeptat jak to tedy vlastně je když... momentálně pobírám peněžitou pomoc v mateřství, synovi bylo nedávno 6 měsíců, tak teď nevím co bude dál...Jestli mám žádat o rodičovský příspěvěk, nebo jestli se to automaticky změní, když už synovi bylo 6 měsíců. Mateřská mi chodila vždy začátkem měsíce kolem 6 tého, naposledy tedy asi 6.2.2013 , ale momentálně mi ještě nic nepřišlo a už je 12.3.2013. tak opravdu nevím, jestli mám žádat o tu druhou dávku ,, rodičovskou", která má nastat od ukončeného 6 tého měsíce věku dítěte, nebo mi bude dávka změněna sama... prosím poradte děkuji

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,

 

21. července jsem přestala pobírat rodičovskou na tehdy 1,5 letého syna a nastoupila na mateřskou. Ta byla za zbylých 10 dnů v červenci 10 tis. Kč. Úřad práce mi nyní přiznal za prvních 21 dnů v červenci pouze rozdíl mezi rodičovskou 11 400 a mateřskou, tedy 1400 Kč. Je teto výpočet správný?  Děkuji!

Obrázek uživatele Makyna
Makyna

Dobrý den, jsem na rodičovském príspěvku od června loňského roku, na ÚP mi vypočítali výši příspěvku na 7100,- přitom většina mých kamarádek pobírá 7600,-. Můžu se zeptat, jak je to možné..? Děkuji za odpověď, Markéta, Brno.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Chci se zeptat tedy ohledně rodičovského příspěvku a přihlášky do školky. Rodičovský příspěvěk jsem začala pobírat

v roce 2010.  Zajímá mě jak tedy máme nárok na školku. JEstli syn může chodit do školky celodenně nebo jen

 4 hodiny denně. Měla bych vůbec nárok na přechod na jinou volbu, pokud jsem vůbec neměla nárok na mateřskou ? 

Děkuji za odpověď  Petra 

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na svou situaci - k 31.1.2013 mi končí dvouletá rodičovská dovolená. Jsem těhotná a na mateřskou mohu nastoupit k 8.2.2013. Jak mohu překlenout tento mezičas? O nástupu do práce na tento týden neuvažuji. Mohu požádat svoji doktorku o předepsání rizikového těhotenství?

Děkuji,

M. Stoklasová 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Změna ve výplatě RP se opravdu vyplatí jen tomu, kdo má možnost se rychle vrátit do práce, nebo plánuje dříve další dítě, ale jak už je tu zmiňováno, tak bude velký problém s umístěným dítěte do jeslí nebo školky. Sama mám ještě i 3leté dítě a vzhledem k tomu, že to byl docela silný ročník a školek je málo, tak se nedostala do školky a musíme čekat další rok.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

http://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/11-366.htm
v případě, že se rozhodnete čerpat rodičovský příspěvek podle staré právní úpravy - viz přechodná ustanovení z.č.366/2010 Sb., Čl. VI bod 4 písm.a)
dítě se noridilo v říjnu 2011, to se týká i mě a vzhledem k tomu, že nemám nárok na PPM, tak si otec dítěte v prosinci vzal dítě na jeden den do péče, aby mohl provést volbu RP na 3 roky. Úřednice na ÚP to jaksi nechápou, že se na mě prý už vtahují nová pravidla, ale pokud by to tak bylo, tak bych za 3 roky, když nepobírám PPM, ale rovnou RP přisla o 53 600 Kč. To není zcela zanedbatelná částka pro matku na mateřské, takže jsem se s dotazem obrátila přímo na ministerstvo soc. věcí a jejich právníkem mi bylo odpovězeno, že mám nárok na možnost využití výhod starého systému a mám nárok na vyšší částku než jen 220 000 Kč na 3 roky. Jsem na sebe hrdá, že jsem ten byrokratický maraton dokázala dotáhnout do konce a představa, že každý měs. bych na 3 roky měla mít cca o 1 500 Kč méně mě doslova ničila. Člověk ztěží vychází s částkou 7 600 Kč, když z toho dám měs. 2 000 Kč za Nutrilon HA1 a 1000 Kč za plenu.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,

nedaří se mi najít informace o tom, co za dokumenty s sebou budu na úřad potřebovat k vyřízení žádosti o rodičovský příspěvek. Můžete mi prosím porait? Jistě je to tu někde zmíněné, ale... Díky!!!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Omlouvám se za překlepy, ještě jednou: Na podobný dotaz jsem odpovídala v naší diskuzi k rodičovskému příspěvku: http://www.babyweb.cz/Forum/babywebcz/rodicovsky-prispevek-od-ledna-2012/dotazy-k-rodicovskemu-prispevku.aspx Pokud jste pobírala rodičovský příspěvek už v loňském roce, pak se řídí pravidly nastavenými před 1. lednem 2012, takže se pro vás nic nemění, pokud si o to sama PÍSEMNĚ NA PŘÍSLUŠNÉM ÚŘADU PRÁCE nezažádáte. Platí zkrátka Vámi již dříve zvolená varianta a výše rodičovského příspěvku. Pokud sama nechcete žádat žádnou změnu, nová pravidla pro rodičovský příspěvek v roce 2012 se vás nedotknou.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na pdoobný dotaz jsem odpovídlaa v naší diskuzi k rodičovskému příspěvku: http://www.babyweb.cz/Forum/babywebcz/rodicovsky-prispevek-od-ledna-2012/dotazy-k-rodicovskemu-prispevku.aspx Pokud jste u pobírala rodičovský příspěvek v loňském roce, pak se řídí pravidly nastavenými před 1. lednem 2012, takže se pro vás nic neměník, pokud si o to sama PÍSEMNĚ NA PŘÍSLUŠNÉM ÚŘADU PRÁCE nezažádáte. Platí zkrátka Vámi již dříve zvolená varianta a výše rodičovského příspěvku. Pokud sama nechcete žádat žádnou změnu, nová pravidla pro rodičovský příspěvek v roce 2012 se vás nedotknou.

Obrázek uživatele Jeady
Jeady

Dobrý den, chci se zeptat. Mám v tom trochu zmatek. Jsem na 3 leté rodičovské, mému synovi bude teď v lednu 21 měsíců. Zajímalo by mě jestli se změna která 1.1.2012 vyšla ovlivní i výplatu mého rodičovského příspěvku nebo jestli to platí jen pro maminky které budou teprve rodit? Doma mi všichni říkají že, ty maminky které spadají pod starou výplatu že, se nic nemění tak sem trochu zmatená. Podle mě se to mění pro všechny tak teĎ nevím.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hezký den přeji, nepochybně máte pravdu - nový systém nabízí něco, co v reálu není zcela dotažené. Některé školky ale skutečně přijímají i děti mladší 3 let, navíc nejde jen o školky, ale i o jesle, které jsou určeny právě nejmenším dětem.

Obrázek uživatele muška zlatá
muška zlatá

Dobrý den,

jsem na 3 leté rodičovské dovolené, která mi končí 25.12.2012, takže od tohoto roku mohu nastoupit do práce a zároveň pobírat rodičovský příspěvek, i když bude mé dítě navštěvovat školku již od 2 let denně...tato změna mi udělala velikánskou radost, protože by vyřešila mé finanční potíže...vyřídit si žádost s přechodem na nový systém není žádný problém...ale mateřské školky zkrátka na tuto změnu připravené nejsou...děti od 2 let neberou....a jesle jsou v našem městě jen jedny a jsou samozřejmě přeplněné... Jak je tedy možné, že změna je od 1.1.2012, ale předškolní zařízení této změně nevyhovují?:-(

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené