Jak na bezpečné cestování s miminky a malými dětmi? Základem je autosedačka umístěná proti směru jízdy

Všichni rodiče si tu situaci dobře vybaví. První cesta autem s malým miminkem. Po pár dnech v porodnici musíme ten malý uzlíček upoutat do autosedačky – vajíčka – a vyrazit s ním domů. Sedí tam správně? Neškrtí ho něco? Hlavně jeď opatrně! S každou další výpravou je cestování s miminkem jistější a rodiče jsou “pevnější v kramflecích”, ovšem bezpečnost dítěte zůstává na prvním místě. Představíme vám jednu z hlavních zásad pro jízdu autem s malými cestovateli – důležitost protisměrného cestování.

protismer-titul-1100x618.jpg Zdroj: Babypoint

Statistiky dopravních nehod hovoří jasně. Díky protisměrnému cestování dětí v autosedačkách se prokazatelně snížila úmrtnost nejmenších cestovatelů či jejich závažného zranění při dopravní nehodě. Výrobci dětských autosedaček absolvují před uvedením nových produktů na trh nespočet testů, které dokazují, že tlak na záda a krk dítěte je pětkrát větší při cestování po směru jízdy, než když jede v autosedačce umístěné proti směru jízdy. Možná vám občas přijde, že je “škoda”, že se vaše miminko nekouká stejným směrem jako vy, vězte ale, že po směru jízdy mu hrozí také větší riziko zranění od nárazu do předního sedadla a od střepin skla z oken. Pokud je sedačka připoutána proti směru jízdy, její konstrukce poskytuje dítěti cenný ochranný štít a správnou absorpci nárazu. To je důvod, proč jsou všechny dětské autosedačky – vajíčka – navrženy tak, aby byly připoutané pouze proti směru jízdy, s instalací na pás anebo ISOfix.

Princip jízdy autem proti směru jízdy

Malé děti nejsou zmenšené verze dospělých. Fyziologicky je hlava dítěte mnohem těžší v poměru ke zbytku těla, záda a krk jsou méně vyvinuté a malé děti mají také pomalejší reflexy a schopnost reakce. Pokud dítě sedí po směru jízdy, trhne při čelní srážce prudce hlavou dopředu a hrozí mu poranění krku a hlavy. Další riziko představuje větší pravděpodobnost zranění způsobené nárazem do předního sedadla. Na tento fakt reaguje nová norma i-Size pro výrobce autosedaček, která nařizuje povinnost upoutávání autosedaček proti směru jízdy pro všechny děti do věku 15 měsíců. Norské a mezinárodní spotřebitelské organizace ICRT, se přiklánějí k názoru společnosti HTS BeSafe, že by měly děti cestovat proti směru jízdy co nejdéle to jde, nejméně do jejich 4 let. BeSafe mimo jiné nabízí i sedačku iZi Plus X1, kterou lze poutat proti směru jízdy až do 25 kg. Příští rok představí novou autosedačku Stretch, ve které mohou děti cestovat proti směru jízdy dokonce do váhy 36 kg.

Nejlepší sedačky na trhu

Co to vlastně znamená bezpečná dětská autosedačka a jak se při výběru zorientovat? Autosedačka by měla vydržet velkou zátěž a měla by být pohodlná jak pro dítě, tak pro rodiče, kteří ji do auta instalují. Jednoduchost spočívá ve snadno nastavitelných bezpečnostních pásech a v připoutání dítěte do něj. Pokud má sedačka různé polohování, mělo by být snadno přístupné, a také instrukce k použití by měly být dobře viditelné. Konstrukce autosedačky by měla být pevná a bytelná a její potah snadno udržovatelný.

né autosedačky pro vaše dítě může být obtížný a matoucí už jen kvůli nejasnému a nepřehlednému označení. Autosedačky bývají označené různými kódy a v obchodech či na e-shopech je najdete rozdělené podle mnoha kritérií – například váhy, výšky či věku dítěte nebo dokonce podle kombinace všech údajů dohromady. Nejrozumnější rozdělení autosedaček je přitom do třech skupin: 1. pro miminka, 2. pro batolata, 3. pro větší děti.

Jako první na světě se na bezpečnost dětí v automobilech jako hlavní kritérium při výrobě autosedaček zaměřili výrobci ve Skandinávii. Severské země jsou dodnes lídrem ve vztahu k bezpečnosti dětí při cestování v autosedačkách, což potvrzují i testy evropských spotřebitelských organizací. Mezi uznávané patří například německé organizace ADAC či Stiftung Warentest, které provádějí pravidelné testy dětských autosedaček na evropském trhu. Nejlepší hodnocení bezpečnosti v historii těchto testů získala autosedačka od norské značky BeSafe iZi Kid X3 i-Size.

Nejbezpečnější otočnou autosedačkou na evropském trhu je podle testů autosedačka od britské značky Joie i-Spin Safe. Obě tyto autosedačky jsou výhradně protisměrné a žádná obousměrná sedačka se jim ve výsledcích testů ani nepřibližuje. I to je další důkaz, že cestování proti směru jízdy je zdaleka nejbezpečnější způsob přepravy.

 

1.12.2021 5:00 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist