Jak na prdíky? Zkuste homeopatii

Jak se vypořádat s nadýmáním u malých miminek? Doporučují se čaje, masáže bříška, nošení a natřásání dětí, různé druhy kapek nebo rektální rourka. Slyšeli jste ale o síle homeopatie?

homeopatie-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„S Davídkem jsme se začali potýkat s prdíkama. Je to opravdu děs, vidět, jak se vaše malé miminko svíjí, je rudý jak indiánský náčelník a řve, jak když ho na nože berou. Piji litry fenyklového čaje, začali jsme poctivě cvičit s nožičkami, dávat teplé na bříško, všelijaké kapičky, ale vše bez úspěchu. Spíš mi to přijde horší a horší.

Tak už  jsem sáhla po rektální rource, která nám s Kubíkem dost pomohla. Jenže Davídek už se nevykaká jinak, než s rourkou. A to je pak nejen na vykoupání, ale i na umytí celá koupelna. Doufám, že se to časem spraví, zatím jsem začala více hlídat, co jím,“ stěžovala si maminka Květa.

Poohlédli jsme se proto po alternativních léčebných metodách a narazili jsme na homeopatii.

Co je to homeopatie?

Homeopatie je léčebná metoda, která vychází z principu, že podobné se léčí podobným. Máte-li ekzém, vyléčí vás lék, který je vyrobený z látky, která by sama o sobě vyvolala vyrážku. V homeopatickém léku je ovšem původní látka velmi silně naředěná.

Míra ředění je tak vysoká, že v léku nezůstane ani jedna molekula původní substance. Přesto lék funguje. Mechanismus působení homeopatie ale zatím není plně objasněn.

Nejčastěji se vysvětluje její účinek tím, že voda má schopnost udržet v sobě informaci o původní látce, a ta pak působí léčivě. Každý homeopatický lék má poměrně rozsáhlý repertoár symptomů, které může léčit. Při diagnostice se hledá shoda symptomů léku se symptomy pacien

Podání léku proto předchází poměrně podrobné pátrání po projevech nemoci a na jeden druh zdánlivě stejných problémů mohou dva lidé dostat dva různé léky. Miminko, které má prdíky a tendenci choulit se do klubíčka, dostane jiný lék než miminko, které je při nadýmání vzteklé až zuřivé.

Funguje to?

Homeopatie se stala hitem v Jižní Americe nebo v Indii, ale i v Evropě je to velmi hojně využívaná metoda léčby. Populární je třeba ve Francii, ale i v sousedním Německu nebo v Británii, kde si ji oblíbila dokonce britská královna. Nejasnosti kolem toho, jak homeopatie funguje, však vyvolávají pochybnosti.

V praxi ovšem působí mnoho lékařů, kteří ji zařadili do svého repertoáru.

Dělám homeopatii už téměř 15 let a pracuji s ní denně. Mohu zcela zodpovědně prohlásit, že je to skutečně funkční a velmi hodnotná metoda léčby, o jejíž účincích mě znovu a znovu přesvědčuje moje každodenní praxe,“ říká pediatr MUDr. Tomáš Karhan, autor knihy Homeopatie a děti.

To, že léčebný efekt homeopatie není způsoben jen tzv. placebo efektem, dokládá i skutečnost, že homeopatie zabírá i u zvířat a dokonce i u rostlin.

Jak léčit prdíky homeopaticky?

Odpovídá homeopat J. T. Holub, autor knihy Jak se léčit pomocí homeopatie:

„Homeopatické přípravky obsahující pouze jednu složku se volí podle různých symptomů dítěte, které trpí nadýmání. Pro člověka bez zkušeností s homeopatií to může být někdy složité. Je proto možné použít některé ze směsných homeopatik, která obsahují více složek. Tím se zvyšuje pravděpodobnost účinku léku. Aplikují se jako čípky do zadečku dítěte a není nutné podrobně zkoumat symptomy.

Jedná se především o SPASCUPREEL S a o VIBURCOL. Čípky VIBURCOL jsou sice určeny pro děti s problematickým prořezáváním zoubků, zkušenosti však ukazují,že se toto homeopatikum osvědčuje i při břišních kolikách.

Z jednosložkových homeopatik je přípravkem první volby Chamomilla 9CH. Toto homeopatikum podáváme zejména dětem, které často „fňukají“ nebo působí podrážděně, někdy rozzlobeně, až téměř zuřivě. U dítěte, kterému pomůže Chamomilla, je typické, že se uklidní houpáním v náručí, nošením po místnosti nebo jízdou v autě a reaguje na teplý obklad na bříško.

Dalším výborným přípravkem při břišních kolikách nejen u kojenců je Colocynthis 9CH. Na potřebu podat Colocynthis upozorní dítě tím, že se v bolestech choulí do klubíčka. Také přiměřený tlak ruky na bříško kojence zmírní bolesti. Naopak když se dítě prohýbá vzad jako luk, je třeba podat homeopatikum Belladonna 9CH.

V situacích, kdy nadýmání způsobilo to, že maminka jedla zelí nebo cibuli, se při snižování plynatosti ve střevech dítěte často osvědčuje Lycopodium 9CH. Dítě homeopatického typu Lycopodium, tedy dítě, kterému toto homeopatikum pomůže, se narodilo celé svraštělé a mělo i vrásky na čele. Maminka si jistě vzpomene. Typické pro indikaci Lycopodia je zhoršení potíží v období mezi 16:00 a 18:00 hodinou.

Dalším homeopatikem léčícím křečovité stavy a břišní koliku je Magnesium phosphoricum 5CH. Pro dítě, kterému pomůže Magnesium phosphoricum, je typická jistá přecitlivělost na vnější podněty, teplo a teplá koupel výrazně potíže zmírňují. Dítě se při kolice může svíjet bolestí podobně, jako jsme popsali u přípravku Colocynthis.

Když dítě trpí na bolesti břicha a větry především v časných ranních hodinách, navíc se chová podrážděně, pak mu nejlépe pomůže přípravek Nux vomica 9CH.“

Jak se dobrat správného léku?

Homeopatika mají nejčastěji podobu malých cukrových kuliček, které absorbovaly původní roztok. Setkat se můžete i s tabletami, kapkami nebo čípky. Na obalu léku je vždy uvedeno jméno léku a tzv. potence, tedy číslo, které informuje, jak moc je lék naředěn.

Lék s nižším číslem je vždy naředěn méně než lék s vyšším číslem. Léky naředěné více mají silnější a dlouhodobější účinky, mají takzvaně vyšší potenci.

Obecně platí, že při léčbě běžných tělesných problémů se podávají nižší potence, tedy méně naředěné substance. Chcete-li tedy podat miminku homeopatikum, porovnejte symptomy, které jsou popsány výše se symptomy miminka, a vyberte jeden přípravek, který pak koupíte nebo objednáte v lékárně nebo na internetu.

Jste-li na pochybách, podávejte současně dva, tři i více homeopatik. Miminku to nijak neublíží, homeopatické léky v této potenci se kombinují běžně. Na chemické úrovni dáváte dítěti vlastně cukr a tělo si dokáže z léku vybrat samo tu správnou informaci.

Čtěte dále

Jak lék podat?

Léky je pro miminko potřeba upravit tak, aby byla aplikace co nejjednodušší.

Postupujte takto: Rozpusťte 5 globulí od každého přípravku v cca 50 – 100 ml vody v čisté PET lahvi s neperlivou vodou. Po rozpuštění roztok v lahvi protřepte tak, že s uzavřenou lahví 12x bouchnete do stolu nebo silně do dlaně druhé ruky. Obsah lahve se tím důkladně promísí a léčivá informace homeopatik se přenese na molekuly vody.

Pak podejte trošku této vody dudlíkem nebo plastovou lžičkou. Kovová lžička homeopatickou informaci ničí. Podávejte, když se objeví potíže.

U dětí, které trpí na větry a břišní koliku pravidelně, podávejte 3 – 4x denně, nejlépe chvíli před kojením. Před každým podáním roztok v lahvi znovu protřepte, jak bylo popsáno. Připravený roztok homeopatik uchovávejte v ledničce, ne však déle jak 2 dny. V případě potřeby připravte roztok nový.

Pokud byste pozorovali, že homeopatická samoléčba nepřináší požadovaný efekt, kontaktujte zkušeného homeopata, který dokáže lépe posoudit symptomy dítěte a najít účinný lék.

4.5.2023 6:00 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s předními homeopaty.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist