Domácí lékárnička si zaslouží péči. Proč?

Prošlé obvazy můžete v domácí lékárničce mít, prošlé a neznáme léky však neskladujte.

lekarnicka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Existuje mnoho názorů a rad, co všechno by měla obsahovat domácí lékárnička. Málo se ovšem mluví o tom, jak bychom ji měli udržovat v pořádku. Prošlé či špatně skladované léky nám totiž mohou spíše uškodit než pomoci.

Základním pravidlem je, že je třeba sledovat exspiraci, tedy dobu účinnosti léčivého přípravku, a ty s prošlým datem nekompromisně vyřazovat. „U některých léků, jako jsou třeba sirupy nebo oční kapky, je navíc třeba sledovat kromě klasické exspirace i dobu použitelnosti po otevření. U očních kapek, kde to bývá často jenom jeden měsíc, je dobré si den otevření poznamenat a po měsíci je již nepoužívat,“ zdůrazňuje PharmDr. Petra Sokolová, vedoucí EUC Lékárny Praha – Kartouzská.

Prošlé léky odneste do lékárny, kde budou předány ke správné likvidaci. „Obvazy s exspirovanou dobou se dají používat, jen nemusí být zajištěna jejich sterilita a je potřeba je brát jako nesterilní, neměly by přijít na ránu, ale mohou sloužit například
k fixaci,“
zdůrazňuje PharmDr. Petra Sokolová.

Do lékárničky také nepatří léky, které neznáte, nemáte informace o jejich správném používání nebo ty, které vám někdo „daruje“, ale patří do skupiny léků na předpis. „Je potřeba si uvědomit, že lék, který je předepsán pro konkrétního pacienta, může jinému uškodit,“ podotýká PharmDr. Petra Sokolová z EUC Lékárny Praha – Kartouzská.

Léky může znehodnotit i špatné skladování. Nejlepší je uchovávat domácí lékárničku na suchém, tmavém místě, kde je stabilní teplota do 25 ˚C. V domácnosti třeba v krabici uzavřené ve skříni. Samozřejmě léky, které je potřeba uchovávat za snížené teploty, patří do lednice. V domácnosti, kde jsou děti, je potřeba léky umístit tak, aby k nim neměly přístup,“ uvádí PharmDr. Petra Sokolová.

Když do domácí lékárničky doplňujete léky pro děti, měli byste vždy zvolit vhodnou lékovou formu, která nám umožní přesné dávkování, má příjemnou chuť nebo umožňuje snadné polykání léku, se kterým mohou mít děti problémy. „Vhodné jsou například sirupy, různé žvýkací tablety nebo pastilky ochucené ovocnými příchutěmi,“ upozorňuje PharmDr. Petra Sokolová.

Před nadcházejícími podzimními a zimními dny, kdy nejčastějším problémem u dětí bývá nachlazení provázené rýmou a kašlem, je vhodné doplnit domácí lékárničku o nosní kapky, léky na dráždivý i vlhký kašel, pastilky na bolest krku a léky na teplotu. Vhodné je doplnit
i přípravky posilující imunitu. „Základem pro dobrou imunitu u dětí je samozřejmě dostatečný pobyt venku i v zimních měsících, pohyb a přirozený zdroj vitamínů z ovoce a zeleniny. Přesto ji můžeme ještě posílit vitaminy C a D, různými bylinnými produkty, jako jsou výtažky z hlívy, černého bezu, rakytníku a podobně,“ říká PharmDr. Petra Sokolová.

17.10.2019 9:04 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist