Péče o dětskou kůži a nehty

Miminko se do vnějšího světa rodí křehké a zcela závislé na péči rodičů. Křehká a citlivá je rovněž jeho pokožka, která vyžaduje specifickou jemnou péči.

shutterstock_1228925233-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kůže miminka je asi pětkrát tenčí než kůže dospělých. Po narození ještě zcela nefungují mazové žlázy a pokožka novorozence je proto chudší na pot i maz. Ani její obranyschopnost ještě není zcela vyvinutá. Dokonce i malé poškození může narušit její funkci. Podráždění může vést až k infekci nebo alergii a ty zase k začarovanému kruhu dalšího podráždění. Pokožku miminka může podráždit prakticky cokoliv – nevhodně zvolená kosmetika, hrubší textilie, UV záření, ale třeba i příliš dlouhý pobyt ve vodě. 

Nejlepší pro kůži je kontakt kůže na kůži

Bezprostřední kontakt maminky a miminka po porodu pomáhá nejen k rozvoji jejich vzájemného vztahu, ale i k imunizaci dětské pokožky.

„Novorozenci se rodí ze sterilního prostředí dělohy do prostředí s moha mikroorganismy,“ vysvětluje klinická psycholožka a psychoterapeutka Michaela Mrowetz. „S prvními bakteriemi se střetávají v rodidlech matky a krátce po porodu nastává tzv. kolonizace pokožky. Ideální je, aby se pokožka novorozence osidlovala bakteriemi z kůže matky. Výsledek je osídlení mikroorganismy, k jejichž zvládnutí má účinné imunizační látky matka v kolostru a následně mateřském mléce. Proto je tak důležitý bezprostřední kontakt kůže na kůži novorozence s matkou po porodu, když imunitní systém dětí ještě není plně vyvinut a přátelské prostředí z kůže matky pomáhá dětem k adaptaci a vyrovnání se změnou prostředí.“

První koupání může počkat

Při prvním ošetření po porodu je v českých porodnicích zvykem otřít miminko od krve a mázku. Jemná pokožka miminka je tak velmi záhy zbavena přirozené mazové vrstvy, která pokožku chrání a vyživuje.

První koupel většinou proběhne za asistence dětské sestry ještě v den porodu. Novorozence však není po porodu nutné mýt vůbec, stačí jej jemně osušit od plodové vody a následně přikrýt například měkkou froté osuškou. Pro miminko je vhodné, pokud používá stejnou osušku s matkou (ideální je osuška nebo ručník v červené barvě, která miminku připomíná nitroděložní prostředí) – v látce osušky se uchytí nejen maminčiny buňky, ale také vůně, na kterou je miminko zvyklé již z dělohy. To vše pomáhá k prohlubování vztahu mezi matkou a dítětem a zároveň je důležitým faktorem rozvoje imunity a zdraví (nejen) pokožky.

Samotné koupání může klidně počkat několik dnů či dokonce týdnů. Zpočátku místo koupele zcela postačí otřít miminko vlhkou žínkou.

Jak často koupat?

Koupání miminka může být příjemný večerní rituál, v prvních týdnech a měsících života však není nijak nutné to s pobytem ve vodě přehánět. Koupat stačí miminko dvakrát nebo třikrát do týdne, především pokud pobyt ve vodě nijak zvlášť nemiluje. Nadšeným vodním živlům pochopitelně můžeme dopřát krátkou každodenní koupel, vždy bychom však měli dbát na to, aby kůže miminka po koupání nezůstala bez ošetření vhodným dětským krémem nebo olejem (například za studena lisovaným jojobovým či mandlovým olejem).

V den, kdy koupel vynecháte, nezapomeňte vyčistit kožní záhyby, kde se drží nejvíce nečistot.

Dětská kosmetika – méně znamená více

Na trhu je k dostání nepřeberné množství nejrůznějších prostředků určených k péči o dětskou pokožku. Při výběru té nejvhodnější kosmetiky bychom však měli postupovat obezřetně. Nevhodné jsou zejména parfemované výrobky a na přípravky obsahující konzervanty. Škodlivý vliv na zdraví mohou mít také parabeny a ftaláty.

Není třeba nakupovat velké zásoby kosmetiky již před porodem. Každé miminko je individualita a individuálně může reagovat i jeho pokožka. Ze začátku se vyplatí vystačit si s málem a zaměřit se nikoliv na kvantitu, ale na kvalitu používaných přípravků.

Pokud kojíte, můžete k ošetření novorozenecké pokožky používat i mateřské mléko, které výborně hojí například plenkovou dermatitidu či novorozenecké akné.

Stříhání nehtíků

U novorozence nehty nestříháme. Dítě se sice obvykle škrábe, ale nehty jsou měkké a samy se odlomí, a pokud je zastřihnete, mohou být jejich okraje ostřejší a děťátko se škrábe o to více. Především však nešetrným zastřihnutím můžete poranit nehtové lůžko.

Opatrné střihání se proto doporučuje až u dítěte po prvním měsíci života, a to velmi opatrně. Nehty na nožkách zastřihujte rovně, aby okraje nehtu nezarůstaly.

Ať už koupete, přebalujete nebo pečujete o dětskou pokožku, vždy se tento čas snažte využít jako další krásnou a naplňující příležitost k láskyplnému a něžnému fyzickému kontaktu se svým miminkem.

18.10.2019 10:57 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist