Hamiltonův hmat pro vyvolání porodu? Jen se souhlasem!

Hamiltonův hmat je jednou z metod, jak vyvolat porod. Provádí ho lékař, který při vaginálním vyšetření uvolní dolní část plodových obalů naléhajících na pánevní vchod. Tím se uvolní látky, které mohou pomoci vyvolat děložní činnost.

hamiltonuv-hmat-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Lékař vsune prst jedné ruky co nejhlouběji do vagíny, zatímco druhou tlačí na stěnu břišní a krouživým pohybem uvnitř středu čípku odloupne vak blan od děložní stěny. Následně dojde k vyplavení prostaglandinů, tedy hormonů, které mají pozitivní vliv na spouštěcí mechanismus porodu.

Samotný zákrok může být pro ženu nepříjemný, někdy může pociťovat pálení, štípání či dokonce bolest.

Účinnost

Výsledky Hamiltonova hmatu jsou závislé na tom, zda je tělo ženy připraveno k porodu. Provedení před termínem porodu nebo při nepřipravených porodních cestách většinou vede jen ke špinění či poslíčkům (děložním kontrakcím, které nevedou k porodu).

Nebo se také nemusí stát vůbec nic, jak potvrzuje maminka Eva, která tento zákrok podstoupila ve 39. týdnu druhého těhotenství:

Nic moc příjemného to nebylo,“ vzpomíná, „i když jako bolest bych to přímo neoznačila. Trošku jsem zašpinila ještě v ordinaci u lékaře, ale doma už pak ne. A s miminkem to ani nehnulo, nakonec jsem se rozrodila sama o čtyři dny později.

V některých případech může pomoci Hamiltonův hmat s odstupem zopakovat. Jindy je zapotřebí přistoupit k dalším metodám vyvolání porodu (např. k zavedení prostaglandinových tablet do pochvy).

Možná rizika

Hamiltonův hmat se obvykle popisuje jako metoda neškodná a šetrná vůči matce i plodu. Některé zdroje však odkazují na možnost zavedení infekce do dělohy a na zvýšené riziko protržení vaku blan při provádění tohoto zákroku.

Ve srovnání například s farmakologickými metodami indukce porodu je Hamiltonův hmat skutečně šetrnější a v případě, že je zdravotně indikovaný důvod k vyvolání porodu (mezi ně patří potermínová gravidita, tedy těhotenství delší než 42 týdnů, nebo situace, kdy se již miminku nedaří v děloze dobře), je lepší zkusit dříve tuto metodu, než se přistoupí k podávání léků či k umělému protržení vaku blan.

Přes svoji relativní šetrnost je ale tento zákrok stále zásahem do přirozených porodních procesů a jeho použití před termínem porodu je přinejmenším sporné.

Kontraindikace

Přímo kontraindikovaný je Hamiltonův hmat například při některých závažných stavech, jako je placenta praevia (vcestné lůžko) nebo jiné abnormality placenty, a obecně vždy tehdy, pokud žena nebude rodit vaginálně.

Pochybnosti o jeho použití vznikají i v případech, že stěr prokázal přítomnost streptokoka skupiny B v pochvě ženy (stěr se provádí obvykle kolem 36. týdne těhotenství).

Čtěte také:

Raději nespěchat

Mějte na paměti, že fyziologické těhotenství trvá 40 týdnů s rozptylem dva týdny na obě strany, a že přistoupit k vyvolání porodu vždy nese jistá rizika.

Vyvolávání porodu před spontánním nástupem porodní činnosti často vede k dalším zásahům do porodu (například dirupci vaku blan, aplikaci umělého oxytocinu, častějšímu elektronickému monitorování plodu), které v konečném důsledku mohou vyústit až k operativnímu ukončení porodu (kleštěmi nebo sekcí).

Hamiltonův hmat není doporučený postup pro podporu normálního porodu,“ upozorňuje zkušená porodní asistentka Marie Vnoučková.

Pokud tedy chcete rodit přirozeně, je nejmoudřejším řešením nechat začátek porodu na přírodě, případně se jej pokusit podpořit šetrnými metodami, třeba pomocí homeopatik, bylinných směsí nebo masáže prsních bradavek.

Jen se souhlasem

Podle výpovědi mnoha žen v mém okolí i v internetových diskuzích se bohužel nezřídka stává, že je Hamiltonův hmat proveden během vaginálního vyšetření a žena se o tom dozví až zpětně.

V posledním těhotenství jsem asi dva dny před porodem byla na prohlídce v ambulanci v porodnici,“ vzpomíná Lenka, matka dvou synů a jedné dcery.

„Lékař kontroloval stav čípku a najednou to zabolelo a začalo jakoby pálit. Ptala jsem se, co to dělá, zda našel nějaký problém, ale on se jen usmál, že ne, že je všechno v pořádku, že mi jen trochu prošťouchnul porodní cesty, když už jsou tak pěkně připravené na porod. Prý abych už nemusela dlouho čekat.

Přiznám se, že v tu chvíli jsem nedokázala pohotově reagovat, jen jsem nevěřícně hleděla. Že bych si mohla třeba stěžovat, to mě tehdy vůbec nenapadlo, jen jsem byla naštvaná, že mi doktor neřekl dopředu, co se chystá dělat.“

Na profilu Babywebu na facebooku se k Hamiltonovu hmatu rozpoutala kritická diskuze. Většině žen vadí, že jim byl tento zákrok proveden bez předchozího upozornění, často navíc velice bolestivě. Některé čtenářky s ním však nemají špatnou zkušenost, jako například Alena:

„Napoprvé nic a napodruhé za pár hodinek to bylo tady. 🙂 Ale těžko říct, jestli prostě nebyl už ten správný čas i bez hmatu.“

Ať už se po konzultaci se svým lékařem či porodní asistentkou pro provedení Hamitlonova hmatu rozhodnete, či nikoliv, nezapomínejte, že stejně jako ostatní zákroky v těhotenství a při porodu, Hamiltonův hmat může být proveden pouze s vaším souhlasem, po poučení, ve kterém jsou uvedeny jak přínosy, tak možná rizika tohoto zákroku.

1.10.2020 3:55 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist