Pas nebo občanku? S čím pustí vaše dítě do světa?

Chystáte se s vaším dítětem o dovolené vycestovat za hranice republiky? Nezapomeňte zkontrolovat, zda má v pořádku doklady. Potřebuje svoje vlastní!

profimedia-0253971867-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Ano, našim rodičům stačilo mít nás zapsané v osobním dokladu. Našim dětem už toto nestačí. Každé dítě musí mít svůj vlastní průkaz totožnosti. Na vás pak je ještě rozhodnutí, zda necháte dítěti udělat pas nebo občanku. Podrobnosti o vydávání osobních dokladů najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Občanské průkazy vám stačí na ty země, které jsou začleněny do tzv. Schengenského prostoru nebo s nimi má Česká republika domluvenou výjimku. Dá se říct, že s občanským průkazem si vystačíte téměř ve všech státech západní, jižní a střední Evropy.

Do Chorvatska a do dalších států bývalé Jugoslávie, kam na dovolenou jezdí početná skupina Čech, stačí také jen občanka (osobně vyzkoušeno. Já se synem do Chorvatska cestovala na občanský průkaz, kamarádka s pasy). Pro zbytek světa, pak potřebuje vaše dítě platný pas.

Oba doklady se vystavují na pět let, avšak pouze za předpokladu, že dítě radikálně nezmění svůj vzhled. Takže v dětském věku počítejte, že můžete osobní doklady pořizovat velmi často. K pořízení obou dokladů potřebujete rodný list dítěte a svůj doklad totožnosti. Fotografii vám většinou zhotoví na příslušném úřadě, takže rozhodně jděte o cestovní doklady žádat i s dítětem.

Občanský průkaz

Pořízení dokladu pro dítě mladší 15 let stojí 50 korun. Počítejte s tím, že na jeho vystavení úřady potřebují alespoň 30 dní. Vystaví vám jej na každém obecním úřadě s rozšířenou působností nebo v Praze jakýkoliv městský úřad části. Nemusíte tedy žádat v místě trvalého bydliště.

Cestovní pas

Standardní lhůta na vystavení pasu s biometrickými údaji je 30 dnů od podání žádosti. V zákonném termínu vás pořízení dokladu pro osobu mladší 15 let vyjde na rovnou stovku.

Pokud však pas potřebujete vydat rychleji, můžete zažádat o tzv. Blesk cestovní pas. To je standardní pas s biometrickými údaji, jen je vyrobený v expresní lhůtě šesti dnů. Na jeho pořízení si připravte 2 000 korun českých. Vyplatí se tedy myslet na jeho pořízení s předstihem. Navíc osobám starším 12 let budou při podání žádosti sejmuty otisky prstů, které pak bude obsahovat čip v cestovním dokladu.

O pas lze taktéž zažádat na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností nebo v Praze u jakéhokoliv úřadu městské části. Nemusíte tedy žádat v místě trvalého bydliště. V případě standardního pasu lze v žádosti zvolit i jiný úřad, kde bude možno vyhotovený doklad vyzvednout. Pokud žádáte o Blesk variantu pasu, musíte si pas vyzvednout tam, kde o něj žádáte.

Čtěte také:

Bez dokladů?

Cestovat bez dokladů se nedoporučuje. Sice v zemích, které uznávají volnost pohybu (vnitřní země EU) nehrozí, že vás na hranicích někdo bude kontrolovat, ale v případě, že nastane nějaká nečekaná událost (nehoda, dopravní přestupek…) mohou po vás doklady požadovat a pak máte problém.

Osobně mám vyzkoušeno, že cestovní doklady se ukazují při přechodu slovinsko-chorvatských hranic. Takže rozhodně necestujte bez dokladů platných alespoň po dobu pobytu v Chorvatsku. U ostatních států si pohlídejte, jak dlouho po návratu domů musíte mít platný cestovní pas.

Ztráta nebo odcizení dokladu

V případě toho, že zjistíte, že cestovní doklady postrádáte, obraťte se na Velvyslanectví České republiky v dané zemi. Tam vám mohou vystavit náhradní cestovní doklad k cestě do ČR. K jeho vydání je třeba dodat 2 fotografie pasového formátu. Tento cestovní doklad je určen pouze k návratu do vlasti a vydává se na počkání.

„V Chorvatsku se mohou v turistické sezoně obrátit návštěvníci na Velvyslanectví České republiky v Záhřebu, tak na Konzulární jednatelství ve Splitu či Rijece, kontaktní informace najdete na internetových stránkách Velvyslanectví,“ uvedla Kristýna Váňová Lajková z Konzulárního jednatelství ČR v Rijece. V každém případě je třeba ztrátu/krádež cestovního dokladu nahlásit na nejbližší policejní stanici. „Tam vám vystaví potvrzení o ztrátě/krádeži (Potvrda o gubitku/kradi), s tím pak dojdete na zastupitelský úřad ČR a bude vám vystaven náhradní cestovní doklad,“ dodala Váňová Lajková.

Příklad z praxe:

Mně s kamarádkou se povedlo vyzkoušet, jak to při takové ztrátě dokladu funguje. Při odevzdávání dokladů v ubytovacím zařízení jsme zjistily, že nám chybí pas jednoho dítěte. Převrátily jsme stany i auto naruby, ale pas nikde.

Zavolaly jsme na nonstop linku Konzulárního jednatelství v Rijece a tam se nás přes velmi pokročilou hodinu ochotně ujala zaměstnankyně. Vypjatou situaci se snažila zklidnit. Nejprve se zeptala, zda nám v místě ubytování nedělají problémy, a pak se zeptala, zda náhodou nemá dítě udělanou i občanku, protože pak by bylo možné odcestovat na ni. To bohužel dítě nemělo, ale kamarádka hned informovala, že s sebou má kopii rodného listu dítěte. To bylo sice chvályhodné, ale na odcestování domů by to nestačilo.

Dostalo se nám rady, že se máme v otvíracích hodinách obrátit na Konzulární jednatelství v Rijece, že budeme potřebovat dvě pasové fotografie a kolik bude vydání náhradního cestovního dokladu na počkání stát. Že není nutné to zařizovat hned, že to stačí zařídit v den návratu, že si nyní nemáme kazit dovolenou.

Uklidněny, že nebudeme mít problém na hranicích, jsme ještě jednou převrátily stany i auto naruby. A ejhle! Pas jsme nakonec našly zapadnutý vzadu za přihrádkou u spolujezdce.

Na závěr ještě uvedu kontaktní nouzovou linku Velvyslanectví ČR v Chorvatsku, kam se můžete obrátit, pokud budete mít v Chorvatsku nějaké problémy s uznáním cestovních dokladů na hranicích nebo v ubytovacím zařízení: +385 91 6121 533.

Tak si hlavně užijte svou dovolenou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist