Víte, co je Baby shower?

Tak jako se před svatbou řeší rozlučka se svobodou, tak před narozením děťátka se řeší party pro nastávající maminku, které se říká Baby shower.

shutterstock_272575082-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Baby shower alias Push party jako takový byl u nás přejat z USA. Pojem Baby shower je synonymem dárků a dárečků pro maminku a mimčo. Pojem Push party pak odvislý od tématu party – tedy to, že se na ní narození, porod, příprava, výbavička a první dny miminka důkladně probírají.

Vždy se jedná o veskrze příjemnou většinou spíše ženskou záležitost, která je oslavou miminka a přeměny nastávající maminky na matku. Je to de facto těhotenský nebo šestinedělní večírek maminky s kamarádkami, příbuznými a rodinou.

Kdy Baby shower realizovat?

Někde se organizuje cca měsíc před porodem, později by totiž nastávající maminku příliš unavoval. Jinde naopak Baby shower proběhne až po narození miminka, také zhruba za měsíc od data narození. Dříve to není moc vhodné, aby se novopečená maminka a miminko sžili a měli na to klid.

U nás se zažil spíše předporodní Baby shower, jelikož tak má nastávající maminka na večírek více času a klidu než po porodu. Může si v klidu užít čas s blízkými a probrat hodně témat včetně materiální a psychické pomoci budoucí mamince.

Čtěte také:

Jak to probíhá?

Baby shower neorganizuje sama maminka, ale většinou některá blízká osoba – přítelkyně, kamarádka či sestra nebo i jiná příbuzná, která pozve na akci další osoby z okolí a rodiny těhotné či již novopečené maminky. A tak se pojetí i samotný charakter dané party může malinko či více lišit. Většinou je to dáno tím, jestli se oslavuje s těhotnou nebo již novopečenou maminkou a miminkem.

Po domluvě

Každý Baby shower by měl být realizován po dohodě s nastávající nebo čerstvou maminkou. Překvapení nejsou před porodem ani v šestinedělí moc vhodná, často není na takovou akci ani nálada, případně nemusí vyhovovat skladba pozvaných hostů. Proto je rozumnější vše předem dohodnout.

Správné dekorace a pohoštění to jistí

Baby shower většinou probíhá v domácím prostředí u těhotné či novopečené maminky, nebo u některé příbuzné, ale od věci nejsou ani piknik na čerstvém vzduchu nebo posezení v některé nekuřácké kavárně či restauraci. Vše je dáno přáním těhotné či novopečené maminky a jejími potřebami. Pak jen je třeba počítat s tím, že by se s věcmi neměla maminka trmácet sama MHD, ale zorganizujte i její odvoz.

Výzdoba bývá vedena v duchu a na motiv Baby shower, a tak je vždy zaměřena na maminkovské a miminkovské téma. Nechybí balonky, motivy dudlíků, miminka, peřinky, kočárku, konfety, papírové čepice, srdíčka i řetězy.

Samozřejmostí je nealko bar a občerstvení ve formě toastů, koláčků, fondue, sýrových mís, jednohubek, perníčků, zákusků, dezertů a snacků. Nesmí chybět ani dort. Ideálně něco z toho opět s motivy miminka a mateřství.

S dalšími ratolestmi ne

Máte-li své děti, tak na Baby shower je raději neberte a zajistěte si hlídání, jinak si moc klidu neužijete ani vy, ani nastávající nebo novopečená maminka. Taktéž je dobré podobně zajistit starší děti nastávající či novopečené maminky. V opačném případě nemá Baby shower smysl, protože zajistí dané mamince navýšené běhání a shon okolo dětí a v případě domácí akce i okolo hostů.

Dárečky a dárky

Hlavním cílem Baby shower je nejen sejít se, oslavit mateřství a miminko, ale přinést mamince a miminku vhodné dárky do výbavičky. A tak jsou dárečky povětšinou zaměřeny na miminko. Na party se často sejdou kojenecké lahve, dudlíky, bryndáčky, jednorázové plenky, bačkůrky, plédy a deky, či další kojenecké oblečení.

Mohu to však být i dárečky pro maminku, především je vhodná tělová či pleťová kosmetika nebo dekorativní i funkční drobnosti do vybavení domácnosti.

Tipy na dárky

Dárky pro Baby shower najdete dnes v mnoha supermarketech a drogeriích. Také již existují speciální obchůdky s dětským sortimentem, kde najdete i drobnosti pro Push party alias Baby shower.

Řešili jste před narozením nebo po porodu děťátka Baby shower?

9.2.2024 5:11 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist